Autor: Milena Vaňková
Ostatní autoři: Jaroslav Vokoun
Dalším druhem tropického ovoce, které se dá při troše snahy, sehnat celoročně, je papája.
Je jedním z nejlepších druhů ovoce, které můžeme papouškům nabídnout. Obsahuje enzymy napomáhající trávení a podílí se na rozkladu bílkovin.
Papáju lze zakoupit v různých variantách, a to především Papayu formosa, je delší a oválná, a Papayu Gold. Ta je menší, hruškovitého tvaru.
Výzkumy bylo zjištěno, že extrakty ze zralé a nezralé papáji a jejich semen jsou aktivní proti gramnegativním bakteriím. Navíc čerstvá drcená semena obsahují baktericidní a fungicidní látky. Jejich obsah vitaminu A je nesmírně vysoký. Výjimečný a zároveň velmi zdravý je poměr kyselin Omega-3 oproti Omega-6. (zdroj. Rosemary Low – Výživa papoušků, kniha v prodeji na www.papousci.com).
Papaja dále obsahuje celou řadu vitamínů, jmenovitě především B1, B2, C a dále významné množství vápníku.
Uvádí se, že zpomaluje proces stárnutí tím, že neutralizuje nadbytek volných radikálů. Posiluje imunitu a zvyšuje vitalitu.
Papáju lze zakoupit celoročně, někdy více někdy méně zralou. Někteří papoušci mají v oblibě nezralou, jiní dávají přednost dozrálé. To je třeba vyzkoušet.
Způsobů podávání je několik:
- Nakrájená do ovocno zeleninového salátu
- Rozkrojená na dílky a položená v misce nebo na místě, které to umožňuje, papoušci si dužinu sami vyzobávají
- Zavěšená na háčku ve voliéře
- Nektarožravým papouškům lze rozmixovat do tekutého nektaru
Papoušci mohou konzumovat i semínka, ta však mají palčivější chuť.
Ne vždy se podaří koupit papáju ve správné zralosti. Je třeba zjistit, v jaké podobě bude chutnat našim papouškům a zakoupenou nechat případně dozrávat při pokojové teplotě. Jakmile se objeví na slupce žluté skvrny, je papája zralá.
Papáju je možné také zamrazit nebo usušit v sušičce. Pokud v této podobě nebude chutnat našim papouškům, můžeme si pochutnat sami.