🔥🔥 BLACK FRIDAY slevy na všechny knihy 30 % - platí do 29. listopadu zobrazit e-shop

e-shop časopis články online inzerce

Papája nesmí v jídelníčku papoušků chybět

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 15.11.2021

Dalším druhem tropického ovoce, které se dá při troše snahy, sehnat celoročně, je papája.

 

 

Je jedním z nejlepších druhů ovoce, které můžeme papouškům nabídnout. Obsahuje enzymy napomáhající trávení a podílí se na rozkladu bílkovin.

Papáju lze zakoupit v různých variantách, a to především Papayu formosa, je delší a oválná, a Papayu Gold. Ta je menší, hruškovitého tvaru.

Výzkumy bylo zjištěno, že extrakty ze zralé a nezralé papáji a jejich semen jsou aktivní proti gramnegativním bakteriím. Navíc čerstvá drcená semena obsahují baktericidní a fungicidní látky. Jejich obsah vitaminu A je nesmírně vysoký. Výjimečný a zároveň velmi zdravý je poměr kyselin Omega-3 oproti Omega-6. (zdroj. Rosemary Low – Výživa papoušků, kniha v prodeji na www.papousci.com).

Papaja dále obsahuje celou řadu vitamínů, jmenovitě především B1, B2, C a dále významné množství vápníku.

Uvádí se, že zpomaluje proces stárnutí tím, že neutralizuje nadbytek volných radikálů.  Posiluje imunitu a zvyšuje vitalitu.

 

Papáju lze zakoupit celoročně, někdy více někdy méně zralou. Někteří papoušci mají v oblibě nezralou, jiní dávají přednost dozrálé. To je třeba vyzkoušet.

Způsobů podávání je několik:

-          Nakrájená do ovocno zeleninového salátu

 

-          Rozkrojená na dílky a položená v misce nebo na místě, které to umožňuje, papoušci si dužinu sami vyzobávají

 

-          Zavěšená na háčku ve voliéře

 

-          Nektarožravým papouškům lze rozmixovat do tekutého nektaru

Papoušci mohou konzumovat i semínka, ta však mají palčivější chuť.

Ne vždy se podaří koupit papáju ve správné zralosti. Je třeba zjistit, v jaké podobě bude chutnat našim papouškům a zakoupenou nechat případně dozrávat při pokojové teplotě. Jakmile se objeví na slupce žluté skvrny, je papája zralá.

Papáju je možné také zamrazit nebo usušit v sušičce. Pokud v této podobě nebude chutnat našim papouškům, můžeme si pochutnat sami.

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on