Načítám...
23.03.2020

Nektar pro lorie - domácí nebo kupovaný?

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokooun

 

Loriové jsou potravní specialisté. Jazyk těchto papoušků je uzpůsoben tak, aby mohli sbírat pyl či nektar z květů. Špičku jazyka mají opatřenu malými kartáčky – papilami. Jejich množství a velikost záleží na druhu a prostředí, ve kterém žijí.

 

 

 

 

V dřívějších dobách byli chovatelé loriů odkázáni pouze na výrobu své vlastní krmné směsi. Její receptury se dochovaly dodnes a mnoho chovatelů je úspěšně stále používá, případně zdokonaluje. Tyto recepty lze získat u chovatelů ochotných poradit i v dostupné literatuře.

Další možností je zakoupení komerční směsi pro chov loriů. Zde je potřeba dobře vybírat a nesledovat pouze cenu produktu. Některé směsi jsou také doporučovány pro chov určitých druhů loriů. Různé druhy mají různé nutriční požadavky. Průmyslově vyráběné krmivo je vlastně sypká směs, která se smíchá s vodou. Většina chovatelů do této směsi přidává ještě med, případně další komponenty dle vlastních zkušeností. Na obalu výrobku je návod na přípravu směsi. Podle mého názoru je ale nektar vytvořený podle pokynů výrobců příliš hustý a pro lorie v této podobě nevhodný. Je třeba připravit krmivo ve správném poměru. Pokud jej připravíme příliš řídký, bude pro papoušky nedostačující, budou podvyživení. Při podávání příliš hustého, budeme loriům zatěžovat trávicí systém.

 

Střídání značek nektarů je možné. Nikdy však nedělejte náhlou změnu.

Domácí i komerční směs je v krmné denní dávce nutné doplňovat ovocem, některými z druhů zeleniny (např. červená řepa, mrkev), zeleným krmením, větvemi k okusu, živočišnou potravou, některé druhy přijímají a jsou pro ně vhodné zrniny. Ovoce a zeleninu podáváme krájené, případně mixované do tekuté směsi.

Krmivo se musí denně, někdy i dvakrát, podle okolní teploty měnit. Nikdy nesmí v miskách kvasit !!!

V současné době někteří, spíše zahraniční chovatelé nabízejí loriům směs na přípravu nektaru v suché podobě – jako prášek nasypaný do misky. Tento způsob rozhodně není doporučen pro všechny druhy loriů a i tak by se měl podávat pouze jako doplněk.

Loriové mají díky své potravní specializaci rychlý metabolizmus a je tedy důležité, aby měli krmivo k dispozici neustále.

Nektar pro lorie - domácí nebo kupovaný? Obojí je za dodržení určitých podmínek možné.

Za péči, kterou jim věnujeme se odmění svými nepřekonatelnými barvami a přátelskou povahou. Budou se před námi předvádět, kdykoliv nás spatří v blízkosti voliéry.

 

 

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

12.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Výběr správného druhu papouška 3. část
Konečně máte doma svého vysněného papouška, ale tímto to mnohdy nekončí. V případě, že je ve vaší domácnosti či v chovném zařízení papoušků více, mělo by nyní následovat období karantény.
celý článek
29.11.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Nákup papoušků na burzách
Čím větší koncentrace zvířat na jednom uzavřeném prostoru, tím vyšší riziko výskytu a přenosu infekčních onemocnění. K rizikovým místům patří jistě burzy a výstavy ptactva.
celý článek
20.03.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Pohlavní dimorfismus u žaků
V dnešní moderní době využíváme ke stanovení pohlaví u ptáků bez výrazného pohlavního dimorfismu nejrůznějších pokrokových metod. U žaků existuje spolehlivý znak pohlavního dimorfismu, který však není známý ani zkušeným chovatelům.
celý článek
27.04.2018
Rafael Zamora Padrón
Aktuality z Loro Parque – arové kaninda se mají k světu
Máme velkou radost z mláďat arů kaninda (Ara glaucogularis), kteří jsou právě odchovávána pod rodiči v chovném centru nadace Loro Parque Fundación. Tito nádherní arové jsou jako mláďata velice roztomilí.
celý článek