Autor: Helena Vaidlová
ENDOSKOPIE je vyšetřovací metoda, kterou zná mnoho chovatelů v souvislosti se zjišťováním pohlaví. Je to velmi jednoduchý zákrok, při které je nutné vyšetřovaného ptáka uvést do anestezie. Dnes se provádí v podstatě výhradně v anestezii inhalační. Jak inhalační anestezie, tak endoskopie samotná má u ptáků velké výhody, které jsou naprosto nesrovnatelné se savci. Ptáci mají totiž zcela jinak utvářené plíce, které jsou neroztažné (na rozdíl od savců) a nadechovaný vzduch jimi pouze proudí a nafukuje vzdušné vaky. Vzdušné vaky ptáků vyplňují značnou část prostoru v těle ptáků. Při výdechu se vzduch z naplněných vzdušných vaků opět vrací přes plíce a tam znovu dochází k výměně plynů. Ptáci tedy dýchají přibližně dvakrát efektivněji, než savci.
Z toho plynou zmíněné výhody:
1. ptáci, které uvádíme do inhalační anestezie maskou usnou daleko rychleji, než savci odpovídající velikosti, protože výměna plynů je rychlejší, velmi rychle se také budí
2. vzdušné vaky tvoří v těle prostor, do kterého lze umístit endoskop a ihned prohlížet orgány, které na vzdušný vak naléhají (u savců musíme při endoskopii vyšetřovanou dutinu nafouknout vzduchem)
Endoskopie pro zjištění pohlaví u ptáků
Celý zákrok je otázkou řádově minut. Zpravidla nejdelší čas zabere uspávání, samotná endoskopie je otázkou několika sekund. To však za předpokladu, že vyšetřovaný pták nemá přeplněný trávicí trakt a není obézní. Pokud majitel neodebere žrádlo několik hodin před zákrokem, zbytečně se samotný zákrok prodlužuje. U silně obézních jedinců mohou tukové zásoby náhled na pohlavní orgány výrazně ztěžovat a opět zákrok prodlužovat. Výhodou rutinní endoskopie „na pohlaví“ je fakt, že při ní zjistíme nejen stav pohlavích orgánů (nádorové změny, aktivitu a celkově tedy funkčnost), ale při cestě ke gonádám zhodnotíme také stav vzdušných vaků a nejbližších orgánů.
Diagnostická endoskopie
Endoskopů je mnoho druhů. Ke zjištění pohlaví se používá ten nejběžnější o průměru 2,7mm. Tímto endoskopem vyšetřujeme ptáky na pohlaví od tělesné hmotnosti 30g a výše. Stejným způsobem, jako vyšetřujeme ptáky na pohlaví, vstupujeme do vzdušných vaků za účelem diagnostiky některých chorob.
Vstup do levého břišního vzdušného vaku
Tímto způsobem vyšetřujeme rutinně pohlaví. Levou nohu vytáhneme co nejvíce dozadu nebo co nejvíce dopředu. Tím se nám odhalí místo ve stěně tělní těsně za žebry, kudy můžeme vstoupit do břišního vzdušného vaku. Dostaneme se tak nejen ke gonádám, ale také tak přistupujeme k ledvinám, nadledvinám, střevům, zadní části plic, hrotu srdce, játrům a samozřejmě v neposlední řadě tak vyšetřujeme vzdušné vaky. Vzdušné vaky mohou být chronicky zesílené po proběhlé infekci, se kterou se tělo sice dávno vypořádalo, ale stav vzdušných vaků již zůstane změněný. Bývají zakalené, tedy neprůhledné, výrazně zesílené, a tak mohou komplikovat běžné zjištění pohlaví. Lze také zachytit právě probíhající onemocnění vzdušných vaků, kdy jsou pokryté hnisavým výpotkem, který bývá produkován při bakteriální infekci a protkané nově vytvořenými cévami. Nejznámější onemocnění vzdušných vaků je mykóza, kdy se ve vzdušných nacházejí větší či menší, starší či čerstvá ložiska plísní. Tyto nálezy můžeme zachytit při zjišťování pohlaví jako vedlejší nález. Nebo můžeme endoskopii provádět právě za účelem zjištění, zda jsou vzdušné vaky postižené a v jakém rozsahu.
Vstup do pravého břišního vzdušného vaku
Samice ptáků mívají pouze levý vejcovod (i když samci mají obě varlata). Proto endoskopii zprava nikdy nepoužíváme pro rutinní zjištění pohlaví, nic bychom v místě gonády u samic nenašli. Používáme ji však diagnosticky kvůli kontrole stavu vzdušných vaků, protože jednotlivé vzdušné vaky jsou prostorově oddělené a vpravo může být zdravotní stav vzdušných vaků výrazně odlišný, než vlevo.
DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY NAJDETE V TIŠTĚNÉM ČASOPISE PAPOUŠCI
Endoskopické vyšetření průdušnice
V případě, že má papoušek problémy s dýcháním a náhle začne sípat, jednou z možných příčin může být ucpávající se průdušnice v místě rozvětvení do průdušek. Toto místo se nazývá syrinx a nejčastěji se zde nahromadí hlen, který vzdušné cesty ucpává, stejně jako když my máme rýmu a ucpe se nám nos. Člověk použije kapesník nebo nosní kapky, ale u ptáků se častěji než v nozdrách nahromadí hlen právě v dolních cestách dýchacích a odtamtud ho dostat kýcháním nebo kašláním není tak jednoduché. Je-li papoušek dostatečné velikosti pro použití endoskopu, lze v anestezii do průdušnice nahlédnout a někdy lze hlen nebo tvořící se fibrin (tuhá hmota vytvořená zánětem – hnisáním) odstranit k tomu určeným speciálním nástrojem. Papoušci, kteří mají méně, než 500g mívají průdušnici natolik úzkou, že ani nejmenším endoskopem nelze k syrinxu nahlédnout přes vstup zobákem a pak volíme operační přístup ze spodní části krku, z místa , kde průdušnice vstupuje do hrudníku. I při tomto operačním zákroku je endoskop potřeba.
Endoskopické vyšetření žaludku
Papoušci jsou přirozeně zvědaví a často samozvaně okousávají zařízení domácnosti nebo součásti voliéry, o kterých majitel nepředpokládal, že by mohly být v hledáčku zájmu jeho papoušků. A tak se celkem často setkáváme s cizími tělesy v žaludku. Jsou-li drobné, za pomoci vlákniny a vhodných léků se obvykle dříve či později podaří je dostat ven přirozenou cestou přes střeva a kloaku. Větší nebo výrazně škodlivá (ostrá nebo jedovatá) cizí tělesa je nutné dostat ven rychle. Pak lze zvolit buď operační přístup přímo k žaludku nebo cizí těleso odstranit přístupem přes jícen nebo vole za pomoci endoskopu. Ne vždy tento šetrnější endoskopický přístup anatomie daného druhu ptáka dovoluje, ale u papoušků nám právě anatomie trávicího traktu přeje. Operační přístup přes vole dovolí vstup endoskopu do předžaludku a žaludku a odstranění cizího tělesa k tomu určeným nástrojem.
Závěr
Zjišťování pohlaví je rutinní zákrok, který přináší i další informace o zdravotním stavu pacienta. Endoskopie není žádnou novinkou v ptačí medicíně, ale technický pokrok neustále umožňuje zkvalitňovat její použití u ptáků.