Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

12.03.2019

Pravidelná kontrola se vyplatí ...

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Když jsem po studiu nastoupila do zoologické zahrady, jedním ze základních pravidel bylo vždy ráno, po příchodu do práce, zkontrolovat všechna zvířata a ubikace, zda jsou v pořádku. Tento model se ve mně zakořenil a desítky let ho praktikuji i v našem chovu.

Nejedná se o nijak časově náročný úkon, vše lze zvládnout, podle velikosti chovatelského zařízení a počtu zvířat, v podstatě za pár minut. Pravidelnou denní kontrolou má člověk všechny věci jak se říká „v oku“ a i nepatrná odchylka od normálu ho ihned zarazí a může včas zasáhnout.

Pokud to denní režim, případně i výpomoc zasvěceného člena rodiny dovoluje, považuji ranní kontrolu za velmi důležitou.  Papoušci se probouzejí a vidíme, v jaké jsou kondici. Rovněž zkontrolujeme počet papoušků v ubikacích. Je dobré nahlédnout také do hnízdních budek. U ptáků, kteří rozbíjejí vejce ihned po snůšce, můžeme zabránit jejich likvidaci, protože většina papoušků snáší brzy ráno. (Přibližný čas snůšky je nutný u problémového páru vypozorovat.)

Ve vytápěných zimovištích překontrolujeme teplotu a funkčnost topení (hlavně v chladném počasí). Podíváme se, zda jsou voliéry či klece dobře uzavřeny, zajištěna výletová okénka, ať již zavřená nebo otevřená. V horkém počasí naopak překontrolujeme případné dostatečné větrání a chlazení prostoru. Vypouštíme papoušky do venkovních ubikací – pokud je na noc zavíráme.

Majitelé papoušků domácích mazlíčků by měli také dodržovat určitá pravidla, aby předešli problémům. Nenechávat papoušky samotné volně v bytě, uzavřít okna, mít klec dál od topení, případně okna, kterým pálí slunce. Podat čerstvé krmení a vodu.

Samozřejmostí je zajištění dostatku zábavy všem námi chovaným jedincům.

Chovatelé, kteří odcházejí brzy ráno do práce a mají velký chov, se postarají o krmení pochopitelně  pravidelně až po návratu. Ale i v tomto případě je správné a nutné podat hned ráno čerstvé krmení a vodu párům odchovávajícím mláďata.

Dodržování určitého režimu a pravidelnosti v chovu je jistě tou nejlepší prevencí problémů, které mohou nastat, přinejmenším nám je pomohou včas řešit.

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

01.01.2018
Rosemary Low
Snaha o skupinový chov pyrurů červenobřichých
Pyrurové červenobřiší (Pyrrhura perlata) patří k mým nejoblíbenějším druhům papouškům. Všichni pyrurové jsou samozřejmě úchvatní, ale červenobřiší obzvlášť. Nejnápadnější na tomto druhu je červeně zbarvené opeření na břišní oblasti.
celý článek
04.06.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Koupání papoušků
Pravidelné koupání uspokojuje přirozené potřeby papoušků, zlepšuje stav opeření, stejně jako celkovou vitalitu.
celý článek
23.01.2018
Jan Komínek
Pozvánka do ZOO PLASY
Nedaleko Plzně v západočeských Plasech se nachází malá zoo, chovají zde dravce, savce, šelmy, vodní ptactvo a několik druhů papoušků...
celý článek
30.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Využijte sezónních plodů přírody
Využijte pro své papoušky sezónní ovoce, zeleninu a plody přírody, které si sami vypěstujete či nasbíráte. Budete tak mít k dispozici kvalitní čerstvé suroviny, kterými zpestříte papouščí jídelníček.
celý článek