Načítám...
08.02.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE: EKLEKTOVÉ – první mláďata roku 2019

Text: Rafael Zamora Padrón
Foto: M. Perez/LPF

      

 

V roce 2018 jsme v našem chovném centru Loro Parque Fundación (Tenerife) odchovali více než 1000 mláďat papoušků. A chovná sezóna 2019 už se pomalu rozbíhá. Prvními vylíhnutými mláďaty jsou eklektové různobarví. 

 

 

Také další papoušci už mají vajíčka a mezi ně patří například australské druhy loriů. Začátek chovné sezóny je důležitý v celém chovném centru. Jakmile začnou shnízděním  jedni papoušci, stimuluje to i ostatní. Některé druhy začínají hnízdit až když se oteplí a dny jsou delší. Jiné naopak zahnízdí i v chladnějších dnech.

Jako první u nás zahnízdili eklektové. Je úžasné pozorovat tento rod v době, kdy se hnízdní aktivity rozbíhají. Tito papoušci se vzájemně stimulují, takže je perfektní, když se jednotlivé páry slyší. Kombinace barev samců a samiček je zkrátka fascinující!

 

 

I v případě tohoto druhu je nutné seznámit se s biologií. Některé samičky se totiž mohou vůči samcům chovat velice agresivně. K tomu dochází zejména v průběhu chovné sezóny. Sameček musí být velmi trpělivý a klidný. Proto je důležité páry pozorovat a zasáhnout v případě, že by chování papoušků pro ně samotné mohlo být i nebezpečné. 

Momentálně jsme našim papouškům zvýšili podíl zeleného krmiva a ovoce v potravě tak, aby mohli samci své partnerky dobře krmit. Přeji dobrý start do chovné sezóny 2019 !


 

Staňte se členem nadace LORO PARQUE FUNDACIÓN
www.loroparque-fundacion.org

 

Rafael Zamora Padrón

vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

13.09.2018
MVDr. Veronika Trhoňová
Čas sklizně vlašských ořechů
Měsíce září a říjen jsou obdobím dozrávání vlašských ořechů. Tyto ořechy jsou oblíbenou součástí jídelníčku našich papoušků, zejména proto, že si je chovatelé mohou sami nasbírat, usušit a následně uskladnit.
celý článek
22.05.2019
MVDr. Veronika Trhoňová
Aratinga tmavohlavý v našich chovech a ve volné přírodě
Aratinga tmavohlavý patří mezi běžněji chované druhy aratingů. Podle IUCN se jedná o málo dotčený druh jehož populace ve volné přírodě vzrůstá.
celý článek
31.03.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – asistovaný chov
Začátek chovné sezóny může přinést i komplikace. Jednou z nich je, že se rodiče dobře nestarají o svá mláďata. Někdy může jít o příliš mladý pár, který nemá zkušenosti nebo si zkrátka z neznámého důvodu pár odchovu nevšímá. 
celý článek
29.05.2019
MVDr. Veronika Trhoňová
Veterinární prevence v chovech papoušků
Proč prevence? Velké množství onemocnění u papoušků je neléčitelných, zejména virové infekce. Dalším faktem je, že papoušci maskují klinické příznaky onemocnění a na léčbu bývá mnohdy příliš pozdě.
celý článek