🔥🔥 BLACK FRIDAY slevy na všechny knihy 30 % - platí do 29. listopadu zobrazit e-shop

e-shop časopis články online inzerce

KAKADU JAKO SPOLEČNÍK ČLOVĚKA, 16 . ČÁST - Nohy, nožky, nožičky

Autor: Markéta Palátová

Foto: M.Potůček, L.Garbová, B.Zajíčková, M.Palátová a Wikimedia Commons

Publikováno: 11.06.2021

Také milujete nožky kakaduů? Ty krátké nožičky s dlouhými prsty, kde první a čtvrtý prst míří dozadu a druhý a třetí dopředu? Díky tomuto uspořádání mají papoušci opravdu pevný stisk a mohou se klidně houpat třeba na větvích, což kakaduové dělají velice rádi. Krátké nožky jsou také vysvětlením pro jejich komickou chůzi. 

 

 

Svých silných nohou ale kakaduové využívají i k jiným věcem, než je zábava. Jejich nohy jsou tak obratné, že je dokáží používat pro uchopování potravy. Kakadu palmový zase dokáže kouskem klacíku, který drží v pařátku, bubnovat do kmenů stromů, a dělá to pravděpodobně proto, aby zjistil „kvalitu“ hnízdní dutiny. Pro papoušky živící se hledáním potravy na zemi jsou krátké nožky výhodou… usnadňuje jim to držet hlavu blíž u země a v dobré pozici při pátrání po potravě. Papoušci, kteří se živí na stromech, zase mají díky krátkým nohám lepší rovnováhu.

 

 

A ještě jedna věc na pozorování: zatímco třeba korely si hlavičku většinou drbou tak, že nožku „hodí“ přes křídlo a podrbou se, kakaduové si musí svou krátkou nožku podvléknout pod křídlem a pak se podrbat.

 

 

Co byste měli vědět o nožkách vašeho papouška?

Papoušek si nedokáže lehnout a „dát nohy nahoru“, takže pokud se jedná o zdravého jedince, který zrovna nelétá, pořád stojí na nožičkách. Jsou pro to dobře uzpůsobené, přesto bychom jim měli věnovat pozornost a péči.

 

A tady jsou nejčastější onemocnění, které mohou postihnout nožky vašich papoušků. Předem bych ráda upozornila, že se nejedná o odborný článek. Mou snahou je shrnout obecné informace, které by majitele kakaduů měly upozornit na problém. Pokud máte jakékoliv podezření na onemocnění, je potřeba vyhledat odbornou pomoc.

 

 

 

Otlaky (pododermatitida) – otlaky na spodní straně nožek, zploštělá hladká místa, která postupně ztrácí strukturu a zčervenají. Pokud nezasáhneme včas, pak v těchto místech může vzniknout infekce a léze (poškození tkáně). Neléčená infekce se může dostat až ke kosti (osteomyelitida). Pokud si tedy všimnete červených otlaků na spodní straně nožek, je potřeba jednat dříve, než bude nutná léčba. Co otlaky způsobuje?

a) nevhodná bidýlka – bidýlka by měla mít různý průměr a strukturu, aby si papoušek mohl vybrat. Pokud má stále stejné bidlo, dojde na určitých místech k otlakům.

b) nadváha – papouškovy nožky jsou uzpůsobené na určitou váhu. Pokud je papoušek obézní, ohrožuje to nejen jeho vnitřní orgány, ale trpí i jeho nožičky.

 

Přerostlé drápky – přerostlé drápky znesnadňují papouškovi sezení na bidýlku, může se zachytávat za hračky a ublížit si, silně přerostlé drápy znemožňují papouškovi také pohyb po zemi. Kromě správných bidýlek je vhodné pořídit do klece také brusné bidlo (nejlépe pískové, nikoliv betonové, které je „studené“ a příliš tvrdé). Papouškovi můžeme dopřát pravidelnou manikúru, kdy mu drápy zapilujeme nebo zastřihneme.

