Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
13.05.2019

S čím se dá pomoci papouščím rodičům....

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Pravidelně každé ráno, a to celoročně i mimo hnízdní sezónu, provádíme v našem chovu kontrolu hnízdních budek. Papoušci si tak na tento rituál krásně zvyknou a nepovažují ho za nic neobvyklého. Samozřejmě se mohou vyskytnout i výjimky a tam pak člověk musí hledat způsob a vystihnout vhodnou chvíli, kdy nám kontrolu budky papoušci umožní.

Takto máme přehled o tom, co se v budkách děje, zda se ptáci připravují na hnízdění, kdy se objeví snůška, můžeme prosvítit vejce, zaznamenat líhnutí mláďat a kontrolovat stav mláďat vylíhlých. Občas se stane, jako tentokrát u našich lori ozdobných, že rodiče více krmí jedno z mláďat.

Důvodem může být to, že je mládě dravější a slabšího sourozence od krmení odstrkuje. Pozorovali jsme, že jedno mládě je vždy nakrmeno více a druhé méně. Když se nám rozdíl ve velikosti sourozenců zdál již velmi veliký a menší mládě začalo strádat, bylo nezbytné zasáhnout. Nechtěli jsme mláďata z budky rodičům odebírat. Rozhodli jsme se pro způsob dokrmování v budce. Několikrát denně menšího ze sourozenců dokrmíme připravenou směsí pro umělý odchov mláďat.

Jakmile trošku zesílí a povyroste, chystáme se pozměnit strategii. Budeme určitou dávkou přikrmovat větší mládě a to proto, aby nebylo tak dravé a dovolilo rodičům nakrmit svého menšího sourozence. Několikrát jsme již takto v budce úspěšně „zasahovali“ a věříme, že se to povede i tentokrát.

K tomuto způsobu je nutná spolupráce a důvěra ptačích rodičů. Pokud nás do budky nepustí a mláďata si agresivně střeží, s touto metodou neuspějeme.

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

28.03.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – JARO – Líhnutí a odchov mláďat v budce – 6. část
Pokud je snůška oplozená a je vše v pořádku, je období líhnutí mláďat pro chovatele papoušků radostným obdobím.
celý článek
02.02.2019
Petr Vopálka
Názvosloví mutací - reakce na článek
Před 40 lety, kdy byl výskyt mutací v plenkách a kromě přírodních ptáků se chovatelé setkávali s „modrým a žlutým“ nebylo příliš potřeba se v jednotlivých kombinacích orientovat. V dnešní době, kdy jsou desítky mutací a stovky jejich uznaných kombinací se však v tomto nikdo nevyzná.
celý článek
01.02.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Bocaiuva - ořech arů hyacintových
Bocaiuva je plod palmy Acrocomia aculeata, které se také říká macaw palm, neboli palma arů. Její domovinou je tropická oblast od jižního Mexika po jih Paraguaye a severní Argentinu. Tyto palmy dorůstají výšky 15 - 20 m s průměrem kmenu 50 cm. Plody o průměru 2,5 - 5 cm mají slupku žluto-zelené barvy. Pod vnitřní skořápkou, kterou lze jen velmi těžce rozlousknout se nachází semeno podobné ořechu velikosti 1 - 2 cm.
celý článek
27.03.2019
MVDr. Veronika Sochorcová
Jak skladujete ořechy pro papoušky?
Papoušci milují ořechy, zvláště velcí arové. Jak skladujete ořechy pro vaše papoušky a proč je důležitý způsob jejich skladování?
celý článek