Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
31.12.2017

Když samičky nechtějí sedět na vejcích

Text: Aviva Vishnia, D. M. P. Engineering, Izrael
Foto: Aviva Vishnia, D. M. P. Engineering, Izrael

Text a foto: Aviva Vishnia, D. M. P. Engineering, Izrael

Samice papoušků se někdy rozhodnou, že sezení na vejcích není zrovna jejich „šálek čaje“, a svá vejce ignorují, odmítají je nebo ničí. David Vishnia, izraelský chovatel papoušků s dlouholetými zkušenostmi, se rozhodl najít „vlastnoruční“ řešení.

Po pečlivém sledování chování svých papoušků a provedení řady testů a experimentů se rozhodl využít svých technických dovedností a vyrobit inkubátor, který by tyto „vrtochy“ samiček překonal tím, že by co nejpřesněji imitoval přirozený inkubační proces. Pro svůj záměr identifikoval zásadní hlediska hnízdního procesu a realizoval je v projektu při konstrukci inkubátoru.

Například při simulaci způsobu, jakým sedící samička zahřívá vejce v přírodě, vyvinul topný prvek s obzvlášť velkým povrchem a ventilátorem namontovaným uprostřed a umístil ho nad vejce (nikoli pod ně). Pro orientaci chovatele začlenil ovladač teploty s přehledným digitálním displejem. Při simulaci způsobu, jakým sedící samice otáčí snůšku, jsou vejce umístěna na dně inkubátoru a jsou pravidelně otáčena automatickým systémem tak, aby byly zajištěny teplotní změny zásadní pro vývoj embrya (viz druhá část tohoto článku).

Je samozřejmostí, že důležitým faktorem pro vývoj embrya a vyklubání je i úroveň vlhkosti. Proto konstrukce inkubátoru zajišťuje ideální vlhkostní podmínky pro každý druh ptáků tím, že se otevírá nebo zavírá víko průhledné nádržky s vodou umístěné uvnitř inkubátoru. Pro měření vlhkosti vyvinul David Vishnia hygrometr určený speciálně pro tento inkubátor, který zajišťuje velmi spolehlivé měření vlhkosti. Inkubátor autor zkonstruoval s velkými průhlednými dvířky pro sledování vývoje vajec a klubání mláďat.

Tento jedinečný inkubátor je schopen imitovat přírodní inkubační proces v různých stadiích – ale dokonce s lepšími výsledky vyklubání… Simulace zákonů přírody, podmínek vlhkosti a otáčení vajec v kombinaci s elegantní a snadno použitelnou konstrukcí přináší vysoce účinný inkubátor vhodný pro každého chovatele. Chovatel založil svou vlastní firmu pro výrobu inkubátorů a nazval ji D. M. P. Engineering.

 

Zlepšení přírodního odchovu

Být chovatelem papoušků je krásný pocit, ale ještě lepší pak je, když se daří dosahovat dokonce lepších výsledků než při přírodním odchovu. Mohli bychom to my, chovatelé, skutečně dokázat? Ve snaze odpovědět na tuto otázku testoval David Vishnia některé běžné postupy.

 

Změny teploty

První podmínkou při získávání lepších výsledků klubání je dosažení co nejpřesnější teploty, podobné, jakou lze zaznamenat při přirozené inkubaci vajec pod rodiči.

Nejlepším způsobem, jak získat odpovědi na tuto otázku, bylo měřit teplotu během inkubačního procesu v přírodě.

Za tím účelem byl do umělého vejce schován záznamník dat a umístěn do hnízdní dutiny alexandrů malých v přírodním prostředí a rovněž do hnízdních budek rozel pestrých a papoušků královských v chovatelském zařízení Davida Vishnii.

Záznamník dat vykazoval inkubační záznamy na obou místech: teplota rostla a klesala mezi 35 a 39 °C v přibližně jedenapůlhodinovém cyklu. Navíc byla k některým vejcím upevněna citlivá teplotní čidla, která kontrolovala rozdíly teplot mezi horní a dolní částí vajec: při venkovní teplotě 16 °C byla teplota horních částí 40 °C a u dolních částí poklesla na 32 °C. Přitom si musíme uvědomit, že tělesná teplota sedící samičky je 41−42 °C. Odchylky v grafu, kde teplota klesala na 30 °C, se vyskytovaly, když hnízdící samička odlétla ven z hnízda.

Se stejným záznamníkem dat se podařilo identifikovat páry, které na vejcích správně neseděly: v tomto případě graf vykázal jiný inkubační vzorec, takže mláďata se samozřejmě nevyklubala.

