Načítám...
01.04.2020

AKTUALITY Z LORO PARQUE – chov papoušků rodu Eclectus

Text: Mgr. Lubomír Tomiška
Foto: autor/LPF

      

 

První, co každého zaujme na papoušcích rodu Eclectus, je výrazný sexuální dimorfismus. Rozdíl ve zbarvení samce a samice dokonce zmátl i první evropské ornitology, kteří je na začátku 18. století popsali jako dva samostatné druhy. Až v roce 1837 zjistili, že se ve skutečnosti jedná o stejný druh.

U eklektusů jsou samice dominantním pohlavím a mohou být náročné na výběr partnera. Ve volné přírodě tvoří skupinky s více samci, kteří je střídavě páří a krmí. Z toho důvodu někteří chovatelé praktikují chov v triu s jednou samicí a dvěma samci tak, aby si mohla samice snáze vybrat svého partnera. V Loro Parque Fundación praktikujeme chov po párech v závěsných voliérách a také skupinový chov ve velké průchozí voliéře. V obou případech přitom dosahujeme uspokojivých výsledků. Harmonizace mezi oběma partnery se pozná brzy potom, co je dáme dohromady. Pokud je pár kompatibilní, zpravidla brzy zahnízdí. Pokud je samice vůči samci dlouhodobě útočná, je lepší vyměnit partnera.


Eklektusové nepatří mezi příliš aktivní papoušky, a proto jsou náchylní k obezitě. Ta má pak negativní vliv na oplozenost vajec. Z tohoto důvodu pečlivě hlídáme množství krmné dávky. U párů s neoplozenými snůškami pak provádíme investigativní endoskopii, při které sledujeme množství tukové tkáně v okolí gonád a kloaky.

Ve volné přírodě hnízdí eklektusové sezónně od března do září. Zbytek roku je pro rozmnožování nepříznivý kvůli vydatným dešťům, které mohou vytopit hnízdní dutiny. V zajetí tito ptáci zahnízdí kdykoliv během roku. Po vyvedení mláďat obvykle začnou s novou snůškou. V našem zařízení se snažíme ptáky nevysilovat. Na konci léta proto odebíráme budky a dopřejeme jim zasloužený odpočinek.


Loro Parque Fundación se může pyšnit jednou s nejucelenějších kolekcí eklektusů na světě. Celkem je chováme v šesti poddruzích. Některé z nich jsou snadné k rozeznání, velmi často jsou však rozdíly (obzvlášť mezi samci) nepatrné. Pro udržení čistoty původních linií je proto alfou a omegou vedení záznamů o původu jedinců. To nám umožňuje naše databáze, kam pečlivě zaznamenáváme data o každém exempláři. Díky tomuto nástroji a odborným znalostem našeho týmu držíme jednotlivé poddruhy papoušků v čistých formách.Mgr. Lubomír Tomiška

Asistent kurátorky Loro Parque Fundación. Chovu exotického ptactva se věnuje od dětství, kdy začal s běžnými druhy australských papoušků. V 16 letech si pak pořídil první lorie, na které se později začal specializovat. Tito ptáci jsou doteď jeho největšími oblíbenci. Na střední škole začal publikovat odborné články v českých, ale i zahraničních časopisech. V roce 2015 ukončil magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Na vysoké škole založil anglický internetový časopis Parrots Daily News, na kterém se pravidelně uveřejňují články chovatelů papoušků z celého světa. Od roku 2016 působí jako biolog v zoologické zahradě Loro Parque a chovném centru nadace Loro Parque Fundación.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

16.02.2018
Bc. Alena Winner
AKTUALITY Z LORO PARQUE – zprávy z parku každý pátek
Každý pátek vám budeme přinášet aktuální zprávy z LORO PARQUE – největšího papouščího parku světa.
celý článek
30.03.2018
Rafael Zamora Padrón
Aktuality z Loro Parque – právě podáváme zelené krmivo
V období chovné sezóny krmíme naše papoušky v parku Loro Parque a v La Veře (chovném centru Loro Parque Fundación) zvýšeným množstvím zeleného krmení. Nejoblíbenější je pampeliška a ptačinec žabinec...
celý článek
15.01.2019
Milena Vaňková
Lori černý – Chalcopsitta atra atra
Chovná sezóna se u nás (Loriové a ostatní) pomalu rozbíhá. Prvními lorii roku 2019, kteří se vylíhli v budce pod rodiči, jsou loriové olivoví. Dalším mládětem rodu Chalcopsitta je mládě lori černého – subspecie atra atra.
celý článek
19.11.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Onemocnění andulek 2. část
Nemocná andulka by měla být vždy vyšetřena veterinárním lékařem. Nemocného jedince je vhodné oddělit od ostatních andulek, aby se zabránilo šíření nemoci. Zároveň je vhodné důkladné vyčištění klece pomocí dezinfekčního prostředku.
celý článek