Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
10.01.2018

Chovatelův rok – ZIMA 2. část

Text: Milan Bartl
Foto: Ing. Vladimír Doležal, Jiří Bartl

Celoroční chov ve venkovních voliérách                     Předchozí díl:   Chovatelův rok – ZIMA 1. část   

Australští papoušci, kteří naši zimu snášejí lépe, než ostatní druhy papoušků, se mají zimovat v prostředí nad bodem mrazu. Tak to například uvádějí v knize „Australští papoušci“ autoři Jörg Asmus a Werner Lantermann.

I já jsem zastáncem stejného názoru. Ve slunečných dnech, kdy paní Zima ukáže vlídnou tvář a nabídne sluneční paprsky, je příležitost papoušky krátkodobě vypustit do proletových částí voliér, aby se mohli slunit a protáhnout. Takové otužování papouškům jen prospěje a pro chovatele je to radostná podívaná.

Pro chovatele australských druhů papoušků chovaných celoročně ve venkovních voliérách nastává s příchodem zimy velice pracné a náročné období, pokud má papoušky ochránit proti chladu, větru, sněhu a ledu. Po čase každý přijde na to, že je pohodlnější a bezpečnější, když je součástí voliéry zálet nebo ubikace, kde mají papoušci teplotu nad nulou a bezpečí. Papouškům z Austrálie, kteří setrvávají ve venkovních voliérách celoročně, je třeba zajistit provizorní zateplení chovatelského zařízení. Na obalení voliery lze použít PE folii, která je běžně k dostání nebo voliéru obložit zateplovacími deskami fasádního polystyrénu, raději větší tloušťky. Izolaci přední (pohledové strany) voliéry uděláme vytahovací, abychom ve dnech mírné zimy a slunečního svitu mohli papouškům jednoduše dopřát pobyt na přímém slunci k načerpání energie. Potravu podáváme každý den v dostatečném množství a není na škodu podávání směsí zrnin i ostatního krmiva výživnějšího složení. V době mrazů je třeba zajistit každodenní výměnu vody (někdy i 2x denně), aby se papoušci mohli nejen napít, ale i koupat. Ovoce, které může zmrznout, podáváme do venkovních voliér jen krátkodobě a před večerem zbytky ovoce a zeleniny odstraníme. Pokud noční teplota klesá pod bod mrazu, je třeba pravidelná večerní kontrola voliér. Musíme se přesvědčit, zda někteří papoušci nesedí na pletivu. Mohly by jim k němu přimrznout prsty a nenapravitelně by se poranili. Pro nocování je třeba nabízet více bidel a to bidel silnějších, většího průměru, umístěných v závětří, kde netáhne a nefouká. To proto, aby papoušci pohodlně a pevně seděli a mohli schovat nohy do peří. Někteří chovatelé používají vytápěná bidla, což zvyšuje komfort pobytu ve venkovních voliérách i nocování.

Pro papoušky je vhodnější a pro chovatele pohodlnější, pokud voliéra obsahuje záletovou část (třeba jen ze dřeva), kde australští papoušci mohou přečkávat tvrdé a chladné zimní dny a noci v mnohem komfortnějším prostředí. V takových zimovištích postačí alespoň malý zdroj tepla. Staří chovatelé používali v zimovišti na bezpečném místě zapálenou svíci, která temperovala teplotu alespoň nad bod mrazu. To sice splnilo svůj účel, ale z dnešního pohledu to není zdravé ani bezpečné. Dnes je na trhu spousta tepelných zdrojů, různých typů, které hravě tento požadavek zabezpečí.

Zabezpečení proti predátorům, hlodavcům a venkovnímu ptactvu

V zimě je potřeba zabezpečit papoušky proti predátorům, hlodavcům i venkovnímu ptactvu. V období zimy dokážou být velmi vynalézaví, aby se dostali ke kořisti nebo zdroji potravy. Nic se nesmí ponechat náhodě. Krmivo skladujte v uzavřených nádobách, protože pytle se zrninami snadno rozkoušou myši a pokud se jednou do krmiva dostanou, těžko s nimi budete bojovat. Pokud zvolíte pasti na myši, pak takové konstrukce, aby byly pro papoušky bezpečné a nezranili se o ně. Nejvhodnější je umístit pasti do míst, kam se ptáci nedostanou. Papoušci mají velký odpad z krmiva, je třeba jej i v zimě pravidelně uklízet, protože právě ten je lákadlem pro venkovní ptáky a všudypřítomné myši. Odpad z krmiva od papoušků neskladujte, a už vůbec ne vedle volier. Dvojité pletivo na stropech venkovních voliér je běžně používanou, ale bohužel nedostatečnou ochranou obyvatel voliery proti kočkám a kunám. I přes toto opatření je papoušek spící ve venkovní voliéře pro hladového predátora snadnou kořistí. Proti venkovním predátorům jsou bezpečnější voliery s plnou střechou. A nejbezpečnější je mít na noc papoušky v uzavřené zděné ubikaci a vypouštět je do voliér za denního světla. Zděná uzavíratelná ubikace (zimoviště) poslouží i v případě výskytu ptačí chřipky, kdy je nejlepším řešením mít možnost exotiké ptactvo neprodleně uzavřít do vnitřních prostor.

