e-shop časopis články online inzerce

Co dělat, když rodiče škubou mláďatům peří?

Autor: Trhoňová, Ph.D.

Publikováno: 26.06.2019

Chovná sezóna je v plném proudu a jak už to tak někdy bývá ne vždy se vše daří tak, jak má. Jedním z problémů vyskytujících se u mláďat chovaných pod rodiči v budce může být škubaní peří způsobené jejich rodiči. Důvodů existuje mnoho, jedním z nich může být nedostatek bílkovin v krmné dávce.

V našem chovu se vyskytnul problém se škubáním mláďat rodiči v budce u jednoho páru aratingů oranžovočelých. Jelikož tento druh hnízdí ve volné přírodě ve stromových termitištích a hmyz tvoří součást jejich potravy při odchovu mláďat, vyzkoušeli jsme do krmné dávky zařadit směs s hmyzem. Jedná se o průmyslově vyráběnou směs určenou pro kruhoočka a tangary a jako doplněk pro astrildovité ptáky v době hnízdění. Krmivo obsahuje více než 50 % sušeného hmyzu, kořýše a měkkýše a také mravenčí vajíčka. Součástí směsi je také 30 % medu, obiloviny, ořechy, minerální látky, pšeničné klíčky a ovoce. Tato směs se nám velice osvědčila, neboť rodiče se škubáním svých mláďat přestali. Mnoho chovatelů podává během odchovu mláďat hmyz živý nebo sušený. Při podávání hmyzu je však důležité znát jeho původ, zejména potravu, která byla hmyzu nabízena. Po nákupu živého hmyzu je vhodné jej několik dní před podáním krmit potravou bohatou na živiny.   

Jak již bylo uvedeno výše, příčin škubání peří mláďat rodiči v budce existuje mnoho. Mezi další problémy můžeme zahrnout například poruchy chování chovného páru nebo nedostatečný enrichment, tedy obohacení prostředí.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zam...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on