Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
08.03.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE – odchovaní arové kobaltoví byli díky LPF vypuštěni do volnosti

Text: Rafael Zamora Padrón
Foto: Joao Marcos Rosa

      

 

V rámci projektu nadace Loro Parque Fundación (Tenerife, Španělsko) bylo do volné přírody vypuštěno 6 arů kobaltových (Anodorhynchus leari). Tito arové byli odchováni ve voliérách chovného centra La Vera na Tenerife a patří mezi jeden z devíti druhů, který se díky nadaci podařilo zachránit před hrozbou vyhynutí ve volné přírodě.

 V srpnu roku 2018 bylo šest arů kobaltových převezeno z Tenerife do Brazílie, aby si postupně zvykli na svůj nový domov – prostředí volné přírody. Díky nadaci byli arové kobaltoví v Červeném seznamu ohrožených druhů přeřazeni z kategorie "Critically endangered" (kriticky ohrožení) do kategorie „Endangered“ (ohrožení). V roce 2006 jsme získali dva páry od Brazilské vlády za dohody následné reintrodukce odchovů těchto jedinců do volnosti. Jakmile jsme odchovali 30 mladých, mohl se tento plán zrealizovat. 


Šest arů, kteří byli převezeni do Brazílie strávili několik měsíců v obrovské adaptační voliéře, která je vybudovaná přímo v domovině. Nebylo možné poskytnout papouškům ve voliéře volně rostoucí palmy licury, jejichž plody se tito arové živí. Proto byli do voliéry umístěny dlouhé větve i s plody, aby se s nimi papoušci seznámili. 
Bylo docela obtížné představit papouškům přirozené zdroje vody. Každopádně se vše zvládlo. Arové byli též trénováni, aby rozpoznali zvuky predátorů. Když biologové uznali za vhodné, došlo k vypuštění tohoto nádherného druhu do volné přírody. Papoušci jsou nyní sledováni vědci z Brazílie a experty nadace. 

Celou verzi článku a další informace pro vás uveřejním v tištěném čísle časopisu PAPOUŠCI 3–2019 (květen/červen). 


 

Staňte se členem nadace LORO PARQUE FUNDACIÓN
www.loroparque-fundacion.org

 

Rafael Zamora Padrón

vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

02.05.2018
Radka Hrevušová
Zajímavé chovatelské zkušenosti pana Josefa Zimy
Zvenku pěkný upravený rodinný domek, nijak se nelišící od ostatních v ulici. Ale když nás příjemný pán uvítal a provedl kolem domu, opravdu jsem zůstala chvilku překvapeně stát. Otevřel se nám pohled na netradičně řešené prostorné voliéry.
celý článek
03.04.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Ptačí chřipka stále nesmí být podceňována
Slovensko oznámilo prostřednictvím ADNS první případ HPAI u volně žijících ptáků v r.2018 v okrese Galanta.
celý článek
23.01.2019
MVDr. Veronika Sochorcová
ZNÁTE PILI NUT?
Znáte PILI NUT?
celý článek
22.10.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Co by měl majitel papouška vědět o chlamydióze
Chlamydióza je onemocnění způsobené bakterií Chlamydophilla psittaci. Toto onemocnění patří mezi zoonózu, což znamená, že je přenosné ze zvířat na člověka, konkrétně z papouška, ale i jiného ptáka na člověka.
celý článek