Načítám...
17.06.2020

AKTUALITY Z LORO PARQUE – odchováváme i pod náhradními rodiči

Text: Márcia Weinzettl
Foto: autorka/LPF

      

Chovaná sezóna je v Loro Parque Fundación na vrcholu a my jsme velice spokojeni s našimi výsledky. Preferujeme, aby byla mláďata papoušků odchována svými vlastními rodiči, aby se co nejlépe vyvinuly jejich přirozené instinkty.

V loňském roce se nám pod podařilo přirozeně odchovat 71 % ze všech mláďat a tento rok jsou data opět velice slibná. Počet by měl být tedy velice podobný.   

Nicméně v tak velkých chovatelských zařízeních, jako je naše kolekce nejsou všichni dospělí papoušci perfektními rodiči nebo nejsou schopni svá mláďata odchovat. Než přistoupíme k ručnímu dokrmování, vždy se nejprve snažíme umístit vejce nebo mláďata pod náhradní rodiče. 

 

To však není vždy možné, protože management těchto vajec se musí řídit podle určitých pravidel, abychom dosáhli vytoužených výsledků. Především musí mít pár náhradních rodičů stejné stravovací návyky, které později mládě naučí. Jedině tak docílíme správného vývoje, jaký by mu dali jeho biologičtí rodiče.

Dále je velice důležité načasování. Vejce by měla být inkubována přesně v době snůšky samice náhradního páru. To je velice důležité, aby později rodiče mládě přijali a dobře krmili. Aby se dosáhlo chovatelského úspěchu, musí být sledováno mnoho detailů. Proto je velmi důležité pozorování a opatrné zacházení s vejci i mláďaty, abychom mohli včas zvolit tu nejlepší možnost.

 

Tento rok jsme pod náhradními rodiči odchovali dva amazoňany rudoocasé, které odchovali amazoňané žlutohlaví panamští, dva kakaduy molucké, které odchoval jiný pár kakaduů moluckých, dva amazónky bělobřiché, kde se role náhradních rodičů ujal pár aratingů aztéckých a dále lori vlnkovaného, který byl podložen loriům fialovolícím.

Vždy je velmi dobré vyměňovat si chovatelské informace a určitě nebude dlouho trvat a my se opět setkáme v Loro Parque Fundación.

Márcia Weinzettl

Márcia Weinzettl vystudovala biologii a dlouhá léta působila v roli kurátorky několika papouščích farem v Brazílii. Má za sebou dlouhou chovatelskou praxi a řadu chovatelských úspěchů. V současné době působí ve funkci kurátorky papoušků nadace Loro Parque Fundación na ostrově Tenerife.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

07.04.2020
Milan Bartl
Pivovarské kvasnice jako doplněk stravy papoušků
Pivovarské kvasnice podporují chuť k příjmu potravy, zdravé trávení, podporují obnovu střevní mikroflóry. Pivovarské kvasnice působí proti únavě i stresu, posilují imunitní systém. Mají pozitivní vliv na růst mláďat. Jsou stoprocentním přírodním produktem.
celý článek
11.04.2019
Bc. Alena Winner
POZVÁNKA DO ZOO – MONTECASINO BIRD GARDENS
Dnes vám představíme ptačí zahrady MONTE CASONO BIRD GARDENS, které se nacházejí v centru pulzujícího Johannesburgu.
celý článek
09.09.2019
Milena Vaňková
Trocha prospěšných látek a hodně zábavy pro vaše papoušky
Většina výše uvedených látek je obsažena převážně v listech. Papoušci sáhnou po nich, ale zábavu najdou hlavně při vyzobávání nezralých i zralých semínek ze stvolů.
celý článek
06.06.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok - Zásah do hnízdění - 9. část
V průběhu odchovu mláďat pod rodiči může nastat vážná situace, kdy chovatel musí vejce nebo mláďata od rodičů odebrat a pokračovat v umělém odchovu.
celý článek