Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
08.02.2018

Spirulina - zdraví prospěšná sinice

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová

Sinice jsou známé hlavně díky jejich výskytu ve sladkovodních nádržích, kde tvoří takzvaný vodní květ, který negativně ovlivňuje lidské zdraví a ekonomiku. Sladkovodní sinice rodu Spirulina (Arthrospira) je však vědci označována jako superpotravina budoucnosti. Spirulina platensis se vyskytuje v tropických a subtropických jezerech s vysokým pH, koncentrací uhličitanů a hydrogenuhličitanů v jižní Americe, Africe a v Asii, Spirulina maxima ve Střední Americe. Komerčně je pěstována hlavně v Japonsku.

Spirulina obsahuje prakticky všechny složky, které se nacházejí v ideálním celku: významný podíl bílkovin, vitamínů, minerálů, sacharidů, pigmentů, stopových prvků a esenciálních mastných kyselin.

Bílkoviny

Spirulina obsahuje 55 - 70 % bílkovin, což jí řadí mezi potaviny nejbohatší na obsah bílkovin. Nejlepší zdroje rostlinných bílkovin nabízejí pouze polovinu tohoto množství. Z kvalitativního hlediska poskytuje Spirulina kompletní bílkoviny, neboť obsahuje všechny esenciální aminokyseliny (47% obsahu bílkovin).

Vitamíny

Ve 100 g Spiruliny je obsaženo 212 mg betakarotenu; 3,5 mg vitamínu B1; 4 mg vitamínu B2; 350 ug vitamínu B12, 10 mg vitamínu E. Obsah beta karotenu je 30 x vyšší než v mrkvi. Spirulina je bohatým zdrojem vitamínu B12, který není obsažen v ovoci, zelenině, obilninách či luštěninách (jako hlavní zdroj tohoto vitamínu jsou považována syrová játra). Hlavní antioxidanty, vitamín E a betakaroten, jsou ve Spirulině obsaženy ve vysokém množství.

Minerály

Spirulina je bohatá na železo, hořčík, vápník a fosfor. Je vynikajícím zdrojem železa v chelátové formě, která je dobře vstřebatelná.

Údaje ve vědecké literatuře dokumentují lékařský přínos Spiruliny, konkrétně její vliv na zlepšení funkce imunitního systému. Ptáčata po vyklubání jsou chráněna před škodlivými zárodky protilátkami z vaječného žloutku. Tyto protilátky se však brzy vyčerpají kontaktem s patogeny ve vnějším prostředí a pokud si nedokáže jejich tělo rychle vytvořit protilátky samo, jsou náchylná k infekcím. 

Mnoho chovatelů papoušků uvádí vymizení problémů s chronickými infekcemi v chovu během tří týdnů podávání Spiruliny. V jednom případě chovatel žaků popisuje vymizení chronické pseudomonádové bakteriální infekce. Chovatelé exotických ptáků popisují zlepšení oplozenosti a líhnivosti vajec. Ptáci jsou méně nemocní nebo se rychleji uzdravují. Vyskytuje se méně problémů se škubáním peří a lepší zotavení z problémů s automutilací a sebepoškozováním. Zlepšení kvality a barvy opeření. Veterinární lékaři konstatují, že infekce reagují lépe na léčbu a zlepšuje se hojení ran. Spirulina nastartuje imunitní systém pro lepší obranu vůči nemocem a zvyšuje plodnost.

Spirulina nalézá široké uplatnění v chovech papoušků i drobných pěvců. Je dostupná ve formě prášku či tablet, v chovech se využívá Spirulina ve formě prášku, který se podává na ovoce, zeleninu či do vaječné míchanice. Spirulinu lze také přidávat do směsí k ručnímu odchovu mláďat. Doporučené množství je 1 % denní dávky (10 g na 1 kg potravy). Vzhledem k vysokému obsahu železa se nedoporučuje podávat plodožravým ptákům.

Pro více informací navštivte webové stránky www.zoo-trhon.cz

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

09.02.2018
Jerry Kidd
Chov papoušků v Irsku
Když se řekne „chov papoušků v Irsku“, tak se nad tímto tématem možná pozastavíte. O irských chovatelích totiž není téměř vůbec nikde slyšet a to nejenom v Čechách, ale ani v zahraničí. Důvodem je možná ostrovní poloha země v severozápadní Evropě, ale zřejmě také to, že je tam chovatelů poměrně málo.
celý článek
30.12.2017
Dr. Matthias Reinschmidt
Eklektus různobarvý tanimbarský
Eklektus různobarvý (Eclectus roratus) je velmi zajímavý druh papouška, protože rozlišujeme více než deset různých poddruhů. Jedním z nejvzácněji chovaných je eklektus různobarvý tanimbarský (Eclectus roratus riedeli). Svým původem spadá do oblasti
celý článek
28.02.2018
Hillary Hankey
Takže chcete trénovat vašeho papouška pro freeflight … 2.díl
Pokračování rozhovoru s Hillary Hankey, majitelkou Learning Parrots a spoluzakladatelkou Avian Behavior International. Tentokrát se budeme mimo jiné věnovat nejčastějším otázkám majitelů papoušků, souvisejících s tréninkem.
celý článek
16.08.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Jak vybrat to správné bidýlko pro vašeho papouška?
Výběr správných bidýlek v papouščí kleci či voliéře má vliv na zdravotní stav papouščích nožiček. Nesprávně zvolená velikost nebo typ může vést ke zdravotním problémům od různých poranění až po tvorbu otlaků.
celý článek