AKTUALITY Z LORO PARQUE – přirozený odchov papouščích mláďat pod adoptivními rodiči

Autor: Rafael Zamora Padrón

      

Leckdo by si pomyslel, že na konci chovné sezóny se toho v našem chovném centru Loro Parque Fundación nic moc dít nebude. Opak je však pravdou.

Právě v tomto týdnu hnízdo opustila mláďata dvou velmi vzácných druhů. Jedná se o lori modroprsého (Eos histrio) a lori černohlavého (Lorius domicellus). Oba loriové jsou na seznamu IUCN vedení jako ohroženi vyhynutím. První zmíněný zástupce přitom v evropských chovech patří mezi naprostou raritu a Loro Parque Fundación je jedinou zoologickou zahradou, která ho pravidelně odchovává.


Naši radost umocňuje fakt, že se obě mláďata podařilo odchovat přirozeně, přestože se jich vlastní rodiče neujali. Docílili jsme toho použitím adoptivních rodičů, lori mnohobarvých jižních (Trichoglossus haematodus caeruleiceps). Tento pár zasedl ve stejném období jako výše uvedené druhy, jejich vlastní snůška byla neoplozená. Proto jsme ji odebrali a nahradili dvěma oplozenými vajíčky. Díky správnému načasování a nemalé dávce štěstí na sebe úspěch nenechal dlouho čekat. Odměnou nám byl pohled na pyšný pár rodičů a mláďata dvou odlišných druhů na stejném bidle.

 

 

Loriové však nejsou jedinou skupinou papoušků, u které využíváme adoptivní páry. Tuto metodu aplikujeme také u ostatních druhů. Jedním z příkladů je náš spolehlivý pár arů zelenokřídlých (Ara chloroptera), který nám pravidelně odchovává mláďata arů hyacintových (Anodorhynchus hyacinthinus).

S tímto nástrojem a každodenní poctivou prací našeho týmu se snažíme udržet poměr přirozeně odchovaných mláďat na nejvyšší možné úrovni.

Chcete se dozvědět více?

Časopis • 64 STRAN

Časopis PAPOUŠCI 1/2021

75 Kč

49 Kč

Skladem > 5 ks

Expedujeme v pondělí

Časopis • 64 STRAN

Časopis PAPOUŠCI 4/2020

75 Kč

Skladem > 5 ks

Expedujeme v pondělí

Časopis • 64 STRAN

Časopis PAPOUŠCI 1/2020

75 Kč

Skladem > 5 ks

Expedujeme v pondělí

Časopis • 64 STRAN

Časopis PAPOUŠCI 4/2018

75 Kč

Skladem > 5 ks

Expedujeme v pondělí