Načítám...
03.06.2020

AKTUALITY Z LORO PARQUE – pestrost krmiva při odstavu je důležitá

Text: Rafael Zamora Padrón
Foto: autor/LPF

      

 

Jedním z nejzajímavějších procesů, zároveň však také jedním z nejcitlivějších v životě papouška, je fáze odstavu. Učení mladých papoušků se formuje v prvním roce života a tyto měsíce také určují budoucí schopnosti každého jednotlivce. A není to pouze o učení se přijímat potravu, ale také o poznávání jejích složek a identifikaci situací (jakou je např. změna krmiva v chovné sezóně).


Naši ošetřovatelé v Loro Parque Fundación mladým papouškům, kteří ještě neumí sami přijímat potravu, nabízejí malé množství nakrájeného ovoce, zeleniny a dále zrniny v co nejpestřejší formě. Rozmanitost poskytnutého krmiva je právě v období odstavu enormně důležitá. A vůbec nevadí, pokud některé složky papoušci hned nepozřou. S novým krmivem se vizuálně seznámí a když jim pak bude později nabídnuto v denní krmné směsi, přijmou jej ochotněji. 

Pro papoušky s nutričním problémem je typické, že si vybírají jen jednu nebo dvě složky krmiva, přičemž ostatní vyhazují na dno voliéry. Nejzdravější jedinci jsou ti, kteří pozřou všechno poskytnuté krmivo. Proto je velmi důležité, aby se papoušci setkali s co možná nejpestřejší škálou krmiva už v raném věku, která poté může tvořit základ stravy do budoucna. Zajistíte tím rovněž, že papoušci budou v dospělosti dobře reagovat na změnu potravy, kterou je nutné učinit například v souladu s konkrétním ročním obdobím nebo věkem jedince.

 

Řada chovatelů preferuje podávat mladým papouškům pouze jeden typ krmiva, aby nedošlo k plýtvání. Nebo poskytují pouze granule, které mají být zcela vyvážené. Ale papoušci nikdy nejí to samé a pro jejich zdravý vývoj je pestrost nanejvýše důležitá. Tím, že je papouškům dopřána co možná nejpestřejší strava v raném věku předejdeme vzniku špatných stravovacích návyků.

Mladí papoušci se jednotlivých složek potravy třeba jen dotýkají špičkou jazyka, zkoumají strukturu atd. To se jim uloží do paměti a v budoucnu budou perfektně akceptovat změny a budou ochotni ochutnávat i nové složky potravy v průběhu celého života. 

Aby se předešlo onomu obávanému plýtvání, je zapotřebí nabídnout menší množství krmiva, ale jak píši, co nejpestřejší. Každý den by měly být misky odstraněny a umyty a nenechávat krmivo do druhého dne.

Další faktor, který byste měli mít na paměti je, že není vhodné čekat, až rodiče své mládě (mláďata) přestanou krmit. Tento proces by měl být pozvolný a čím dříve začnou mladí papoušci sami přijímat potravu, tím budou zdravější.

Když mláďata opustí budky, je vhodné poskytnout misky na snadno přístupná místa. Proces tak bude spontánní a nenásilný. Brzy uvidíte, jak se stále častěji zdržují u misek a sami začínají přijímat potravu, aniž by museli být odděleni od svých rodičů.


NENECHTE SI UJÍT MEZINÁRODNÍ KONGRES VĚNOVANÝ PAPOUŠKŮM

Rafael Zamora Padrón

Rafael Zamora Padrón je celosvětově uznávaným odborníkem v oboru zoologie. Přes dvacet let pracuje pro největší papouščí park světa Loro Parque a nadaci Loro Parque Fundación se sídlem v Puerto de la Cruz na ostrově Tenerife. Dlouhá léta působil jako kurátor chovného centra, kde se pod jeho vedením uskutečnila řada úspěšných odchovů papoušků. V současné době působí v pozici vědeckého ředitele nadace Loro Parque Fundación. Rafael často přednáší na mezinárodních kongresech, kde představuje úspěchy nadace a píše do mnoha zahraničních periodik. Je hlavním autorem příspěvků do naší rubriky Loro Parque (články online na www.papousci.com) a dlouhá léta také pravidelně přispívá hodnotnými články do tištěného časopisu PAPOUŠCI, ČR.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

13.12.2018
Milena Vaňková
Ara arakanga – umělý odchov v ZOO Ostrava
Článek o umělém odchovu arů arakanga v ZOO Ostrava. Informace poskytla Yveta Svobodová, která má v ZOO na starosti jak ary, tak také ostatní druhy papoušků.
celý článek
05.11.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Vápník, vápník a ještě jednou vápník
Vápník hraje v ptačím organismu velice důležitou úlohu. Je důležitý pro správnou tvorbu kostí, činnost nervové a svalové soustavy, krevní srážlivost a také pro správnou tvorbu vaječné skořápky.
celý článek
16.08.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Jak vybrat to správné bidýlko pro vašeho papouška?
Výběr správných bidýlek v papouščí kleci či voliéře má vliv na zdravotní stav papouščích nožiček. Nesprávně zvolená velikost nebo typ může vést ke zdravotním problémům od různých poranění až po tvorbu otlaků.
celý článek
02.09.2019
Bc. Alena Winner
Vyšlo nejnovější číslo časopisu PAPOUŠCI
Upoutávka na aktuální číslo časopisu PAPOUŠCI 5-2019 (září/říjen)
celý článek