e-shop časopis články online inzerce

Jaké nebezpečí hrozí papouškovi při pobytu mimo voliéru?

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 16.09.2021

Hodně času tráví papoušci společníci člověka mimo svou ubikaci. Je třeba dohlédnout na jejich bezpečí.

 

 

Jaké nebezpečí hrozí papouškovi mimo voliéru?

-          Největší nebezpečí číhá v podobě velkých zrcadel a oken a skleněných dveří bez záclon či žaluzií. To se týká převážně mláďat nebo papoušků, kteří se ještě ve svém domácím prostředí plně neorientují. Proto doporučuji každému, kdo si do takto vybavené domácnosti papouška přiváží, aby na tyto plochy papoušky upozornili – pověšením fáborek, nějaké textilie, nálepkami apod. Náraz papouška v plné rychlosti do takového prostoru může skončit vážným zraněním i smrtí papouška. Papoušek si časem své domácí prostředí zmapuje a bude se orientovat.

-          Následuje nebezpečí otevřených oken a dveří, kterými papoušek vylétne a ocitne se bezradný ve venkovním prostředí. Ideální je okna opatřit pevnými rámy s pletivem nebo pevným sítem. Síta dodávaná výrobci oken a dveří proti hmyzu náraz papouška nevydrží. Větší papoušek vypadne při nárazu i se sítem. Proto je důležité rám pevně ukotvit do zdi.

-          Nikdy nenecháváme papouška mimo ubikaci bez dozoru. Jsou schopni zničit počítače, notebooky, ovladače, mobily apod., spolknout různé malé předměty vyskytující se běžně v domácnosti. Pozřít něco toxického.

-          Nebezpečí může číhat v podobě otevřeného ohně, horkých kamen, při vaření – rozpálená plotýnka, rozpálená pánev, horký vařící se pokrm v otevřeném hrnci, hluboké nádoby s vodou, pádu do záchodové mísy.

-          Toxický je pro papoušky teflon. Po vdechnutí jeho výparů následuje úhyn papouška.

Teflonové je nádobí, toustovače, trouby, je součástí vysoušečů vlasů, žehliček na vlasy, elektrických přímotopů a mnohých dalších předmětů v domácnosti.

 

-          Pozor na toxické pokojové rostliny. Pokud si nejsme jisti, zda je rostlina toxická, raději ji z prostoru, kde se papoušek pohybuje, odstraňme.

-          Pobyt papouška mimo klec ve společnosti dalších domácích zvířat by měl probíhat pod naším dohledem.

 

-          Nikdy nesmíme papouškovi podat avokádo. Je pro něho jedovaté.

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on