🔥🔥 BLACK FRIDAY slevy na všechny knihy 30 % - platí do 29. listopadu zobrazit e-shop

e-shop časopis články online inzerce

I venkovní ubikace papoušků musíme připravit na zimu

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 08.11.2021

Čas nezastavíme a zima je tady. Většina teplomilných papoušků již využívá vytápěné prostory svých ubikací.

 

 

Jsou ale i takové druhy, které budou zimu trávit venku. Je třeba i tyto nevytápěné prostory papouškům na zimní období přizpůsobit.

 

 

Osobně si myslím, že pro papoušky i pro chovatele je příjemnější a vhodnější, pokud má venkovní voliéra i záletovou část. Stačí i vyrobená ze dřeva. Tam mohou papoušci přečkávat bezpečně mrazivé zimní dny a hlavně noci. Takovou část je pak možno mírně temperovat tak, aby zde teplota neklesala pod bod mrazu.

 Za pěkných dní je pak vhodné papoušky pustit na slunce, aby načerpali energii, prolétli se a utužili své zdraví.

 

 

Mnoho chovatelů australských papoušků ale vnitřní prostor u venkovních ubikací nemá, a tak je dobré tyto ubikace ochránit před nepříznivým počasím.

 

Jaké se nabízejí možnosti?

je možné použít vlnitý polykarbonát, může být i tónovaný
další možností je komůrkový polykarbonát
Polykarbonát je lehký a dobře se s ním manipuluje, je odolný proti nárazu, má velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti. Výborně propouští světlo a ani v silných mrazech nepopraská. Montáž není nijak složitá, ke konstrukci voliéry se dá připevnit pomocí vrutů.

 

Dobrou službu může udělat i stínící textilie, ideální ve více vrstvách. V tomto případě je ale nutné ponechat prostor, kterým do voliéry bude pronikat světlo. Textilii lze jednoduše připevnit plastovými stahovacími páskami.
 

 

 

Někteří chovatelé používají dřevěné rámy s pevným igelitem


Pokud nemáme k dispozici nic z výše jmenovaného, pomůžeme si materiálem ze zahrady nebo z přírody. Větve jehličnanů navěšené na stěny voliéry v potřebné hustotě zajistí ve voliéře bezvětří i zvýší teplotu. Pamatujme ale na zachování dostatku světla.
 

Nikdy nesmíme papoušky ponechat zimě na pospas, v průvanu, větru, sněhu, bez možnosti úkrytu. 

Papouškům, kteří budou čelit nízkým teplotám nesmíme zapomenout upravit i krmnou dávku – zvýšit přísun energie. V době, kdy venku mrzne, nezapomínejme několikrát denně měnit mrznoucí vodu v miskách.

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on