Načítám...
15.11.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE – Mládě trichy orlího aneb příjemné překvapení podzimu

Text: Mgr. Lubomír Tomiška
Foto: autor

      

 

V chovném centru Loro Parque Fundación většina papoušků momentálně odpočívá a nabírá síly na další rok. Pro některé druhy však sezóna ještě neskončila. Jedním z nich je tricha orlí (Psittrichas fulgidus).V Evropě najdeme tyto nádherné opeřence pouze v několika málo zařízeních. Zoologické zahrady, popřípadě chovatele, kterým se daří trichy orlí stabilně odchovávat, bychom pak spočítali na prstech jedné ruky. Přestože se tento druh v LPF rozmnožuje pravidelně, každé snesené vajíčko je pro nás opravdovým svátkem. Z toho důvodu nás mile překvapily říjnové snůšky od dvou různých párů. Jeden z nich jsme přitom sestavili teprve v loňském roce a samičce jsou jen tři roky. 

 

Samci trichů mohou být vůči samici značně agresivní, a proto je harmonizující pár nezbytným předpokladem úspěšného odchovu. Dalším úskalím je krmení. Je všeobecně známo, že tento druh patří mezi potravní specialisty. Ve volné přírodě se živí takřka výhradně ovocem. V našem chovném centru jsou ptáci krmeni dvakrát denně speciální kaší vlastní výroby a také ovocem nakrájeným na větší kousky (hlavně papája, banán, kiwi a jablko).

Díky každodenní důsledné práci našich ošetřovatelů jsme se tedy i v listopadu dočkali raritního odchovu, který je pro nás velkým potěšením a motivací do další práce.

Mgr. Lubomír Tomiška

Asistent kurátorky Loro Parque Fundación. Chovu exotického ptactva se věnuje od dětství, kdy začal s běžnými druhy australských papoušků. V 16 letech si pak pořídil první lorie, na které se později začal specializovat. Tito ptáci jsou doteď jeho největšími oblíbenci. Na střední škole začal publikovat odborné články v českých, ale i zahraničních časopisech. V roce 2015 ukončil magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Na vysoké škole založil anglický internetový časopis Parrots Daily News, na kterém se pravidelně uveřejňují články chovatelů papoušků z celého světa. Od roku 2016 působí jako biolog v zoologické zahradě Loro Parque a chovném centru nadace Loro Parque Fundación.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

03.04.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Pampelišky pro papoušky
Pampeliška je pro mnohé z nás jen obtížným plevelem našich zahrádek. Můžeme jí však také využít jako zpestření krmné dávky pro naše papoušky.
celý článek
16.10.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Co je to hemochromatóza
Pokud patříte mezi chovatele loriů, možná jste se někdy setkali s pojmem hemochromatóza. Jedná se o onemocnění, u kterého hraje roli železo a vitamín C.
celý článek
26.04.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – oblíbené jarní "boje" u papoušků
Pro většinu chovatelských zařízení znamená příchod jara také zvýšení agresivity u některých chovaných druhů papoušků. Samci začínají být aktivní a svou energii vkládají zejména do síly jejich mohutného zobáku.
celý článek
05.04.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – obohacení prostředí v průběhu chovné sezóny
V průběhu chovné sezóny nechce žádný chovatel papoušků toto speciální období svých svěřenců narušit. Přece jen jde o velmi citlivé období.
celý článek