Načítám...
11.10.2018

Dýňová sezóna v plném proudu.

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Je podzim a s ním dýňová sezóna v plném proudu. V měsíci říjnu jsou supermarkety plné různých druhů dýní. Druhů dýní je několik, liší se tvarem, barvou, velikostí, chutí a svým využitím. Mezi tři nejznámější druhy patří dýně obecná, dýně muškátová a dýně obrovská. V kuchyni je populární dýně hokkaidó. Dýně neodmyslitelně patří k americkému svátku Halloween, který se slaví 31. října.

Svým papouškům můžete podávat dýňovou dužinu a také dýňová semínka. 

Dýňová dužina

Dýně obsahují až 90 % vody, jsou bohaté na beta-karoten, prekurzor vitamínu A a minerální látky (železo, hořčík, draslík a sodík). Dužinu můžete podávat syrovou, nakrájenou na kostičky nebo vařenou. Můžete ji také přidat do pečených pochoutek pro papoušky, například do mrkvových kuliček.

 

Dýňová semínka

Dýňová semínka obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin a zinku. Jsou zdrojem vitamínu A, E, D, B1, B2, B3, B5, B6, B12, B15 a kyseliny listové. Obsahují však 40 % tuku a měly by být podávány s mírou. Nejlépe jako zdravý pamlsek. Dýňová semínka jsou také součástí některých zrninových směsí pro papoušky.

Semínka se nejlépe suší v troubě. Po důkladném odstranění dužiny je rozprostřete na plech a pečte v troubě na 200 °C asi hodinu. Důležité je několikrát promíchat.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

01.10.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Změna krmné dávky může někdy pomoci
Každý chovatel papoušků je nadšen, pokud se v hnízdní budce u chovného páru objeví vejce, která jsou při následných kontrolách oplozená. Ne vždy se však chovatelům papoušků daří. Mezi jeden z problémů, se kterými se mohou setkat, řadíme neoplozená vejce.
celý článek
20.06.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok - Označování papoušků kroužkováním a čipováním - 10. část
Označování papoušků se provádí ze zákonných důvodů (u druhů podléhajících registraci CITES A), z evidenčních důvodů (vedení chovatelská evidence, důkaz o věku jedince) a důvodu odlišení jednotlivých mláďat v hnízdě (určování pohlaví, veterinární vyšetření).
celý článek
27.04.2020
Milena Vaňková
Krmení loriů v době odchovu mláďat
O loriích je známo, že jsou to potravní specialisté. Jejich krmná dávka je v podstatě stejná po celé období roku, neliší se na rozdíl od jiných papoušků ani v době přípravy na hnízdění a odchovu mláďat. Toto je možné považovat v podstatě za výhodu a chovu loriů se
celý článek
04.09.2019
Lars Lepperhoff
Délka života u arů
O výši věku, kterého jsou arové schopni dosáhnout, se toho ví jen velice málo, a to ať už jde o papoušky žijící ve volnosti, nebo o ary chované v lidské péči.
celý článek