Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
13.02.2018

Chovu loriů se není třeba bát

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Loriové jsou samostatnou čeledí papoušků a zahrnují řadu rodů a v nich různých druhů a poddruhů, různých velikostí, barev a v různých cenových relacích. Můžeme se pohybovat od několika tisíc až po statisícové částky, podle vzácnosti, dostupnosti a ohroženosti daného druhu.

 

 

Jsou to papoušci kouzelných barev všech odstínů a odlesků (viz foto.) Neexistuje snad barva, která by se na těle těchto papoušků neobjevila. Kromě toho jsou svou povahou velice přátelští, nebojácní, rádi se předvádění a celý den si hrají. Ve voliéře se stále něco děje. Před návštěvníky se neutečou schovat, ale naopak, vylétnou a své kousky budou předvádět. Této vrozené nebojácné povahy je využíváno také v zoologických zahradách a parcích, kde jsou loriové umísťování do velkých průchozích voliér, kde je mohou návštěvníci pozorovat buď na krmítku z několika centimetrů nebo dokonce nabízet v kelímcích nektar a papoušci jim přiletí až na ruku. Velice rádi a denně se koupou.

 

Zde se dostáváme k jejich potravní specializaci. Na rozdíl od ostatních papoušků, kteří se živí zrním, je hlavní složkou potravy nektar.  K jeho příjmu mají přizpůsoben hlavně jazyk. Ten je pokryt papilami. Jazyk je zakončen štětičkami, pomocí kterých vylizují nektar z květů. Součástí stravy je pak ovoce, zelené krmení, větve s pupeny a květy. Milují travní semínka, která si vyzobávají z klásků.

Pocházejí z oblasti Austrálie a Oceánie. To znamená, že je nelze chovat v zimě venku, ale v ubikacích se zimovištěm, kde je nutné v zimě přitápět na teplotu 15-20 stupňů. Záleží to opět na velikosti a druhu loriho. Pro jejich chov je důležitý teplotní komfort.

 

 

S jejich potravní specializací souvisí také vyměšování. Jejich trus je řídký. Tomu je potřeba přizpůsobit i chovatelské zařízení, které musí být dobře a pravidelně omyvatelné. Dostupnější druhy loriů -  převážně rod Trichoglossus – mnohobarvý, si poslední dobou lidé pořizují i jako domácí mazlíčky. Je to jistě pro jejich již zmiňovanou povahu a atraktivní barvy. V bytě doporučuji papouškovi připravit voliéru bednového typu s dobře omyvatelnými stěnami a před voliérou počítat s určitým prostorem, který může papoušek znečistit vystříknutím trusu. Při jeho puštění z voliéry pak následuje to, co znají všichni chovatelé papoušků společníků, svých kamarádů. Dekoračním předmětem v bytě je kbelík s mopem a vysavač. Je nutné si vybrat. Život ve sterilním prostředí nebo plnohodnotný radostný život se zvířetem, v tomto případě papouškem. To by si měl člověk předem ujasnit. A mít na zvíře dostatek času. Jeho pořízením přebíráte zodpovědnost za jeho radostný a plnohodnotný život.

 

 

 

Potravní specializace loriů není třeba se obávat. V současné době existuje na trhu celá řada instantního krmení, které se pouze míchá s vodou, přidává se ještě med a podává. K tomu se denně přidávají výše zmiňované druhy potravy.

Loriové musí mít po celý rok v ubikaci umístěnu budku, protože v ní nejen hnízdí, ale i nocují.

Ve stručnosti jsem popsala, že chovu loriů se není opravdu třeba bát. Pokud by měl někdo zájem se dozvědět více informací, může mě klidně kontaktovat, ráda s vámi proberu vše, co by vás zajímalo.


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

10.04.2018
Milena Vaňková
Mláďata papoušků
Začátek hlavní chovné sezóny 2018 je tady, ale my v chovu, který jsme nazvali LORIOVÉ A OSTATNÍ dokrmujeme některé druhy z uplynulé sezóny. Patří mezi ně především arové a loriové.
celý článek
05.06.2018
Milena Vaňková
IX. Mezinárodní kongres Papoušci 2018 na ostrově Tenerife v režii Loro Parque a Loro Parque Fundación se blíží !!
IX. Mezinárodní kongres Papoušci 2018 na ostrově Tenerife v režii Loro Parque a Loro Parque Fundación se blíží !!
celý článek
03.01.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – ZIMA 1. část
Začal nový rok a chovy papoušků a exotického ptactva ve střední Evropě jsou zazimovány. My chovatelé bilancujeme, jaký byl loňský chovatelský rok a co letos chceme udělat jinak, abychom uspěli.Pro větší část druhů papoušků je středoevropské zimní období obdobím klidu a pozvolných příprav na novou chovatelskou sezónu. Naši opeřenci by si měli..
celý článek
13.06.2018
Milan Bartl
10. let Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích
10. let od obdržení licence ZOO slavila v sobotu 9. června 2018 Papouščí zoologická zahrada v jihomoravských Bošovicích. Licenci zoo obdržela v roce 2008 a pro návštěvníky otevřela své brány v roce 2011.
celý článek