Načítám...
17.09.2018

Papoušci a chilli papričky

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Ptáci, narozdíl od savců, dokáží tolerovat čerstvé chilli papričky, které u člověka vyvolávají  pocit pálení, štiplavosti a někdy silný dráždivý účinek. Papoušci si naopak chilli papričky přímo vychutnávají, konzumují dužinu i pálivá semena. 

Za pálivost čili papriček je zodpovědný pálivý alkaloid kapsaicin, který se nachází v paprikách rodu Capsicum. Čím více kapsaicinu paprika obsahuje, tím je pálivější. Stupeň pálivosti je hodnocen takzvanou Scoviellovou stupnicí a jejími jednotkami pálivosti SHU (Scoville heat units). Sladká paprika neobsahuje kapsaicin a na stupnici má tedy hodnotu 0, naopak jedna z nejpálivějších paprik, paprička habanero má pálivost více než 300 000 SHU.

Proč jsou chilli papričky pálivé?

U chilli papriček se pravděpodobně vyvinula schopnost pálivosti jako jejich obranný mechanismus proti plísním, které se vyskytují zejména ve vlhkém klimatu, ve kterém se vyskytují.

Kapsaicin působí u savců včetně člověka na takzvané kapsaicinové receptory, které ptáci sice mají, ale nejsou u nich na kapsaicin citlivé.

Proč ptáci nejsou citliví na kapsaicin má pravděpodobně vysvětlení evoluční. Ve volné přírodě šíří ptáci prostřednictvím jejich trusu semena plodů a rostlin, které zkonzumují. Savci svou potravu obvykle důkladně rozžvýkají a semena tak nemusí přežít cestu jejich trávicím systémem. V zájmu rostlin tedy je, aby jejich semena byla konzumována ptáky, nikoliv savci. Obsah sloučeniny, která savce dráždí, ale ptákům nevadí, zvyšuje pravděpodobnost, že bude rostlina pozřena ptákem a dále rozšířena.

Chilli papričky jsou často obsaženy v kvalitnějších zrninových směsích pro papoušky. Mnohem více si však papoušci pochutnají na čerstvých chilli papričkách.

Chilli papričky jsou bohatým zdrojem vitamínu A, včetně beta karotenu a vitamínu C. Dále obsahují vitamíny skupiny B, včetně vitamínu B1, B2, B3 a B6. Z minerálů jsou bohaté na draslík, mangan, železo a hořčík. Kapsaicin je znám pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky.

Pozor byste si měli dávat na to, abyste se s vaším papouškem nepusinkovali právě poté, co bude chilli papričky konzumovat. Nepříjemný pocit pálivosti rtů je doporučeno zahnat jejich ponořením do mléka či jogurtu. :) :) :)

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

25.10.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
EXOTIKA 2018
Na Výstavišti Lysá nad Labem začala 11. celostátní výstava exotického ptactva, akvarijních rybek, terarijních zvířat a exotických rostlin EXOTIKA 2018
celý článek
23.01.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
ZNÁTE PILI NUT?
Znáte PILI NUT?
celý článek
02.03.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – chovná sezóna začíná!
Je začátek března a dny se nám na Tenerife znatelně prodlužují. Déle trvající světlo motivuje papoušky k tomu, aby začali s hnízdními aktivitami. První známky toho, že se blíží hlavní chovná sezóna, zaznamenáváme vždy nejdříve u samců.
celý článek
18.06.2019
RNDr. Petr Suvorov, Ph.D.
Papegaaienpark Veldhoven – netradiční ptačí ráj uprostřed holandského venkova
Reportáž z návštěvy malebného ptačího parku Papegaaienpark Veldhoven v Holandsku.
celý článek