🔥🔥 BLACK FRIDAY slevy na všechny knihy 30 % - platí do 29. listopadu zobrazit e-shop

e-shop časopis články online inzerce

KAKADU JAKO SPOLEČNÍK ČLOVĚKA, 17 . ČÁST - Bidla

Autor: Markéta Palátová

Foto: M.Maceková, M.Potůček a Pixabay

Publikováno: 18.06.2021

Poskytnutí vhodných bidýlek je základem péče o zdraví vašeho papouška. Kakaduové potřebují škálu různých průměrů a povrchů pro procvičení noh a správnou cirkulaci krevního oběhu. Špatně zvolená bidla s sebou nesou nebezpečí zdravotních problémů, zato dobrá bidla přinášejí pohodu a správnou relaxaci.

 

 

Bidla jako součást vybavení kupované klece/voliéry

Dřevěná frézovaná bidýlka, která jsou běžnou výbavou klecí při jejich koupi, jsou pro ptáky velmi bolestivá a mohou jejich pařátky poškodit. Jsou obvykle vyráběna z tvrdého dřeva s jednotným průměrem v celé své délce, tudíž neumožňují papouškovi vybrat si to správné místo k sezení. O kovových nerezových bidlech se nemá cenu ani zmiňovat – jsou tvrdá a studená, tedy naprosto nevhodná, až nebezpečná!

 

 

Velikost bidla

Bidýlka se stejným průměrem nutí papouška zůstat ve stejné pozici, čímž pták neustále zatěžuje stejnou oblast nohy. To způsobuje ztenčení kůže na noze, artritidu, záněty a otlaky. Ptáci skrze nohy absorbují toxiny a bakterie. Tenká kůže a rány jsou ještě náchylnější a mohou proto vést k doživotnímu nebezpečí infekce. Doporučená šířka bidýlek je taková, aby papoušek dokázal obtočit prsty do ½ až ¾ bidýlka. Zároveň je vhodné, aby byl průměr bidel proměnlivý. To je důvod, proč jsou přírodní bidla nejlepší.

 

 

Vhodný materiál

Čím více různých povrchů (struktur) a tvarů dřeva, tím lépe se bude váš papoušek cítit. Je to důležité především pro spaní, aby si papoušek mohl vybrat to nejpohodlnější místo. Papouškovi se navíc bude líbit, když bude mít některou větev i tzv. houpací (ne pevnou) – nejen že ho to zabaví, ale je to pro něho i dobré cvičení.

 

 

Bidla můžeme vyrobit z různých přírodních větví.  Při výběru bidýlek je potřeba dávat pozor na to, aby stromy, ze kterých je děláte, byly pro ptáky bezpečné. Na internetu jsou k dispozici seznamy dřevin, které jsou vhodné k použití, i těch, které jsou toxické. Obecně se dá říct, že můžeme použít větve jabloně, hrušně nebo jehličnanů, pokud nejsou smolné, naopak jako nebezpečné jsou označovány např. akát, dub, javor nebo ořešák. Určitou míru toxicity vykazuje také dřevo peckovin (třešeň, broskvoň, meruňka nebo švestka), které může vypouštět kyanid, nedoporučuje se ani černý bez. V těchto případech jsou nevhodné především mladé nevyzrálé větve a jejich kůra, starší dřevo už svou toxicitu postupně ztrácí.

 

 

Jelikož se bavíme o kakaduech, doporučuji ponechat větve i s kůrou. Kakaduové milují dřevo a olupování kůry z bidel je pro ně skvělá zábava!

 

 

Brusná bidla

Do voliéry vašeho kakadua můžete pořídit také speciální bidla, která pomohou ptákům obrušovat drápky. Na trhu najdete spoustu výrobců, ale je potřeba dobře vybírat. Vyhnout byste se měli cementovým bidlům, která jsou studená a příliš tvrdá. Vhodná jsou např. dřevěná bidla s vrstvou brusného písku. Při koupi bych doporučovala sehnat si recenze chovatelů a zjistit, která brusná bidla doporučují, můžete se tak vyhnout zbytečné investici nebo dokonce nebezpečným výrobkům. A ještě jedna důležitá poznámka: papoušek nesmí mít v kleci JEN brusná bidla! Pokud by měl možnost sedět pouze na brusném materiálu, mohlo by lehce dojít k poškození kůže na nožkách!

 

 

Pamatujte, že bidla jsou spotřební materiál. Nenechávejte bidla v kleci zbytečně dlouho, snažte se je co nejčastěji obměňovat. Nejen že tím potěšíte svého kakadua, který může zkoumat zase něco nového, ale máte šanci se vyhnout chybě v podobě nesprávně zvolené velikosti bidla.

 

Vlevo nahoře: správná velikost bidla, vpravo nahoře: příliš velké, dole: příliš malé (zdroj obrázku: https://lafeber.com/)

Markéta Palátová

Papoušci mě provázejí s přestávkami od dětství - andulky, kakariki, korely, rosely atd. Před pár lety přišel první „velký“ papoušek – amazoňan modročelý, kterého mám dodnes. Největší láskou se však stal kakadu alba. S ním přišly radosti, ale i ...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on