Načítám...
13.05.2020

AKTUALITY Z LORO PARQUE – početné odchovy loriů v letošním roce

Text: Mgr. Lubomír Tomiška
Foto: autor a Márcia Weinzettl

      

 

Od roku 2016 jsme v managementu chovu loriů udělali několik změn. V posledních letech se počet odchovaných mláďat zdvojnásobil, a proto se domníváme, že se nastavená metodologie ubírá správným směrem. Ani rok 2020 není výjimkou, na konci dubna jsme okroužkovali již 100. mládě lorie. Jen pro srovnání uvedu, že v roce 2016 se ve stejném období odchovalo 43 mláďat.Mnozí by se mohli ptát, co stojí za takovým výrazným nárůstem v počtu odchovaných mláďat. Leckdo by očekával nějaký recept na přípravu zázračného nektaru, nebo speciální doplněk krmení, který by ptáky přiměl více odchovávat. Pravdou však je, že samotným přidáním vitamínů nebo minerálních látek převratného výsledku nedosáhneme.

 

Podle našich zkušeností je klíčem k úspěchu především kolektivní snažení celého týmu a každodenní důslednost. Důležitou a nepostradatelnou roli hraje spousta faktorů, které musí být vhodně zkombinované. Abych byl více konkrétní, uvádím tři principy, kterých se v chovu loriů držíme, a které nám přináší dobré výsledky:

1) Kvalitní výživa, která kromě tekutého nektaru zahrnuje také jinou potravu, jako různé druhy ovoce a zeleniny, kukuřičné klasy v mléčné zralosti, vařená semena, vaječnou míchanici, moučné červy a domácí bábovku. V momentě, kdy ptákům předkládáme rozmanité krmení, pozorujeme preference jednotlivých druhů.

2) Loriové jsou velmi náchylní k obezitě. Z tohoto důvodu by nektar neměl obsahovat nadměrné množství cukrů a bílkovin. Akumulace tukové tkáně je častou příčinou neoplozených snůšek.

3) Výživa loriů by se měla lišit během chovné sezóny a ve zbytku roku. Za normálních okolností prospívá těmto ptákům nektar s nízkým obsahem bílkovin. Krmné směsi, které jsou bohaté na proteiny, mají nepříznivý vliv na játra. Na druhou stranu, rodiče musí svým mláďatům dopřát dostatečné množství živin pro optimální růst a vývin. Během odchovu mladých je proto vhodné párům předkládat vedlejší zdroje bílkovin (viz výše).

 

Mgr. Lubomír Tomiška

Asistent kurátorky Loro Parque Fundación. Chovu exotického ptactva se věnuje od dětství, kdy začal s běžnými druhy australských papoušků. V 16 letech si pak pořídil první lorie, na které se později začal specializovat. Tito ptáci jsou doteď jeho největšími oblíbenci. Na střední škole začal publikovat odborné články v českých, ale i zahraničních časopisech. V roce 2015 ukončil magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Na vysoké škole založil anglický internetový časopis Parrots Daily News, na kterém se pravidelně uveřejňují články chovatelů papoušků z celého světa. Od roku 2016 působí jako biolog v zoologické zahradě Loro Parque a chovném centru nadace Loro Parque Fundación.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

17.10.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
PAPOUŠEK ZLATOPERÝ objektivem Franty Brzáka
Je nám potěšením uveřejnit opět jeden z dobrodružných článků od Franty Brzáka. Známý fotograf a cestovatel se tentokrát vydal do Kolumbie, kde měl to štěstí a nafotil unikátní snímky papoušků zlatoperých (Leptosittaca branickii).
celý článek
27.02.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Aratinga sluneční v našich chovech a jeho výskyt ve volné přírodě
Aratinga sluneční (Aratinga solstitialis) patří mezi častěji chovaný druh v našich chovech, avšak jeho početní stavy ve volné přírodě klesají.
celý článek
02.11.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – po odstavu dejte papouškům houpačky
Po období odstavu u papoušků nastává velmi zásadní vývojové životní stadium. Je to čas, kdy si papoušci zdokonalují své motorické dovednosti, tělo celkově roste a potřebuje mnoho podnětů pro vývoj správným směrem.
celý článek
09.11.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – dopřejte papouškům dostatek větví
Žádná voliéra by se neměla obejít bez přírodních kmenů. V Loro Parque si kmeny a větve nejrůznějších tvarů mohou užívat zcela všichni papoušci. Ptáci je považují za velmi zábavné a zajímavé.
celý článek