Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
10.05.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE – kontroly budek

Text: Rafael Zamora Padrón
Foto: Luboš Tomiška/LPF

      

 

Momentálně už většina párů v našem chovatelském zařízení Loro Parque Fundación hnízdí a dokrmuje svá mláďata. Kurátorka Márcia Weinzettl a její tým se nepřetržitě věnují kontrolám budek, papoušků a celkově bedlivě dohlíží na situaci. 

K chovatelskému managementu tohoto období patří samozřejmě i kroužkování mláďat, při kterém je možnost odchovy prohlédnout. Pro papoušky to však může znamenat stresující moment, protože právě teď si ještě daleko intenzivněji střeží své teritorium. Jejich obezřetnost je na maximu. 

 


Páry stejných druhů by měly hnízdit ve stejném či velmi podobném období. Pokud jsou totiž chovány ve stejných podmínkách a je jim poskytovaná ta samá výživa, měly by být podobné i chovatelské výsledky. Pokud tomu tak není a některé z nich nezahnízdí, je zapotřebí zjistit příčinu. 

 

 

Pro chovatelské zásahy stále ještě není pozdě. U papoušků, kde jsme očekávali zahnízdění a nestalo se tak, se pokoušíme situaci zachránit a poskytujeme jim různou formu stimulace, jakou je například obohacení voliéry. Tady je však zapotřebí značného chovatelského citu. Některé páry by mohly na změnu v tomto období zareagovat špatně a výsledek by byl spíš opačný. Jiné páry by změna mohla naopak stimulovat a chovatelské úspěchy by se ještě mohly dostavit. Každý pár je odlišný a je zapotřebí individuálního přístupu. 

Důkladně kontrolujeme i stav vajec. Měříme je a vážíme a dle naší evidence porovnáváme, zda jsou v pořádku. Pokud papoušci trpí určitým výživovým nedostatkem, může se to nyní projevit například tím, že je skořápka vajíček příliš tenká.  

 


 

Staňte se členem nadace LORO PARQUE FUNDACIÓN
www.loroparque-fundacion.org

 

Rafael Zamora Padrón

vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

02.01.2018
Milena Vaňková
Chystáte se pořídit papouška jako společníka?
Chov papoušků – domácích mazlíčku se těší vzrůstající oblibě. Jak by také ne. Papoušci jsou tvorové atraktivní, krásní, inteligentní. K jejich pořízení je ale třeba přistupovat velmi zodpovědně. Je třeba si uvědomit, že papoušek je živý tvor se svými potřebami, které, pokud mu
celý článek
10.04.2018
Milena Vaňková
Mláďata papoušků
Začátek hlavní chovné sezóny 2018 je tady, ale my v chovu, který jsme nazvali LORIOVÉ A OSTATNÍ dokrmujeme některé druhy z uplynulé sezóny. Patří mezi ně především arové a loriové.
celý článek
06.05.2019
Milena Vaňková
Co se dá udělat se špinavou vodou z misek papoušků?
Většina lidí jako by nechápala, že s přírodou tvoříme jeden celek. Co dáme, to se nám vrátí zpět.
celý článek
25.01.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost pozorování papoušků
V lednu máme ještě čas učinit chovatelské zásahy, které by mohly pomoci zlepšit výsledky jednotlivých chovných párů. Pokud už je teď patrné, že spolu pár neharmonizuje, musí se jednat.
celý článek