Načítám...
21.09.2020

Je čas sběru bobulovin pro naše papoušky...

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Nastal čas sběru bobulovin pro naše papoušky.  Můžeme je papouškům předkládat k okamžité spotřebě, ale hlavně nasbírat na zimní období.

Co vše můžeme papouškům připravit?

 

 

Hloh obecný (Crataegus laevigata)

jde o keř či strom z čeledi růžovitých, který může dorůstat do výšky 7 či 8 metrů. Lemuje lesní cesty, pole, vídáme ho v blízkosti hospodářských stavení. Můžeme si ho vysadit i na zahradu. Listy jsou laločnaté, květy mají bílou či růžovou barvu a plodem jsou červené malvice. Hloh je také opatřen poměrně dlouhými a ostrými trny.

Rostlina obsahuje flavonoidy (vitexinrhamnosid, kvercetin, hyperozid), triterpenové deriváty (kyselina ursolová, oleanová a krategová), aminopuriny (adenosin, adenin, guanin), dále třísloviny, saponiny a anthokyanidy. V plodech jsou také karoteny, cukry, pektiny, vitamíny C a B.

 

 

 

 

Jeřabiny

V Česku rostou asi dvě desítky druhů jeřábů, kdy nejběžnější jsou jeřáb ptačí a jeřáb moravský sladkoplodý.

Jeřabiny jsou bohaté na vitamin C, obsahují také vitamin A, dále flavonoidy, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, lykopeny, karoteny, pektinové látky a také železo, vápník, jód a cenný rutin. Zdravotních účinků je celá řada, jeřabiny působí protizánětlivě. Byla v nich odhalena i účinná rostlinná antibiotika. Obecně posilují imunitní systém.

 

 

Šípek (Růže šípková, Rosa canina)

U nás roste hojně v houštinách, na okrajích lesů a podél cest na suchých stanovištích. Šípky se sbírají v době plné zralosti v září a říjnu předtím, než působením mrazů začnou měknout.

Mají vysokou hodnotu vitamínu C a A, obsahují i vitamíny K, B1, B2 a B3.

 

 

Rakytník řešetlákový

Je to opadavý keř. Původně rostl v Rusku, ale v současnosti na něj narazíte po celé Evropě i Asii. Poznáte ho především díky žluto-oranžovým plodům peckovitého tvaru.

Plody rakytníku obsahují vitamíny B, C, D, E, K, organické kyseliny, minerály a další důležité látky. Rakytník řešetlákový je bohatý na organické kyseliny, minerály (železo apod.) a další důležité látky. Posiluje obranyschopnost organismu

 

 

Dřišťál obecný (Berberis vulgaris)

Obsahuje alkaloidy, třísloviny, pryskyřice, silice, cukr, škrob, flavonové sloučeniny, kyseliny a významné množství vitamínu C. a K. Dřišťál přispívá k normálnímu trávení.

Pro své razantní účinky je třeba jej podávat pouze v omezeném množství.

 

 

Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea)

Hlohyně šarlatová se těší oblibě jako solitér i jako součást živých plotů. Díky ostrým trnům je neprostupná a na zimu neopadá, takže zdobí zahradu i v době, kdy je kolem domu všechno holé a pusté. Plody se na větvích drží dlouho do zimy, může na ně klidně napadat první sníh. Poskytují zpestření potravy ptákům.

 

 

Skalník (Cotoneaster)

Existuje mnoho druhů skalníků, nejběžnější jsou rychle rostoucí půdopokryvné druhy, které se na jaře obalí bílými kvítky, v podzimním létě pak většinou sytě červenými plody.

Plody jsou v zimních měsících vítanou potravou pro ptáky.

 

 

Plody lze podávat čerstvé, na zimu je uchováme zamražením nebo sušením.

A můžeme myslet i na své zdraví. Z mnoha plodů lze vyrobit pro nás chovatele džemy, sirupy i likéry.

 

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

06.06.2019
Dr. Marcellus Bürkle
TRVALÁ SNŮŠKA U PAPOUŠKŮ
Problém trvalé snůšky u papoušků je stále velice aktuální. Přečtěte si zajímavý článek od renomovaného veterinárního lékaře Dr. Marcelluse Bürkleho.
celý článek
17.05.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Kvete černý bez
Od května do července kvete černý bez. Jeho květy a následně plody mohou posloužit jako zpestření ptačího jídelníčku.
celý článek
05.12.2018
Milena Vaňková
Návštěva chovatele – O SENEGALCÍCH s Oldřichem Šiškou
Papoušci senegalští patří mezi hojně chované a oblíbené druhy papoušků. Mezi jedny z jejich nejúspěšnějších chovatelů patří pan Oldřich Šiška. Přečtěte si zajímavosti z jeho chovu.
celý článek
08.03.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
Milovník papoušků v Indii denně nakrmí 4000 alexandrů malých
Kilithottam Sekar z Indie denně nakrmí 4000 alexandrů malých. Každý den vstává ve 4:30 hodin ráno, aby připravil krmivo pro volně žijící alexandry malé, kteří k jeho domu přiletí okolo šesté.
celý článek