e-shop časopis články online inzerce

Zajímavé mutace agapornisů – fotogalerie

Autor: Redakce PAPOUSCI

Publikováno: 31.03.2020

Ing. Petr Vopálka je chovatelem papoušků od dětství. Vždy ho fascinovali agapornisové a jejich mutace. V průběhu let se rozhodl působit v největším českém klubu, který chovatele těchto malých afrických papoušků organizuje – Českém klubu chovatelů agapornisů, jehož je nyní také jednatelem. Dlouhá léta je externím redaktorem časopisu PAPOUŠCI, do kterého pravidelně přispívá. Provozuje vlastní webové stránky www.agapornisové.cz, které jsou pravidelně aktualizované a najdete na nich mnoho užitečných informací.

Ing. Vopálka je autorem motta:
"Druhová čistota agapornisů je základ.Můžeme mít běžné i super vzácné mutace. Pokud však nesou znaky různých druhů, ničíme chov svůj i budoucích chovatelů. Vyšší cena za kvalitní, druhově čisté a definovatelné mutace se nám vrátí na krásných odchovech."

Dnešní článek je fotografický a chovatel Ing. Petr Vopálka Vám představí některé zajímavé mutace agapornisů... 

 

Ing. Petr Vopálka – 11. Celostátní výstava agapornisů (2019) a umístění agapornisů škraboškových a hnědohlavých.
Vítězství v obou druzích.Agapornisové škraboškoví v mutaci pastel zelený. Běžně rozšířená mutace, která na chov není problematická, se z chovů poslední roky výrazně ztrácí. Částí chovatelů je považována za problematickou, jelikož v některých kombinacích vznikají nedefinovatelné barvy. I na výstavách bývá zastoupena velmi málo, přitom před několika lety jsme se s ní setkávali velmi běžně.
Agapornisové hnědohlaví v mutacích V violet D modrý, Dominantní straka modrý a zelený. Zajímavostí je Dominantní straka, kdy v tomto případě je agapornis tak výrazně strakatý, že místo modré převažuje bílá. Málokdy se podaří odchovat takto výraznou straku, tento agapornis pochází z chovu Ondřeje Nového. Dominantní straka je mutací velmi variabilní, může se projevit jen tak, že agapornis má jeden drápek jiné barvy a jinak zůstává stejný (tzn. je to nevýrazná straka), ale i tak jako v tomto případě. Přitom odchovat takového agapornise je možné i po takovém agapornisovi, který má právě jen ten jeden drápek strakatý .... Nikdy tak nevíme, co v chovu strak můžeme očekávat, každé ptáče je jiné.

 

Agapornisové škraboškoví v hejnu. V tomto případě modrá řada, na fotce jsou vidět tmavé a violet faktory. Jeden agapornis je "šedý", což je kombinace DD modrý (má dva tmavé faktory). Tato barva mě zaujala už před 15 lety, ale opět část chovatelů tuto kombinaci vidí ve svých chovech nerada. V roce 2019 jsem konečně složil pár s cílem jí odchovat a podařila se ptáčata. V chovu kamaráda se podařila dvě ptáčata stejné kombinace, ale u agapornisů hnědohlavých. Tmavé a violet faktory budou obsahem článku ve 3. čísle Papoušků :-)

 


Agapornis hnědohlavý v mutaci SF Euwing V violet D modrý, společný odchov s O. Novým, kde jsme sestavovali pár s tímto cílem. Podařilo se nám to v roce 2019, v roce 2019 jsme odchovali další dva a v roce 2020 už máme ptáčata, kdy čekáme zda bude další úspěch. Velmi málo rozšířená kombinace, před dvěma lety zde nebyla vůbec, nyní již u několika málo chovatelů je. V zahraničí na výstavách je k vidění pouze v několika jedincích. Článek o chovu jsme psali před rokem (PAPOUŠCI č. 2/2019).

Pár agapornisů škraboškových v barvách modrý x D modrý. Původně od chovatele z Belgie. kromě mohutnosti mají ptáci pěknou kresbu a krásné černé hlavy. O modrých bude připravovaný článek v tištěném časopise PAPOUŠCI.

Agapornisové hnědohlaví v mutaci dilute zelený a dilute modrý. Řada chovatelů považuje tuto mutaci za jednu z nejhezčích, její světlé a výrazné tóny vynikají ve srovnání s jinými barvami. Na odchov to není zcela samozřejmé, abychom měli silné potomstvo, je vždy lepší párovat agapornise v dilute mutaci s agapornisem štěpitelným na dilute, nepárujme dilute x dilute, mladí pak mívají problém s životaschopností a nejsou tak silní. Někteří chovatelé je sice tak odchovávají, ale cílem je pouze vidina zisku - ptáci v barvě jsou samozřejmě dražší a takto je šance odchovat všechny ptáčata v této barvě.Agapornis hnědohlavý, pár ve složeni zelený x V violet D modrý. Na první pohled pěkný kontrast, ale část potomstva bude v zelené barvě a nést fialový faktor, což je z pohledu uznávání této kombinace nežádoucí. Bývá pak problém rozeznat tmavý faktor od violet faktoru a je to začátek pro nedefinovatelnost budoucího potomstva. Je vhodnější se této kombinaci vyvarovat, na druhou stranu žádný jiný problém zde není.

Nenechte si ujít článek v připravovaném čísle časopisu PAPOUŠCI 3-2020, které vyjde 30. dubna 2020.

 

 

 

ČASOPIS PAPOUŠCI

Časopis PAPOUŠCI – kvalitní články pro chovatele a přátele papoušků.

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on