Načítám...

Autor MVDr. Helena Vaidlová

MVDr. Helena Vaidlová
Studium na VFU Brno obor veterinární lékařství v letech 1998 – 2004

Během studia studijní stáže v zahraničí:
Veterinární klinika Gällivare, Švédsko: Klinika se smíšenou praxí pro psy, kočky, koně, krávy, soby, atd.
Kuala Gandah Elephant Conservation Centre, Malajsie: Stanice pro odchyt sloních mláďat – sirotků a odchyt a přesun divokých slonů ze zemědělských oblastí do národních parků
Veterinární klinika pro koně v Göteborgu, Švédsko

Po studiu pracovní stáže:
The Elephant Palace and Royal Kraal, Ayutthaya, Thajsko: Stanice pro pracovní slony ve výslužbě s počtem cca 120 slonů. Veterinární preventivní i léčebná péče o ve stanici narozená slůňata i dospělé slony (samice i samce), výcvik slonů.
American Fondouk Animal Hospital, Maroko
Birds Internation Inc., Manila, Filipíny: Veterinární preventivní a léčebná péče o papoušky.
Studijně – pracovní pobyty v mnoha záchranných stanicích pro ohrožené druhy filipínské fauny, Filipíny

Předchozí pracovní místa:
Veterinární klinika Růžodol, Liberec + Liberecká zoologická zahrada: Péče o psy, kočky, exotická zvířata v zoo, koně; 2004 – 2008
Veterinární klinika LIVE, Litoměřice: Klinika pro malá zvířata; 2007-2008
www.veterinamada.cz

Články od autora MVDr. Helena Vaidlová

09.01.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Německo – vysocepatogenní aviární influenza…
Dle oficiální zprávy MVDr. Petra Kučínského, CSc., vedoucího oddělení pro řešení krizových situací z Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat (Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy), Německo oznámilo prostřednictvím ADNS první ohnisko HPAI u volně žijících ptáků v r. 2018 v regionu Dachau (viz tato mapka). Potvrzena byla HPAI, subtyp H5N6 u divoké kachny.
celý článek
26.01.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Vaječná míchanice pro papoušky – její…
Používání vajec a vaječné míchanice v chovu papoušků není žádnou novinkou. Přesněji řečeno, „vaječka“ je již nerozlučně spjata s chovem ptáků a jsou jí přiznávány velké zásluhy. Každý chovatel má na problematiku svůj názor a postup.
celý článek
06.02.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Ara Maruška
Bornavirus u papoušků je stále žhavé téma. Mnoho chovatelů zná onemocnění zvané PDD nebo také odborně aviární ganglioneuritis. Obvykle je hovorově nazýváno dilatace předžaludku. Nejvíce trápí chovatele velkých arů, ale celkem často toto onemocnění řešíme u žaků, kakaduů i amazoňanů.
celý článek
20.02.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Nové zprávy o ptačí chřipce v Evropě
Ředitel SVS ČR MVDr. Zbyněk Semerád zvěřejnil nejnovější zprávy o ptačí chřipce v Evropě.
celý článek
06.03.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Registrujte žaka, patří do CITES A
Loni v zimě prožívali chovatelé žaků bouřlivou dobu, kdy během období jejich hnízdění museli podat žádost o registraci každého jedince do skupiny CITES A. K registraci je třeba nezaměnitelné označení. A to byl pro mnohé chovatele problém.
celý článek
20.03.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Pohlavní dimorfismus u žaků
V dnešní moderní době využíváme ke stanovení pohlaví u ptáků bez výrazného pohlavního dimorfismu nejrůznějších pokrokových metod. U žaků existuje spolehlivý znak pohlavního dimorfismu, který však není známý ani zkušeným chovatelům.
celý článek
03.04.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Ptačí chřipka stále nesmí být podceňována
Slovensko oznámilo prostřednictvím ADNS první případ HPAI u volně žijících ptáků v r.2018 v okrese Galanta.
celý článek
17.04.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Cizí tělesa u papoušků
Pojem cizí těleso označuje cokoliv, co nepatří přirozeně k tělu, ale nachází se to v něm. Cizí těleso může být v oku - řasa, v uchu nebo v nose korálek u dětí, atd. V našem článku pod pojmem cizí těleso rozumíme cokoliv v trávicím traktu papoušků, co tam nemá být.
celý článek
03.05.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Která dokrmovací směs pro papoušky je…
Přichází období odchovu mláďat a s ním i potřeba některá mláďata dokrmovat ručně.
celý článek
15.05.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Mají chovné páry dostatek vápníku?
Právě nyní probíhá období, kdy můžeme tuto chovnou sezónu ovlivnit z hlediska kvality snesených vajec a následně životaschopnosti a zdraví mláďat odchovávaných v budkách.
celý článek
29.05.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Mládě špatně prospívá
Spousta chovatelů píše emaily s prosbou o radu. Když mládě špatně prospívá, po emailu ani po telefonu lze dobře poradit jen málokdy.
celý článek
26.06.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Bodavý hmyz a papoušci
Chov papoušků ve venkovních voliérách je pro zdraví papoušků nezbytný. Dostatek čerstvého vzduchu a především slunce nic nenahradí. Přednosti pobytu venku vysoce převažují případné problémy, které se s tím pojí. Jedním z negativ je obtěžování hmyzem.
celý článek
24.07.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Kousná poranění papoušků
Agrese mezi papoušky vždy byla a vždy bude. Mnoho chovatelů papoušků je zároveň majiteli psa nebo kočky. A v neposlední řádě naše voliéry občas navštíví nějaký volně žijící predátor jako liška nebo kuna. V létě jsou útoky častější.
celý článek
31.07.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Ptačí chřipka v Evropě
Ptačí chřipka v Evropě stále je a zdá se, že nás chvilku ještě bude strašit. Nabízíme krátký přehled výskytu v Evropě v roce 2018.
celý článek
04.06.2019
MVDr. Helena Vaidlová
Papoušci a ČOKOLÁDA
Mnoho majitelů PAPOUŠKŮ se o své čokoládové dobroty velmi rádo dělí se svými domácími mazlíčky včetně papoušků. Bohužel zrovna čokoláda nepatří do jídelníčku papoušků ani jiných domácích mazlíčků, protože jim velmi škodí.
celý článek
04.02.2020
MVDr. Helena Vaidlová
Odčervování papoušků před chovnou sezónou
Článků na toto téma bylo napsáno už mnoho. A přesto je to téma stále aktuální, protože mnoho ptáků vnitřní parazité trápí a mnohdy je utrápí až ke smrti – a zbytečně.
celý článek
29.05.2020
MVDr. Helena Vaidlová
Viry, které mohou ohrozit vaše papoušky
V současné době svírá lidskou populaci na celém světě jeden jediný virus, který změnil život téměř každému. Jak je to s viry u papoušků?
celý článek
10.09.2020
MVDr. Helena Vaidlová
ENDOSKOPIE – spolehlivá vyšetřovací metoda
ENDOSKOPIE je vyšetřovací metoda, kterou zná mnoho chovatelů v souvislosti se zjišťováním pohlaví. Je to velmi jednoduchý zákrok, při které je nutné vyšetřovaného ptáka uvést do anestezie.
celý článek