Načítám...
11.03.2020

AKTUALITY Z LORO PARQUE – chov charmozínů papuánských

Text: Mgr. Lubomír Tomiška
Foto: autor/LPF

      

 

Charmozín papuánský (Charmosyna papou) patří mezi druhy, které se v chovném centru Loro Parque Fundación pravidelně odchovávají. Stejně jako ostatní loriové začíná hnízdit právě v těchto týdnech. Momentálně máme několik párů, které zahřívají své snůšky.Tento druh chováme ve dvou formách – červené a melanistické (černé). Nejedná se přitom o mutace, ale dvě přirozené formy, které najdeme také ve volné přírodě, konkrétně na Nové Guiney. Předpokládá se, že černá forma se vyskytuje ve vyšších nadmořských výškach (až do 3000 m n.m.) a vznikla jako adaptace na silnou intenzitu UV záření.

K tomuto druhu se váží hned dvě další zajímavosti, které nejsou u loriů příliš obvyklé. Existuje u nich sexuální dimorfismus, u červené formy mají samičky na rozdíl od samců žlutý kostřec, u černé formy mají samci kostřec červený. Zajímavé je také to, že v inkubaci vajec se rodiče střídají.

 

 V našem zařízení charmozíni papuánští obývají závěsné voliéry o rozměrech 3 x 1 x 1 m (délka, šířka, výška). Ptáky krmíme třikrát denně: poprvé v 8:00, kdy dostávají tekutý nektar a ovoce nakrájené na malé kousky; ve 14:00 dáváme znovu tekutý nektar; a v 16:00 pak větší kousky ovoce. Mezi velmi oblíbené patří hroznové víno.

Naše páry hnízdí v budkách ve tvaru L a zpravidla snáší dvě vejce. V případech, kdy se rodiče nejsou schopni postarat o svá mláďata, je možné podložit jejich vejce pod jiné druhy loriů. V loňském roce jsme takto odchovali mládě pod párem loriů mošusových (Glossopsitta concinna).

Mgr. Lubomír Tomiška

Asistent kurátorky Loro Parque Fundación. Chovu exotického ptactva se věnuje od dětství, kdy začal s běžnými druhy australských papoušků. V 16 letech si pak pořídil první lorie, na které se později začal specializovat. Tito ptáci jsou doteď jeho největšími oblíbenci. Na střední škole začal publikovat odborné články v českých, ale i zahraničních časopisech. V roce 2015 ukončil magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Na vysoké škole založil anglický internetový časopis Parrots Daily News, na kterém se pravidelně uveřejňují články chovatelů papoušků z celého světa. Od roku 2016 působí jako biolog v zoologické zahradě Loro Parque a chovném centru nadace Loro Parque Fundación.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

25.01.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost pozorování papoušků
V lednu máme ještě čas učinit chovatelské zásahy, které by mohly pomoci zlepšit výsledky jednotlivých chovných párů. Pokud už je teď patrné, že spolu pár neharmonizuje, musí se jednat.
celý článek
18.05.2020
Milena Vaňková
Jak správně nakroužkovat papouška….
Každý odchovaný papoušek by měl být nějakým způsobem označen. Možné jsou v podstatě dva způsoby. Kroužkování a v případě, že to z nějakého důvodu není možné, můžeme přistoupit k čipování.
celý článek
22.03.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Rozinky ve výživě papoušků
Hroznové víno bývá běžnou součástí papouščího jídelníčku. Jak je to ovšem s rozinkami, jsou pro papoušky bezpečné a mohou se jim podávat?
celý článek
28.06.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Rizika burských oříšků
Burské oříšky, buráky či arašídy ve skutečnosti nejsou druhem ořechu, ale plody podzemnice olejné, luštěniny z čeledi bobovitých, do které patří spolu s fazolemi či čočkou.
celý článek