Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
09.10.2018

LORO PARQUE FUNDACIÓN MÁ AMBASADORKU Z ČESKÉ REPUBLIKY !

Text: Milena Vaňková
Foto: LPF/Vladimír Doležal/Tereza Smetanová

IX. MEZINÁRODNÍ KONGRES PAPOUŠCI, který se uskutečnil letos v září na Tenerife jsme si opět nepopsatelně užili. Skvělou a permanentně slavnostní atmosféru akce pak umocnilo jmenování čtyř nových ambasadorů nadace Loro Parque Fundación v architektonicky impozantním auditoriu v SANTA CRUZ. 

      


Ve středu 26.9.2018 nasedáme do autobusů, směřujícím z Puerta de la Cruz na východ do Santa Cruz, metropole ostrova Tenerife. Při vystupování nás okamžitě oslní obrovská budova místního auditoria s koncertní síní, kterou navrhl španělský architekt Santiago Calartava. Stavba započala v roce 1997 a otevřena byla teprve v roce 2003. Úkolem nebylo postavit jen koncertní síň, ale vytvořit také dynamické, monumentální dílo, jenž by se stalo také symbolem pro tuto oblast. Budova je charakteristická svou betonovou skořepinovou střechou ve tvaru ohnutého trojúhelníku, která se tyčí 60 metrů nad okolní domy. Auditorium, které leží na břehu Atlantického oceánu na východní straně ostrova Tenerife, je považováno za nejlepší moderní stavbu na Kanárských ostrovech a jednu z nejvýznamnějších budov španělské architektury. Díky této skutečnosti se také dostalo mezi 6 nejvýznamnějších reprezentativních děl španělské architektury, které byly vyobrazeny na poštovních známkách. 

 Ve zmíněnou středu bylo auditorium naplněné milovníky papoušků z celého světa. Konal se zde třetí slavnostní kongresový večer. A slavnostní v pravém smyslu slova. Cestou do auditoria jsme potkali ředitelku Loro Parque paní Susanne Leitinger, která se ke mě hned přihlásila. Pamatovala si organizaci naší svatby v loňském roce u Orca Show v Loro Parque. Bylo to dojemné setkání...

Rosemary Low zde obdržela prestižní ocenění Premio Gorila z rukou zakladatele parku Wolfganga Kiesslinga. Vzápětí byli jmenovaní čtyři noví ambasadoři nadace Loro Parque Fundación. A právě tento moment byl pro nás všechny účastníky z ČR úžasným překvapením. Naše regionální organizátorka kongresu a ředitelka redakce časopisu PAPOUŠCI Alena Winnerová nám vůbec nic neřekla a byla jako první vyzvána na podium, aby převzala tzv. jmenovací mapu. Stala se novou ambasadorkou nadace Loro Parque Fundación. Jejími kolegy ambasadory jsou Bärbel Köhler z výzkumného institutu ABAXIS DIAGNOSTICS (Německo), Dr. Matthias Reinschmidt, ředitel ZOO Karlsruhe (Německo) a dále známý chovatel papoušků Anil Garg z Indie. 

Na otázku, proč nám Alenka nic neprozradila, odpovídá: "Celá ta událost pro mne byla jedním velkým překvapením. Dokonce v ten středeční kongresový den jsem nestihla první dvě přednášky z důvodu nutnosti online komunikace s tiskárnou v ČR. Potřebovali o pár milimetrů posunout grafiku hřbetu knihy. Den tedy začal vskutku poněkud dobrodružně. Když jsem dorazila do kongresového centra, ihned mne "odchytnul" Rafael Zamora a sdělil mi, že pro mne má pan Kiessling novinku. Odehrálo se to najednou velmi rychle. Pan Kiessling seděl u kulatého stolu v odlehlé části zahrady kongresového centra. I po těch dvaceti letech jsem při setkání s ním vždycky trochu roztřesená, protože ten člověk má prostě neuvěřitelně silné charisma. Zeptal se, zda bych měla zájem o "zoficiálnění" naší dlouholeté spolupráce a stát se ambasodorkou nadace. Nedalo se nesouhlasit. Chtěla jsem však, aby to pro vás bylo překvapení, a proto jsem se nikomu nezmínila. Upřímně mi není moc vlastní přijímat funkce a neumím se chlubit. I teď, když odpovídám je to takový zvláštní pocit. Být ambasadorkou je pocta, nicméně se pro mne se ve vztahu k LPF nic nezmění. Pro nadaci jsem vždy pracovala srdcem a s upřímným nasazením. A tak tomu bude i nadále nehledě na toto krásné ocenění, které beru jako zásluhu celého redakčního týmu i všech spolupracovníků redakce." 

