🔥🔥 BLACK FRIDAY slevy na všechny knihy 30 % - platí do 29. listopadu zobrazit e-shop

e-shop časopis články online inzerce

Nákup neodstaveného mláděte = hazard se životem papouška

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 11.10.2021

 

Několik víkendových telefonátů a zpráv na messengeru mě přimělo k napsání těchto řádků. Nezodpovědní „chovatelé“ stále pod různými záminkami a nepravdami prodávají neodstavená mláďata, která se dostávají do rukou lidem, kteří místo radosti z nového člena domácnosti propadají zoufalství a neštěstí.

 

Kupujte vždy pouze odstavené mládě

Odstavené mládě je takové mládě, které samostatně přijímá veškerou nabízenou potravu a není třeba ho již dokrmovat.

Před přemístěním papouška do nového domova musí u chovatele samostatně, bez přikrmování, přijímat potravu týden až dva. Přesun papouška do nového prostředí je pro něj velmi stresující. Pokud nebude dobře odstaven, může se stát, že přestane žrát a je zaděláno na problém.

 

Nákupem neodstaveného mláděte mu v podstatě ubližujete.

- Vytrhujete ho z hnízda v době, kdy k tomu ještě není připraven. Nemá možnost se naučit přijímat potravu se svými papouščími sourozenci nebo skupinou, ve které vyrůstá. Kopírovat jejich chování. Soupeřit s nimi o jídlo, což podporuje dobu odstavování.

 

- Riskujete, že se vám bez zkušeností nepodaří mládě dobře odstavit. Můžete tak způsobit mnoho problémů papouškovi i sobě. Do ordinací veterinárních lékařů přicházejí mláďata v žalostném stavu, jejichž osud končí mnohdy úhynem.

 

Odstav papouška je v jeho životě důležitým stádiem vývoje.

Změna prostředí a stres může u dokrmovaného mláděte způsobit poruchu trávicího systému. Při poruše trávení dochází ke zpomalení pasáže trávicím systémem, jehož následkem může být přemnožení bakterií či kvasinek. Noví majitelé pak musejí vyhledat pomoc veterinárního lékaře, což je pro papouška spojeno s dalším stresem a nutnou aplikací léků. Dalším kritickým okamžikem je přechod z dokrmovací kaše na pevné krmivo, takzvaný odstav jedince, který nebývá jednoduchý. V případě, že se během umělého odchovu papoušek potýká s několika problémy, může to pro něj znamenat následky, které si sebou ponese celý život, zejména po zdravotní stránce.

 

 

 

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on