Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
12.03.2019

Pravidelná kontrola se vyplatí ...

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Když jsem po studiu nastoupila do zoologické zahrady, jedním ze základních pravidel bylo vždy ráno, po příchodu do práce, zkontrolovat všechna zvířata a ubikace, zda jsou v pořádku. Tento model se ve mně zakořenil a desítky let ho praktikuji i v našem chovu.

Nejedná se o nijak časově náročný úkon, vše lze zvládnout, podle velikosti chovatelského zařízení a počtu zvířat, v podstatě za pár minut. Pravidelnou denní kontrolou má člověk všechny věci jak se říká „v oku“ a i nepatrná odchylka od normálu ho ihned zarazí a může včas zasáhnout.

Pokud to denní režim, případně i výpomoc zasvěceného člena rodiny dovoluje, považuji ranní kontrolu za velmi důležitou.  Papoušci se probouzejí a vidíme, v jaké jsou kondici. Rovněž zkontrolujeme počet papoušků v ubikacích. Je dobré nahlédnout také do hnízdních budek. U ptáků, kteří rozbíjejí vejce ihned po snůšce, můžeme zabránit jejich likvidaci, protože většina papoušků snáší brzy ráno. (Přibližný čas snůšky je nutný u problémového páru vypozorovat.)

Ve vytápěných zimovištích překontrolujeme teplotu a funkčnost topení (hlavně v chladném počasí). Podíváme se, zda jsou voliéry či klece dobře uzavřeny, zajištěna výletová okénka, ať již zavřená nebo otevřená. V horkém počasí naopak překontrolujeme případné dostatečné větrání a chlazení prostoru. Vypouštíme papoušky do venkovních ubikací – pokud je na noc zavíráme.

Majitelé papoušků domácích mazlíčků by měli také dodržovat určitá pravidla, aby předešli problémům. Nenechávat papoušky samotné volně v bytě, uzavřít okna, mít klec dál od topení, případně okna, kterým pálí slunce. Podat čerstvé krmení a vodu.

Samozřejmostí je zajištění dostatku zábavy všem námi chovaným jedincům.

Chovatelé, kteří odcházejí brzy ráno do práce a mají velký chov, se postarají o krmení pochopitelně  pravidelně až po návratu. Ale i v tomto případě je správné a nutné podat hned ráno čerstvé krmení a vodu párům odchovávajícím mláďata.

Dodržování určitého režimu a pravidelnosti v chovu je jistě tou nejlepší prevencí problémů, které mohou nastat, přinejmenším nám je pomohou včas řešit.

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

16.10.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Co je to hemochromatóza
Pokud patříte mezi chovatele loriů, možná jste se někdy setkali s pojmem hemochromatóza. Jedná se o onemocnění, u kterého hraje roli železo a vitamín C.
celý článek
11.08.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE - důležitost přirozené hydratace
Stejně jako celou Evropu, i Tenerife momentálně sužují ty nejvyšší teploty. Papoušci musí mít možnost pobytu ve stínu a podáváním zeleného krmiva jim zajišťujeme přirozenou hydrataci.
celý článek
10.12.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Papoušci a svíčky
K Vánocům nepochybně patří svíčky. Každou neděli zapalujeme další svíčku na adventním věnci, vonné svíce používáme pro osvěžení domácnosti a navození vánoční atmosféry.
celý článek
27.02.2019
MVDr. Veronika Sochorcová
Aratinga sluneční v našich chovech a jeho výskyt ve volné přírodě
Aratinga sluneční (Aratinga solstitialis) patří mezi častěji chovaný druh v našich chovech, avšak jeho početní stavy ve volné přírodě klesají.
celý článek