Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
03.01.2018

Chovatelův rok – ZIMA 1. část

Text: Milan Bartl
Foto: Marta Bartlová, Milan Bartl

Začal nový rok a chovy papoušků a exotického ptactva ve střední Evropě jsou zazimovány. My chovatelé bilancujeme, jaký byl loňský chovatelský rok a co letos chceme udělat jinak, abychom uspěli. Pro větší část druhů papoušků je středoevropské zimní období obdobím klidu a pozvolných příprav na novou chovatelskou sezónu. Naši opeřenci by si měli odpočinout, zregenerovat se a nabrat nové síly pro nadcházející sezónu. Některé druhy se na hnízdění začínají připravovat (např. někteří kakaduové, alexandři). Pro další druhy je naopak v zimě chovná sezona v plném proudu (žakové, afričtí papoušci), ale o tom až někdy příště.

 

Pro papoušky, kteří hnízdí na jaře, nebo v létě je zima obdobím odpočinku. Po skončení chovné sezony by měl „běžet“ organismus papouška v mírném útlumu, bez zbytečné zátěže. Tomu by měla odpovídat odlehčenější strava, která kopíruje období v přírodě, kdy je k dispozici méně potravy. Pokud pár odchoval mláďata, pak už by měla být touto dobou samostatná a od rodičovského páru odstavená. Pokud je chovný jedinec zdravý, po skončení chovné sezony by měl být přepeřený. Jeho hormony jsou v útlumu a organismus se regeneruje před další sezonou. Nemělo by tedy probíhat nic, co zatěžuje organismus papouška a nutí ho k zbytečnému výdeji energie. Pokud je něco jinak, projeví se to nejen na kondici jedince, ale hlavně v tom, že další chovatelská sezona nebude probíhat standardně.

Lze říci, že biorytmus papoušků je ovlivněn tím, z kterého kontinentu a nadmořské výšky ten který druh pochází. Do velké míry však může chovatel načasování chovatelské sezony ovlivnit způsobem zimování, světelným a topným režimem a v neposlední řadě výživou. I když chovatelé poskytnou obdobné podmínky, nástup a průběh chovatelské sezony u stejného druhu ve dvou chovech liší často i o více než +/- jeden měsíc. Nikdy nemůžou být v tomhle dva chovy v ČR stejné. Výrazně totiž záleží na lokalitě a s ní souvisejícím počasím a teplotách v okolí konkrétního chovu.

Jedno je pro všechny druhy papoušků společné – základem zdraví, dobré kondice a úspěšného hnízdění je přezimování v podmínkách (teplota, výživa) vhodných pro konkrétní druh. Vhodné podmínky ale neznamenají stejné podmínky. Zatímco pro žaka hnízdícího v zimě je teplota prostředí nad 15 stupňů vyhovující, pro kakadua je tato teplota pro přezimování v období naší zimy vysoká, papoušek rozpeří a je po chovatelské sezoně. A tak by se dalo pokračovat.

Chov ve voliérách v ubikaci s možností vytápění

Aby papoušci dobře přezimovali, je v našich podmínkách nejpraktičtější chovat je jev celoročních voliéře s vnitřní ubikací, ve které je možno v zimě topit. Pokud totiž papoušek překonává v zimě nepřirozeně velký chlad (teploty pod nulou), musí jeho oběhový systém běžet na plné obrátky, aby si dokázal vyrobit dostatečné množství tělesného tepla. To je velká a zbytečná zátěž hlavně pro srdce a cévy, která negativně ovlivní kondici jedince. Každý druh papouška má svoji „vhodnou“ teplotu na přezimování. Australským druhům vyhovuje pro přezimování teplota pár stupňů nad nulou. Papoušci původem z Jižní Ameriky se cítí lépe v teplotách 10 °C a více. Papoušci Afriky a Asie, kteří v období naší zimy odchovávají mladé, hnízdí běžně v teplotách nad 15 °C. Hmyzožraví a plodožraví ptáci, drobní exoti a loriové potřebují zpravidla vyšší teploty, kolem 20 st. Celsia a více.

Existují i další výjimky, které potřebují vyšší než běžnou teplotu prostředí, často více než 20°C. Takové vyšší teploty potřebují nemocní ptáci, oškubaní ptáci, handicapovaní ptáci, hnízdící ptáci, mláďata. Naopak jiný než vhodný teplotní režim zažívají běžně papoušci - domácí mazlíčci, což jim může způsobovat různé problémy.