 

Závěr 1

Uvnitř hnízdní budky bylo důležitých několik faktorů: samička snášející vejce na dno hnízdní budky, samička obracející vejce zobákem a poloha těla samičky.

Všechny tyto faktory způsobují změny teplot uvnitř vejce a díky nim, když se teplota zvyšuje, tekutina uvnitř vejce se rozpíná a vzduchový prostor se zmenšuje.

Když teplota klesá, tato tekutina se smršťuje a vytváří uvnitř vejce nízký tlak, který způsobuje pronikání kyslíku pórovitou skořápkou do krevních cév, které jsou k ní připojeny, takže embryo získává svůj kyslík a vyvíjí se optimálním způsobem.

 

Hladina vlhkosti

Další podmínkou, aby chovatelé získávali co nejlepší výsledky klubání, je, aby byla stále zajištěna přesná a konstantní vlhkost.

Jako v prvním případě jsme museli testovat hladinu vlhkosti během přirozeného inkubačního procesu. Podle známého výzkumu je ideální úbytek hmotnosti vajec během inkubačního procesu 15 % +− 3.

Tento úbytek vajec na váze je ovlivňován dvěma faktory:

1.
Silou skořápky – složky potravy s vysokým obsahem vápníku způsobí, že skořápka bude silnější a vejce, které bylo sneseno jako první, bude mít skořápku silnější než poslední. Mláďata z vajec se silnější skořápkou budou ubývat na váze méně než ta se skořápkou tenčí.

2.
Procento vlhkosti – po snesení vejce již chovatel na první faktor (silou skořápky) nemá žádný vliv, ale může ovlivnit procento vlhkosti, kterým rovněž ovlivní úbytek vajec na váze.

Papoušci z různých oblastí potřebují různé procento vlhkosti: amazoňané, arové nebo žakové z deštných pralesů potřebují vyšší vlhkost než kakaduové, rozely nebo alexandři ze sušších oblastí. Navíc vlhkost v hnízdní budce není konstantní, mění se během dne i podle podmínek prostředí.

 

Závěr 2

Na základě všech těchto poznatků je velmi důležité udržovat průměrnou hladinu vlhkosti a sledovat úbytek vajec na váze.

Během chovné sezony získává chovatel zkušenosti s inkubací a zjišťuje, jaká je vhodná vlhkost pro jeho papoušky. Procento vlhkosti nemusí být nutně v každém chovatelském zařízení stejné.

Pokud bude chovatel věnovat pozornost obracení vajec, rozsahu teploty mezi 35 a 39 °C a hladině vlhkosti podle svých podmínek prostředí, jak bylo vysvětleno výše, měl by získat výsledky lepší než při přírodním chovu.

Kontakt na autorku:
Aviva Vishnia

Tel.: 0972 (0) 9 74 40 51 6

e-mail: info@dmp-engineering.com, www.dmp-engineering.com

Tento článek najdete v tištěné verzi časopisu PAPOUŠCI 1-2007. Objednat celé číslo.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

09.05.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok - Kontrola budky při hnízdění - 8. část
Kontrola budky v průběhu hnízdění může mít více důvodů. Potřebujeme vědět, zda je samička v budce v pořádku, kdy bylo sneseno první a další vejce, zda jsou vejce oplozená, kdy se mají mláďata líhnout, kdy kroužkovat, zda některé mládě nemá problém.
celý článek
14.06.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Para ořechy
Brazilské ořechy, známé spíše jako para ořechy jsou semena juvie ztepilé (Bertholletia excelsa), tropického stromu rostoucího v deštných pralesích Jížní Ameriky. Ve volné přírodě patří para ořechy mezi součást jídelníčku velkých arů.
celý článek
04.01.2018
Alena Winnerová
MIXED OIL – za studena lisovaný olej z různých druhů ořechů
Wichai Danrattana z Thajska chová papoušky dlouhá léta. Splnil se mu sen a kromě dalších druhů vlastní i mutace arů ararauna, o kterých momentálně připravujeme článek do tištěného časopisu PAPOUŠCI 2-2018 (březen-duben). V současné době chovatel dokončuje stavbu obrovské a absolutně skvěle koncipované voliéry, kde bude welfare arů ...
celý článek
06.03.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Registrujte žaka, patří do CITES A
Loni v zimě prožívali chovatelé žaků bouřlivou dobu, kdy během období jejich hnízdění museli podat žádost o registraci každého jedince do skupiny CITES A. K registraci je třeba nezaměnitelné označení. A to byl pro mnohé chovatele problém.
celý článek