e-shop časopis články online inzerce

Na jihočeské chalupě u Rudolfa Strnada

Autor: Redakce PAPOUSCI

Publikováno: 08.09.2020

Léto, modré nebe a silně hučící proud řeky Vltavy dokreslují atmosféru srpnového setkání s Rudolfem Strnadem na jeho jihočeské chalupě. S chovatelem nás pojí několik článků, které jsme v průběhu uplynulých dvaceti let společně vytvořili pro časopis PAPOUŠCI, ale také fakt, že byl u úplného zrodu periodika jako takového. Je hřejivé, že spolupráce trvá celá ta léta a stále se rozvíjí. Než se podíváme na zajímavou kombinaci rosel pestrých v jeho chovu, prozradíme několik faktů, které o známém chovateli možná nevíte... 

 


V srpnu naši redakci pan Strnad pozval na svou krásnou historickou chalupu. Součástí nebo spíš doslovnou povinností byl oběd v tradiční hospodě na návsi malebné jihočeské obce Jamné nedaleko Boršova nad Vltavou. Pan Strnad sem totiž na řízek s bramborovým salátem chodí každý týden už sedmdesát let. Známý chovatel byl jedním z hlavních aktérů sehrané party trampů a organizátorem řady významných jazzových koncertů. Svého času patřila "jeho" hospoda v Jamném k vyhlášeným a jezdili sem známí muzikanti z celé ČR. Dodnes dýchá historií a vede ji již několikátá generace. Stejně tak jako u svých papoušků dbá Rudolf i na svůj vlastní jídelníček. Kromě zmíněných řízků si rád dopřeje dozlatova pečenou kachnu nebo vepřové kolínko. Známého chovatele ve všem podporuje půvabná žena Jarka, která s ním sdílí všechny tyto radosti.Chovatel Strnad je i vášnivým myslivcem a celý život se věnoval výcviku loveckých psů. Tvrdí však, že se oba tyto obory už bohužel poněkud vytrácí. Tedy v té rovině, v jaké by měly být vedeny. Mezi další vášně patřila závodní cyklistika a kola se stala i součástí pracovního života. Rudolf v Českých Budějovicích vybudoval síť prodejen s potřebami pro cyklisty, kterým se s manželkou dlouhá léta věnovali. Papoušci ho však i přes řadu ostatních aktivit nikdy nepustili. Dodnes neúnavně studuje jejich nároky, denně o ně pečuje a s nepřehlédnutelným zaujetím jim dopřává to nejlepší, co je možné. 

 


Na návštěvu se sluší přinést láhev či dobrou čokoládu. Ale říkali jsme si... na tom není nic moc originálního. Osud tomu nahrál, že zrovna dorazila zásilka od pana Jakuba Janosche s granulemi Psittacus pro naše papoušky. A bylo rozhodnuto. Pan Strnad jistě nepohrdne novinkou v podobě skutečně kvalitních granulí. Je to sice dárek spíš pro papoušky, ale kterému chovateli by neudělal radost? Chce pro své papoušky přece jen to nejlepší... A nespletli jsme se. Pan Strnad byl nesmírně potěšen a ten okamžik jsme zkrátka museli zachytit na fotografii! 

Mezi druhy, které má legendární chovatel ve voliérách patří kakaduové inka (viz obálka aktuálního čísla PAPOUŠCI), papoušci královští ve žluté mutaci a nejrůznější mutace a kombinace rosel. Kombinace, která v poslední době budí velkou pozornost je OPALINOVÁ ZLATÁ. S tímto zbarvením se chovatel setkal poprvé před deseti lety v Belgii. A dodává: "Jde o jednu z nejkrásnějších kombinací vůbec. Tato rosela mi připomíná doslova zmenšeninu ary arakanga. Původně jsem sestavil pár z obou jedinců v opalinové zlaté, ale neosvědčilo se. Mláďata byla velmi slabá a je nutné mít v páru štěpitelného samce, aby se kombinace posílila. Mám nyní sestaveno několik párů s touto chovatelskou filosofií a je to nutné. Kombinace to zkrátka a dobře potřebuje. Mutace chovám celý život. Podobné to bylo zpočátku i s lutiny. Tam jsem mohl dát "barvu na barvu" až u papoušků třetí generace. Do té doby to nefungovalo a mutaci bylo nutné ustálit". 


PŘEDSTAVENÍ KOMBINACE OPALINOVÁ ZLATÁ (gold)

Ing. Martin Rašek, specialista na mutační genetiku:

Jedná se o kombinaci dvou mutací a to opalinové, která je vázaná na pohlaví a specifické mutace vázané na tento druh, označované jako gold (zlatá), která má dědičnost recesivní. Opalinová mutace rosel pestrých bývá někdy mezi chovateli označována jako "červená", protože u tohoto druhu dochází k výraznému rozšíření červeného psittacinu, který nejenže nahrazuje žlutý psittacin, ale vytěsňuje i tmavý eumelanin. Naopak mutace gold odstraňuje ze zad a křídel černý eumelanin. Výsledkem je takto krásně zbarvený jedinec.

 

 

 

Rudolf Strnad má velkolepý elán a chuť do jeho oblíbených aktivit. Až se prý podruhé narodí, přál by si žít v Belgii. Důvodem je skutečnost, že tam žije mnoho chovatelů papoušků (nikoliv množitelů) a dodává, že se mu líbí i jejich životní styl. Dle chovatele tam lidé žijí ve větší pohodě. Nechvátají tolik a mají čas na přátelská setkání. Na taková, jako bylo naše srpnové. 

ČASOPIS PAPOUŠCI

Časopis PAPOUŠCI – kvalitní články pro chovatele a přátele papoušků.

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on