 

 

V roce 1999 jsi v Loro Parque absolvovala studijní stáž. Co Tě k tomu tehdy vedlo a kde se v tvém životě vlastně vzali papoušci? "Bydleli jsme v panelovém bytě a můj otec byl chovatelem drobného exotického ptactva a dříve i plazů. Na moment, který byl klíčovým, si vzpomínám. Absolutně se mi vrylo do paměti, když samice amadin gouldových, které jsem měla ve svém pokojíčku, neustále vyhazovaly mláďata z budky na dno voliérky. Byl to pro mne nepříjemný zážitek a zároveň výzva pro další studium příčin, proč tomu tak je. V tom mém pokojíčku se pak nacházelo také asi dvacet nebo třicet klecí s kanárky :-) A pak už to šlo klasicky. Pořídili jsme si první korely, žaka, amazoňany a postupně další druhy. Po nějaké době aktivního chovatelství jsem dost měsíců života v roce trávila v Jihoafrické republice a propadla kouzlu papoušků a dalších zástupců ptactva žijících ve volnosti. Musím říci, že to byl moment, který mne dost změnil. Následoval "odchov" tří dětiček, kterým se věnuji naplno a pracovně se momentálně věnuji převážně žurnalistice a studiu volně žijících druhů papoušků."

 
Vzhledem k tomu, co říkáš je pro Tebe charitativní činnost pro nadaci Loro Parque Fundación jistě potěšením, nemám pravdu? 

"Ano, samozřejmě. Nadace Loro Parque Fundación je jedna z organizací, kde můžete vidět výsledky. To, co nadace dělá pro volně žijící papoušky je hodné podpory a já i touto cestou děkuji všem, kteří se stanou členy nadace, protože tyto prostředky jsou vskutku efektivně vynaloženy. Prezidentem nadace je syn zakladatele Christoph Kiessling. Naše redakce s rodinnou Kiesslingových spolupracuje už od roku 1999 a bude mi ctí se i nadále podílet na cílech LPF". 

Jmenování Aleny Winnerová do funkce ambasadorky nadace Loro Parque Fundación je významným okamžikem pro Českou republiku jako takovou. Je skvělé, že se země ve střední Evropě prosadila i v oboru ochrany volně žijících papoušků. Vydávání časopisu PAPOUŠCI nabralo tím pádem nového rozměru a je vidět, že redakční práce všech má hluboký smysl. 

 

Už teď se těšíme na další kongres, který se na Tenerife v režii Loro Parque uskuteční v roce 2022. Připraveny budou opět zajímavé přednášky a soudě dle letošního ročníku to vypadá, že účast bude stejně silná. Je mi ctí být součástí toho všeho a těším se na všechny další aktivity propojující nadaci Loro Parque Fundación a časopis PAPOUŠCI.

Rozšířenou verzi článku pro vás připravujeme do nejbližšího čísla tištěného časopisu PAPOUŠCI 6-2018. 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

24.01.2019
ČASOPIS PAPOUŠCI
FRANTA BRZÁK – cestovatel a fotograf
Cestovatel Franta Brzák patří mezi významné fotografy fauny ve volné přírodě.
celý článek
15.06.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – dopřejte papouškům slunce...
Mnoho chovatelů se již začalo soustředit na vhodné vybavení voliér pro své papoušky, obohacování jejich prostředí atd. Nicméně je stále mnoho těch, kteří podceňují fakt, že papoušci musí mít možnost pobytu na přirozeném slunečním svitu.
celý článek
04.12.2018
Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.
Mražené ovoce a zelenina – dochází ke ztrátám vitaminů a minerálů?
U zmrazených produktů je poměrně dobré zadržení základních živin. Při rychlém a pečlivém zmrazení lze ztráty vitaminů udržet relativně nízké, takže hluboko zmrazená zelenina často vykazuje více vitaminu C než čerstvé ovoce...
celý článek
18.06.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Aratinga oranžovočelý (Eupsittula canicularis)
Aratinga oranžovočelý se vyčlenil spolu s aratingou kaktusovým (Eupsittula cactorum), hnědohrdlým (Eupsittula perthinax), aztéckým (Eupsittula astec), jamajským (Eupsittula nana) a zlatočelým (Eupsittula aurea) z rodu Aratinga do rodu Eupsittula.
celý článek