Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
10.06.2019

Přizpůsobili jste svou zahradu papouškům?

Text: Milena Vaňková
Foto: Milena Vaňková

Procházela jsem naší malou zelenou zahradou, místem, které zůstalo k osázení, protože na velké části pozemku stojí chovatelská zařízení a zjistila jsem, že ani ta část nepatří nám…

Vše je tu tak nějak vysázeno k užitku papouškům.

Pomalu dozrávají plody muchovníku. Zatím jsou červené, dozrávají do modré barvy, ale tyto červené mají papoušci nejraději, takže modrého zbarvení u nás nedosáhnou.  U voliér krásně dozrávají sladké měsíční jahody, stačí jen pravidelně otrhávat a…..samozřejmě nabízet k mlsání papouškům.

Vedle nich budou rozkvétat růže…..květy milují loriové. Na hranici našeho a sousedova pozemku neroste nic jiného, než obrovský strom –špendlík. Spousta lidí by se ho asi zbavilo a zasadilo něco pohlednějšího, ale to tedy ne!! Je to veliká pochoutka pro naše opeřence. Roste jako plevel a může se krásně ořezávat a rychle dorůstají nové větve .Špendlíky mají papoušci nejraději zralé tak napůl.

 Pokračuji dále kolem ibišků, vlastně ani jiné okrasné keře nemáme. Květy trháme papouškům, hlavně loriům, kteří z nich olizují pyl. Před ibišky dozrávají zahradní jahody, vedle nich červený a černý rybíz. Nesmím zapomenout na plstnatou višeň, která plodí malé červené třešinky. A v okrasném záhonu našli své místo také jabloňka, hrušeň a třešeň.

 

V kombinaci s palmou v květináči, kterou jsme zde postavili, nevypadají zase až tak špatně …

A co skleník?...máme skleník. Vysadili jsme do něj papouškům saláty, které nyní nahrazují  okurky salátovky a melouny. ….to si papoušci smlsnou. Mezi voliérami nyní krásně rozkvétá kiwi.

Ani přední stěna voliér nesmí zůstat nevyužita. Truhlíky osazujeme aksamitníky - afrikány již několik let. Každý den procházíme a papouškům nabízíme pár květů.  Veliká pochoutka …

Malinké místečko vedle výběhu želv, přes které nám neběhá náš psí hlídač, nesmělo zůstat ladem. Oseli jsme ho troškou prosa. Nezralé klasy jsou vynikající pro loríčky.

 

Jeden strom v zahradě papouškům nepatří. Je to katalpa. Ale ani to vlastně není tak docela pravda. Poskytuje v horkých dnech našim opeřencům příjemný a potřebný stín.

Samozřejmě všichni chovatelé papoušků, hlavně mazlíčků, nebydlí v rodinném domě se zahradou. Ale jejich byty vypadají podobně. Vše je v nich přizpůsobeno papouškům. Větve, lana, stojany, hračky a pohled do lednice a mrazáku….všichni víme, o čem je řeč.

Ale řekněte...není to nádhera, bydlet u svých zvířat ? !!!  :-)


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

12.02.2019
ing. Vítězslav Eliáš
Ovocná a zeleninová složka v potravě papoušků
V tomto článku bych se rád zaměřil na ovoce a zeleninu, které již nejsou jen důležitým doplňkem potravy, ale u mnohých papoušků její nedílnou součástí a zásadním zdrojem vitamínů a dalších látek.
celý článek
15.05.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Mají chovné páry dostatek vápníku?
Právě nyní probíhá období, kdy můžeme tuto chovnou sezónu ovlivnit z hlediska kvality snesených vajec a následně životaschopnosti a zdraví mláďat odchovávaných v budkách.
celý článek
21.03.2018
Alena Winnerová
Jarní pozdrav z redakce časopisu PAPOUŠCI
Nahlédněte do aktivit redakce časopisu PAPOUŠCI. Jaro se pomalu, ale jistě probouzí. Pro předplatitele a zájemce o předplatné máme příjemný jarní dárek!
celý článek
17.12.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Papoušci a VÁNOCE - na co si dát pozor
Vánoce mohou představovat pro vaše opeřené mazlíčky určité riziko. Buďte předem připraveni a prožijte vánoční svátky v rodinné pohodě.
celý článek