 

Artritida – degenerace a zánět kloubů (nohy, prsty atd.) - postihuje papoušky s nadváhou. Můžete si všimnout začervenání, otoků a horkosti na jedné nebo na obou nožkách. Pokud je artritidou postižena jen jedna nožka, papoušek jí „ulevuje“ a stojí neustále nebo velmi často jen na té zdravé. Na nemocné nožce rostou drápy rychleji, protože si je papoušek neobrušuje stáním na bidýlku.

 

Dna – další onemocnění, které postihuje nožky a prsty. Pokud ledviny nefungují správně a usazují se v nich toxiny, tak se kyselina močová začne ukládat v těle, mimo jiné i v kloubech. Dna je velmi závažné a bolestivé onemocnění. U papouška může být projevem dny zvýšená potřeba pití nebo světlé skvrny pod kůží. Pokud máte podezření na dnu, okamžitě vyhledejte veterináře.

 

Nemocná játra – onemocnění jater může způsobit (často velmi rychlé) přerůstání drápů a zobáku. Pokud jste si jistí, že to není nedostatkem hraček na kousání a vhodných bidýlek na broušení zobáku a drápků, je potřeba vyhledat odbornou pomoc.

 

Hyperkeratóza – zbytnění kůže na nohou – často je způsobená nedostatkem vitamínu A. Řeší se podáváním potravy bohaté na beta-karoteny, které se v těle přeměňují na aktivní vitamín A. Nikdy nepodáváme vitamín A přímo - může být při předávkování toxický!

 

Vápenka – jedná se o šupinkovité onemocnění, které způsobují roztoči. Postihuje pěvce a malé papoušky. Kromě nožek tito roztoči napadají také kůži kolem zobáku, očí a kloaky. Onemocnění je léčitelné.

 

Virová onemocnění  - různé viry mohou způsobit narušení tkáně na kůži nohou papoušků.

 

Zranění – úrazy mohou způsobit zranění ve formě zlomenin, dislokací, utržení drápku nebo prstu atd. Pokud máte jakékoliv podezření na zranění nožky (zlomenina, krvácení atd.), je potřeba vyhledat odbornou pomoc.

 

 

 

Co dělat pro zdraví nožiček vašich kakaduů?

1.      Poskytnout jim bidýlka různého průměru a různé struktury.

2.      Pravidelně kontrolovat, zda papoušek nemá přerostlé drápky.

3.      Dbát na složení krmné dávky – správná výživa = zdravé nožky, kůže a drápky.

4.      Vyvarovat se překrmování a zabránit tak obezitě.

5.      Udržovat papouška v dobré kondici – hodně pohybu, hraček, možnost létat.

 

 

 

 

Na co si dát pozor?

1.     Nedávat do klece bidla příliš tenká, ani příliš silná. Naprosto nevhodná jsou bidla kovová a plastová!

2.     Nekrmit pouze zrním nebo nevyváženou stravou, kde chybí složky důležité pro zdraví papouška.

3.     Vyvarovat se omrzlin u papoušků chovaných ve venkovních voliérách.

4.     Dávat pozor při stříhání drápků, aby nedošlo ke krvácení.

5.     Vždy si umýt ruce, pokud se chystáme manipulovat s papouškem (např. kuřáci!) – nikotin a jiné toxiny se mohou dostat na citlivou kůži papouška.

 

 

 

 

Zdroje:

Pathology of Pet and Aviary Birds, WILEY Blackwell 2016

https://petcentral.chewy.com/what-you-need-to-know-about-parrot-feet/

Markéta Palátová

Papoušci mě provázejí s přestávkami od dětství - andulky, kakariki, korely, rosely atd. Před pár lety přišel první „velký“ papoušek – amazoňan modročelý, kterého mám dodnes. Největší láskou se však stal kakadu alba. S ním přišly radosti, ale i ...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on