Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
09.01.2019

Papouščí geny odhalují, proč jsou ptáci tak chytří a dlouhověcí

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová

Vědci zjistili, že papoušci jsou geneticky vzdáleni od ostatních ptačích druhů, stejně jako lidé od ostatních primátů.

Obecně platí, že délka života ptáků má tendenci korelovat s jejich velikostí. Kanárek vážící méně než 30 gramů žije přibližně 10 let, zatímco orel bělohlavý s hmotností 3 – 6 kg žije ve volné přírodě až 28 let.

Své dlouhověkosti a inteligenci pravděpodobně papoušci vděčí evoluci. Nová analýza genomu amazoňana modročelého (Amazona aestiva) naznačuje, že papoušci jsou od ostatních ptáků geneticky vzdáleni stejně jako lidé od ostatních primátů. Rozdíly jsou tak pozoruhodné, že vědci hovoří o papoušcích jako o „lidech“ v ptačím světě.

 Vědecký tým porovnával genom amazoňana modročelého se známým stářím 66 let s 30 dalšími ptačími druhy, včetně 4 druhů papoušků. Vědci zjistili, že oblasti genomu papoušků, které regulují, kdy a jak se zapínají geny pro vývoj mozku, jsou stejné jako u lidí. U lidí, na rozdíl od ostatních primátů, se vyvinul větší mozek s více mozkovými buňkami a dalšími kognitivními funkcemi jako je například řeč. Papoušci mají v porovnání s ostatními ptáky větší mozek a vlastní více komunikačních dovedností.

Pokud jsou tyto regulační oblasti u lidí narušeny, dochází ke kognitivnímu poškození, například k autismu, opoždění vývoje a vadám řeči.

Vědecký tým zároveň našel 344 genů, které jsou zodpovědné za dlouhověkost papoušků. Papoušci žijí mnohem déle (někteří i 80 let), než by se dalo očekávat na základě velikosti jejich těla a metabolismu. Geny zodpovědné za dlouhověkost jsou schopné opravit poškozenou DNA, zpomalovat buněčnou smrt způsobenou stresem a omezit nadměrný růst buněk a vznik rakoviny.

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

07.06.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Chronická snáška
“Moje samička snáší neustále vajíčka, mám je odebrat nebo ponechat?”
celý článek
17.04.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Cizí tělesa u papoušků
Pojem cizí těleso označuje cokoliv, co nepatří přirozeně k tělu, ale nachází se to v něm. Cizí těleso může být v oku - řasa, v uchu nebo v nose korálek u dětí, atd. V našem článku pod pojmem cizí těleso rozumíme cokoliv v trávicím traktu papoušků, co tam nemá být.
celý článek
06.03.2019
MVDr. Veronika Sochorcová
Papája pro papoušky
Papája patří k jednomu z nejlepších plodů ovoce, které můžeme svým papouškům nabídnout.
celý článek
06.04.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – máme mláďata u kakaduů...
V této době jsou v mnoha budkách mláďata, která dobře prospívají. Stejně tak je tomu i v naší Baby Station, kde se někteří papoušci ručně dokrmují. Opeřují se již například mláďata kakaduů žlutočečelatých guinejských.
celý článek