e-shop časopis články online inzerce

AKTUALITY Z LORO PARQUE – Jak předcházet agresivnímu chování kakaduů na začátku chovné sezóny

Autor: Lubomír Tomiška

Publikováno: 11.02.2020

      

Hnízdní sezóna se v chovném centru Loro Parque Fundación rozjíždí na plné obrátky. Mezi první papoušky, kteří začínají hnízdit v tomto období, patří kakaduové. Naše zařízení je jedinou zoologickou zahradou na světě, kde můžete vidět všechny druhy spadající do čeledi kakaduovití na jednom místě. Je obecně známo, že samci z této skupiny papoušků dokáží být vůči samicím velmi agresivní. To platí obzvláště pro malé ostrovní druhy, kterými jsou kakadu žlutolící sumbský (Cacatua sulphurea citrinocristata), kakadu žlutolící sulaweský (Cacatua sulphurea sulphurea) nebo kakadu filipínský (Cacatua haematuropygia). S agresivitou se setkáme také u australských druhů, jakým je například kakadu inka (Cacatua leadbeateri) nebo kakadu tenkozobý (Cacatua tenuirostris). Méně konfliktní jsou pak černé druhy kakaduů nebo kakaduové růžoví (Eolophus roseicapillus).

Jak předcházíme agresivitě samců v Loro Parque Fundación? Naše páry chováme ve voliérách o velikosti 11 x 1,5 x 2,5 m (délka, šířka, výška). Ve střední části je umístěna přepážka, která vytváří vizuální bariéru mezi samcem a samicí. Dalším preventivním opatřením je krátké bidlo umístěné ve výšce pasu v zadním rohu voliéry. Jakmile zaznamenáme, že samice na tomto místě posedává, popřípadě se delší dobu zdržuje na zemi, znamená to pro nás jasný signál, že něco není v pořádku. No a třetím užitečným tipem je dutý kmen na dně voliéry, který samici poskytuje úkryt před útoky samce. 


 

Dále se také dají použít budky se dvěma vletovými otvory, ze kterých dokáže samice snadno uniknout. Pokud zaznamenáme, že samec nepustí samici ke krmení, můžeme dát misky na různá místa. Agresivní chování se dá také rozptýlit enrichmentem. Ideální je umístit kus dřeva okolo vletového otvoru. Samec pak přebytečnou energii vybíjí na jeho okusování.

Nejdůležitější prevencí je však pravidelné pozorování ptáků, jen tak máme možnost problém včas podchytit a ptáky oddělit. 

Lubomír Tomiška

Asistent kurátorky Loro Parque Fundación. Chovu exotického ptactva se věnuje od dětství, kdy začal s běžnými druhy australských papoušků. V 16 letech si pak pořídil první lorie, na které se později začal specializovat. Tito ptáci jsou doteď je...

Zobrazit celý profil

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on