Vysoká vlhkost a plísně

Velkým rizikem pro papoušky v zimních dnech je vysoká vlhkost v prostorách zimovišť. Správná konstrukce, vytápění a pravidelné větrání zimovacích ubikací je základem vhodných podmínek pro chov. Na zdech zimovišť, které nejsou dostatečně zatepleny a dobře odizolovány, se sráží voda a dochází k vzniku a růstu plísní. Plíseň na zdech doprovází vysoká koncentrace spor plísní v ovzduší a jejich vdechováním dochází k nebezpečnému zaplísnění vzdušných vaků papoušků. Pokud je vzduch vlhký a těžký a k tomu je cítit typický plísňový zápach, je potřeba jednat a papoušky okamžitě přemístit jinam, protože je to bezprostředně ohrožuje na životě. A teprve pak řešit, jak plíseň odstranit.

Pobyt papoušků v zimě ve venkovní části voliéry

Pokud chcete i vy zimujícím papouškům udělat radost, pusťte je na pár minut do venkovních výletů. Naši papoušci sedí v teple uvnitř ubikace na okýnku, kterým chodí do venkovní části voliéry a koukají z okna. To je radosti, když je pustíme do venkovní části voliéry. Za slunečného počasí, můžou i za mrazu pár minut nebo desítek minut ven načerpat energii a vitamín D3 ze sluníčka. Vypneme na tuto dobu vytápění a využijeme ji k řádnému vyvětrání voliér a úklidu uvnitř ubikace. Ven nepouštíme ty jedince, kteří hnízdí a kteří stejně neopouští budku, abychom je zbytečně nerušili.

Připravujeme pro vás

Zima a přelom starého a nového roku je pro chovatele dobou bilancování a úvah o tom, co se nám podařilo, čeho jsme v chovu dokázali, jaké chyby jsme udělali, čeho je třeba se v budoucnu vyvarovat. Plánujeme, jakým směrem bude odebírat náš chov, jak papouškům uděláme hezčí život, co nového vybudujeme, o jaké druhy rozšíříme chovatelskou základnu. Důležité je myslet na zálohu a obnovu chovného hejna. Je toho mnoho, o čem musíme uvažovat a v čem se máme šanci zlepšovat.

O to všechno se s vámi chceme podělit a inspirovat vás články, které budou pravidelně vycházet na webu časopisu Papoušci. Pokud vás zajímá nějaké speciální téma, neváhejte mi ho zaslat emailem, rád ho do článků zařadím.

Pokud potřebujete poradit v chovu papoušků, navštivte moji internetovou poradnu na webu milanbartl.cz, kterou vedu už více než 10 let: http://www.milanbartl.cz/chov/poradna.htm 

Následující díl: Chovatelův rok – ZIMA 2. část                                                    


Milan Bartl

Jmenuji se Milan Bartl a papoušci mě fascinují už od dětství. Spolu se svou manželkou Martou chovám africké a jihoamerické papoušky, prodáváme široký sortiment potřeb pro papoušky, natáčíme o nich filmy. Celý náš život se zkrátka točí kolem papoušků.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

28.03.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – JARO – Líhnutí a odchov mláďat v budce – 6. část
Pokud je snůška oplozená a je vše v pořádku, je období líhnutí mláďat pro chovatele papoušků radostným obdobím.
celý článek
27.12.2017
Milena Vaňková
Odchov loríčka rudobradého
Loríčci všeobecně nejsou v chovech českých ani zahraničních chovatelů nikterak hojně zastoupeni. Měli by si je pořídit také již zkušenější chovatelé, kteří jsou schopni jim zajistit stabilní a potřebné podmínky. Loríčci nesnášejí velké výkyvy teplot ani vlhkosti..
celý článek
13.04.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – zahnízdili amazónci běločelí
V Loro Parque začínají hnízdit amazónci rodu Pionites. Jako první mají vajíčka amazónci běločelí (Pionus senilis). Na papouščím kongresu bude přednášet věhlasný Prof. Dr. Gerry M. Dorrestein.
celý článek
11.01.2018
Jaroslav Vokoun
Z čeho vyrobit budky pro papoušky
Při výběru materiálu na výrobu budky je důležité vzít v potaz, pro jaký druh papoušků ji budeme vyrábět. Podle toho volíme vhodný materiál – jeho tloušťku, tvrdost, odolnost vůči vlhkosti. Tato pravidla je třeba dodržovat i v tom případě, že budku půjdeme koupit. Některé druhy papoušků sedících na hnízdě se neustále věnují jejich úpravě a zde je potřeba dávat pozor, aby nezvětšili vletový otvor do budky tak, že by jím mohla vypadnout mláďata.
celý článek