Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
11.10.2018

Dýňová sezóna v plném proudu.

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová

Je podzim a s ním dýňová sezóna v plném proudu. V měsíci říjnu jsou supermarkety plné různých druhů dýní. Druhů dýní je několik, liší se tvarem, barvou, velikostí, chutí a svým využitím. Mezi tři nejznámější druhy patří dýně obecná, dýně muškátová a dýně obrovská. V kuchyni je populární dýně hokkaidó. Dýně neodmyslitelně patří k americkému svátku Halloween, který se slaví 31. října.

Svým papouškům můžete podávat dýňovou dužinu a také dýňová semínka. 

Dýňová dužina

Dýně obsahují až 90 % vody, jsou bohaté na beta-karoten, prekurzor vitamínu A a minerální látky (železo, hořčík, draslík a sodík). Dužinu můžete podávat syrovou, nakrájenou na kostičky nebo vařenou. Můžete ji také přidat do pečených pochoutek pro papoušky, například do mrkvových kuliček.

 

Dýňová semínka

Dýňová semínka obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin a zinku. Jsou zdrojem vitamínu A, E, D, B1, B2, B3, B5, B6, B12, B15 a kyseliny listové. Obsahují však 40 % tuku a měly by být podávány s mírou. Nejlépe jako zdravý pamlsek. Dýňová semínka jsou také součástí některých zrninových směsí pro papoušky.

Semínka se nejlépe suší v troubě. Po důkladném odstranění dužiny je rozprostřete na plech a pečte v troubě na 200 °C asi hodinu. Důležité je několikrát promíchat.

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

15.11.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Papoušci a vlhkost
Víte, že kromě teploty, je pro papoušky důležitá také správná vlhkost prostředí? Udržení optimální vlhkosti prostředí může být problematické, zejména v zimních měsících v závislosti na způsobu vytápění.
celý článek
12.04.2018
Tereza Smetanová
Banánový koláč s rozinkami pro papoušky
Připravte pro své papoušky netradiční pamlsek. Tereza Smetanová představuje Banánový koláč s rozinkami pro papoušky.
celý článek
18.05.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – elegance papoušků červenotemenných
Když v Austrálii začnou stromy rodu Casuarina plodit semena, můžeme pozorovat začínající hnízdní aktivity u papoušků červenotemenných (Purpureicephalus spurius). Jde o jeden z nejelegantnějších druhů papoušků, který na sebe poutá velkou pozornost.
celý článek
25.06.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Papoušek a domácí mazlíčci
Máte v jedné domácnosti společně s papouškem psa, kočku či fretku? Myslíte si, že se papouškovi nemůže nic stát, i když to vypadá, že je s ostatními členy domácnosti kamarád?
celý článek