Načítám...
09.09.2019

Trocha prospěšných látek a hodně zábavy pro vaše papoušky

Text: Milena Vaňková
Foto: Milena Vaňková

Tato bylina, která roste téměř všude, je vytrvalá, má kratší oddenek a růžici přízemních listů. Listy jsou vzpřímené a špičaté, někdy lysé, jindy chlupaté. Na jedné rostlině najdeme až 15 stvolů s válcovitými květy hnědé barvy.  Kvete poměrně dlouho, a to od května do října, což nám, chovatelům, vyhovuje. Plodem je tobolka plná semínek. Na našem území roste více druhů této rostliny.  Všechny mají léčivé schopnosti, jen síla jednotlivých účinků se trochu liší podle koncentrace obsažených látek.

Kdo myslel na jitrocel, myslel správně.

Jitrocel  větší (širokolistý)

 

 

Rostlina obsahuje slizové látky i některé kyseliny, enzymy,  flavonoidy, třísloviny, hořčiny, vitamín C , rostlinná antibiotika.  Slizovité látky pomáhají mimo jiné i ke správné činnosti trávícího ústrojí.  Pomáhá  udržet  ve střevech a trávicím traktu potřebnou rovnováhu.

Většina výše uvedených látek je obsažena převážně v listech. Papoušci sáhnou po nich, ale zábavu najdou hlavně při vyzobávání nezralých i zralých semínek ze stvolů.

Bylinka se používá vnitřně, ale pro nás chovatele, kteří se občas nějakému štípanci či jinému poranění u svých papoušků nevyhneme,  je zajímavá možnost použít listy k výrobě obkladů, které jsou indikovány přímo na poranění zvířetem a další rány a oděrky.


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

29.12.2017
Václav Jiroušek
Mutace papouška červenokřídlého a jeho chov
Poslední roky jsem se zaměřil na mutace papoušků červenokřídlých, a to poté, co jsem si dovezl v roce 2000 první skořicový pár. V následujících letech přibyla mutace žlutá a šedozelená, jejichž kombinace mě zaměstnávají již více než deset let. Rád bych ve svých voliérách co nejdříve viděl létat vlastní odchov...
celý článek
17.05.2018
MVDr. Veronika Trhoňová
Kvete černý bez
Od května do července kvete černý bez. Jeho květy a následně plody mohou posloužit jako zpestření ptačího jídelníčku.
celý článek
12.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová
Výběr správného druhu papouška 3. část
Konečně máte doma svého vysněného papouška, ale tímto to mnohdy nekončí. V případě, že je ve vaší domácnosti či v chovném zařízení papoušků více, mělo by nyní následovat období karantény.
celý článek
08.02.2018
MVDr. Veronika Trhoňová
Spirulina - zdraví prospěšná sinice
Sinice jsou známé hlavně díky jejich výskytu ve sladkovodních nádržích, kde tvoří takzvaný vodní květ, který negativně ovlivňuje lidské zdraví a ekonomiku. Sladkovodní sinice rodu Spirulina (Arthrospira) je však vědci označována jako superpotravina budoucnosti.
celý článek