Načítám...
06.09.2018

Sociální sítě - pravdy a mýty o odčervování papoušků

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V dnešní moderní době sociálních sítí není nic jednoduššího, než sednout k počítači, tabletu či mobilu a položit zde jakoukoliv otázku. Během chvíle se pravděpodobně dočkáte několika odpovědí. V jistých situacích, mohou být odpovědi užitečné (Může můj papoušek jablko? Může můj papoušek salát?). Některé odborné dotazy, zejména ty, které jsou zaměřené na veterinární medicínu, by však měly směřovat na odborníky v dané oblasti.

Dobrý den.

Mám doma žaka, kterého bych chtěla odčervit. Kde můžu koupit odčervení a jakým způsobem a jak často ho mám podávat?

Odčervení koupíte na burze.

Odčervovací přípravky neboli antiparazitika, lze koupit pouze u veterinárního lékaře (pro psy a kočky i v lékárně). Navíc neexistuje univerzální odčervovací přípravek, pro konkrétní skupinu parazitů jsou určeny přípravky s konkrétní účinnou látkou.

Odčervení lze jednoduše dávkovat do vody.

Některá antiparazitika lze aplikovat do vody, tento způsob podávání však musí být uveden v příbalovém letáku. Při aplikaci do vody však může hrozit předávkování (horké letní měsíce) či poddávkování léčiva (dostatek ovoce, které obsahuje velké množství vody, některé druhy papoušků málo pijí,…) a vznik rezistencí. V horším případě je do vody aplikován přípravek, který je určen k podávání přímo do zobáku, v tomto případě ztrácí odčervení smysl. Obecně se tedy aplikace do vody nedoporučuje.

Používám česnek.

Aby česnek usmrtil parazity, musel by se podávat v takovém množství, že by dokonce zabil samotného papouška. V odborné literatuře jsou popsány případy úhynů papoušků po předávkování česnekem.

Zeptejte se zkušených chovatelů.

Bohužel jsem se již několikrát setkala se zbytečnými úhyny papoušků od zkušených chovatelů, kteří odčervovali/neodčervovali nevhodným způsobem.

Jaká odpověď je ta správná?

Správnou odpovědí by mělo být: Zeptejte se svého papouščího veterinárního lékaře.

Nejprve bychom si měli položit otázku: Je nutné tohoto papouška odčervit?

Pokud se jedná o papouška domácího mazlíčka, který žije pouze doma v bytě, je šance výskytu střevních parazitů minimální. Pokud by měl však majitel obavy, je možné nechat preventivně vyšetřit trus na přítomnost vajíček parazitů a papouška tak zbytečně nezatěžovat odčervovacími přípravky.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

02.09.2019
Bc. Alena Winner
Vyšlo nejnovější číslo časopisu PAPOUŠCI
Upoutávka na aktuální číslo časopisu PAPOUŠCI 5-2019 (září/říjen)
celý článek
06.02.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Makadamie
Plodem makadamie je kulovitý ořech s vysokým podílem tuku, uzavřený ve velmi tvrdé, hnědé a lesklé skořápce.
celý článek
11.10.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Dýňová sezóna v plném proudu.
Je podzim a s ním dýňová sezóna v plném proudu. V měsíci říjnu jsou supermarkety plné různých druhů dýní. Svým papouškům můžete podávat dýňovou dužinu a také dýňová semínka. 
celý článek
10.07.2018
Milena Vaňková
Dáváte svým papouškům rybíz?
I když je letos příroda s dozráváním úrody témě o měsíc popředu,
celý článek