Venkovní ptáci na krmítkách

Sněhová pokrývka, teploty pod nulou a s tím spojený nedostatek potravy přiláká venkovní ptáky blíž k našim obydlím. Sýkorky, stehníci, zvonci, hýlové, sojky a další hledají potravu a potřebují v zimě naši pomoc v podobě přikrmování. Chovatelé papoušků se často ptají, zda může venkovní ptactvo ohrozit papoušky a jak zamezit jeho kontaktu s papoušky.

Je dobré dodržovat určité zásady, aby se papoušci nedostali k trusu venkovních ptáků, z nějž by se mohli začervit. Krmivo papouškům podávejte uvnitř ubikací nebo ve volieře v místě zákrytu co nejdále od pletiva, abyste minimalizovali odpad vedle voliery. Ve volierách i vedle volier uklízejte. Dodržujte zásady hygieny a nechoďte v obuvi od krmítka pro venkovní ptactvo k vašim papouškům. V případě výskytu ptačí chřipky v ČR se řiďte pokyny, vydávanými přímo Státní veterinární správou a mějte v záloze možnost okamžitého přesunutí chovu exotických ptáků do vnitřních ubikací nebo do zděné místnosti ve vašem domě. 

Krmítko pro venkovní ptáky postavte v co největší vzdálenosti od voliér s papoušky, například z opačné strany domu nebo na jiné straně zahrady.  Ptáky na krmítku pravidelně přikrmujte. Má to nespornou výhodu, protože když se venkovní ptactvo naučí chodit na bohatě zásobované krmítko, nebude se pást kolem volier na zbytcích od papoušků. Přikrmování a pozorování venkovního ptactva na krmítku vám bude dělat obrovskou radost v době, kdy jsou papoušci zazimovaní a nemáte tolik možností je pozorovat. 

Krmítko

Připravujeme pro Vás

Pokud vás zajímá nějaké speciální téma, o kterém byste si chtěli na webu časopisu Papoušci přečíst, neváhejte mi ho zaslat na email milan.bartl@seznam.cz, rád ho do článků zařadím. Pokud potřebujete poradit v chovu papoušků, navštivte moji internetovou poradnu na webu milanbartl.cz, kterou vedu už více než 10 let: http://www.milanbartl.cz/chov/poradna.htm

Následující díl: Chovatelův rok – PŘÍPRAVA NA CHOVATELSKOU SEZONU 3. část   


Milan Bartl

Jmenuji se Milan Bartl a papoušci mě fascinují už od dětství. Spolu se svou manželkou Martou chovám africké a jihoamerické papoušky, prodáváme široký sortiment potřeb pro papoušky, natáčíme o nich filmy. Celý náš život se zkrátka točí kolem papoušků.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

03.07.2018
Ing. Jana Jiroušková Kamberská
Důležitost odpočinku a kvalitního spánku u papoušků
ŠKUBÁNÍ, NERVOZITA, AGRESIVITA, NECHUTENSTVÍ či ŠPATNÁ KVALITA PEŘÍ – i takto se může projevit nekvalitní spánek. Podobně jako je pro zdraví papouška nezbytné slunce, voda, vzduch, stejně tak důležitým faktorem je dostatek kvalitního odpočinku.
celý článek
06.02.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Ara Maruška
Bornavirus u papoušků je stále žhavé téma. Mnoho chovatelů zná onemocnění zvané PDD nebo také odborně aviární ganglioneuritis. Obvykle je hovorově nazýváno dilatace předžaludku. Nejvíce trápí chovatele velkých arů, ale celkem často toto onemocnění řešíme u žaků, kakaduů i amazoňanů.
celý článek
18.06.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Aratinga oranžovočelý (Eupsittula canicularis)
Aratinga oranžovočelý se vyčlenil spolu s aratingou kaktusovým (Eupsittula cactorum), hnědohrdlým (Eupsittula perthinax), aztéckým (Eupsittula astec), jamajským (Eupsittula nana) a zlatočelým (Eupsittula aurea) z rodu Aratinga do rodu Eupsittula.
celý článek
12.01.2018
Eric Antheunisse
Eric a Alycia Antheunisse – budou přednášet na papouščím kongresu Nový Zéland 2018
Pokud ještě nemáte plány na letošní dovolenou, máme pro vás skvělý tip. Jste-li milovníci papoušků, splňte si sen a navštivte Nový Zéland. Ve dnech 20.–22. dubna 2018 se tam totiž uskuteční prestižní kongres pro chovatele papoušků, který organizuje Parrot Society of New Zealand.
celý článek