Načítám...
01.11.2018

Welfare

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Pojem anglického původu welfare lze přeložit různými způsoby - blaho, pohoda, blahobyt, prosperita nebo souhrn podmínek pro chov a ochranu zvířat.

V obecné rovině představuje welfare zvířat stav dokonalého fyzického a psychického zdraví, kdy zvíře žije v souladu se svým prostředím. Zahrnuje komplex podmínek, které zajišťují jejich spokojenou existenci, zejména pak jejich zdraví a životní pohodu.

Farm Animal Welfare Council (FAWC) nastavil ustanovení pěti svobod a definoval tak ideální stav pohody zvířat.

5 svobod

  1. Svoboda od hladu, žízně a podvýživy
  2. Svoboda od onemocnění a poranění
  3. Svoboda od fyzikálního a tepelného dyskomfortu
  4. Svoboda od strachu, stresu nebo jiných negativních psychologických stavů
  5. Svoboda provádět většinu normálních forem chování

1. Svoboda od hladu, žízně a podvýživy

Tato svoboda zahrnuje bezproblémový přístup k čerstvé vodě a krmivu dostačujícímu k zachování zdraví. V chovech papoušků hraje roli znalost nutričních požadavků pro daný druh a podávání vhodného krmiva. Až 90 % problémů papoušků, kteří jsou prezentováni k veterinárnímu lékaři, souvisí se špatnou výživou. Ačkoliv je dobře známo, že klasická směs zrnin postrádá důležité živiny (vitamíny, minerály, aminokyseliny,…) a obsahuje vysoké procento tuku, stále zůstává běžně dostupnou a nejčastěji využívanou v chovech papoušků.

2. Svoboda od onemocnění a poranění

Odpovídající veterinární znalosti k zajištění prevence, rychlé diagnózy a léčby.

3. Svoboda od fyzikálního a tepelného dyskomfortu

Zajištění prostředí, které jedince chrání před poraněním nebo extrémy počasí. Poskytnutí odpovídajícího prostředí včetně zabezpečení před nepřízní makroklimatu a pohodlného místa k odpočinku. Zahrnuje ochranu před predátory, včetně domácích mazlíčků - psů a koček.

4. Svoboda od strachu, stresu nebo jiných negativních psychologických stavů.

Zabezpečení podmínek a zacházení, jež vylučují mentální strádání.

5. Svoboda provádět většinu normálních forem chování

Poskytnutí dostatečného prostoru, vhodného prostředí a společnosti zvířat téhož druhu.

Jednotlivým svobodám se zaměřením na welfare papoušků se budeme věnovat v dalších online článcích na webu www.papousci.com.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

08.11.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – Péče o peří prozradí kompatibilitu páru
Právě teď obývají naše voliéry v Loro Parque hejna odchovaných letošních mláďat papoušků. V tomto období se ptáci učí, jak udržovat své peří v dobrém stavu a pečovat o ně (angl. preening). 
celý článek
02.08.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Květy ibišku pro papoušky
Ve volné přírodě konzumují papoušci širokou škálu potravy od semen a květů stromů, keřů a trav přes různé plody a bobule. V zajetí jim můžeme poskytnout různé druhy jedlých květů, například květu ibišku.
celý článek
05.06.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Papoušci a jahody
Jahodová sezóna a jejich sběr je momentálně v plném proudu a vy tak máte možnost svým papouškům zpestřit jídelníček sezónním ovocem. Podávání ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky je to nejlepší, co můžete pro své opeřené svěřence udělat.
celý článek
16.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Když uhyne papoušek
Úhyn papouška je pro chovatele velice smutnou a nepříjemnou situací. Dříve či později však nastane otázka: Udělal jsem něco špatně? Může se stát něco i mým ostatním papouškům?
celý článek