Načítám...
30.06.2020

AKTUALITY Z LORO PARQUE – Přirozený odchov papoušků patagonských chilských

Text: Mgr. Lubomír Tomiška
Foto: autor/LPF

      

Hlavní nápor letošní chovné sezóny pomalu odeznívá. V těchto dnech se tak můžeme kochat pohledem na mláďata, která opouštějí svá hnízda. Jedním z příjemných překvapení tohoto roku je početný odchov vzácného papouška patagonského chilského (Cyanoliseus patagonus bloxami).

 U papouška patagonského rozeznáváme celkem tři poddruhy. Poddruh
bloxami snadno rozlišíme podle velikosti, jedná se totiž o největší formu s průměrnou hmotností 300–350g. Nominátní poddruh patagonus má pro srovnání 250–290g. Dalším typickým znakem jsou výrazně bílá prsa a kulaté okruží oka (u patagonus je oválné). Jedná se o vzácně chovaný poddruh, který se daří pravidelně odchovávat pouze v několika zařízeních. Kromě výše zmíněných zástupců máme v kolekci také papouška patagonského severního (Cyanoliseus patagonus andinus). Návštěvníci zoologické zahrady Loro Parque tak mají možnost porovnat zbarvení všech forem.Papoušek patagonský je sociální druh, který se po celý rok zdržuje a také rozmnožuje v koloniích. Podle našich zkušeností je to nejlepší způsob, jak tohoto papouška pravidelně odchovávat. Naše chovná skupina čítá čtyři páry a je umístěná ve voliéře 6 x 5 x 3,5 m (délka x šířka x výška). Ptáci mají k dispozici horizontální, mírně zkosené budky. Jejich čelní strana imituje pískovcovou stěnu, tedy přirozený habitat tohoto druhu. Stejně jako ve volné přírodě jsou ptáci často pozorováni na skalní římse, ze které pozorují své okolí a střeží hnízdo. 

Velikost volně žijící populace papouška patagonského chilského se na konci 20. století odhadovala na 3 300 jedinců. Z tohoto důvodu je udržení druhu v zajetí velmi důležité. Loro Parque Fundación odchovala v posledních pěti letech celkem 21 mláďat. Právě teď se v chovném centru nadace starají o svá mláďata tři různé páry.    

  

Mgr. Lubomír Tomiška

Asistent kurátorky Loro Parque Fundación. Chovu exotického ptactva se věnuje od dětství, kdy začal s běžnými druhy australských papoušků. V 16 letech si pak pořídil první lorie, na které se později začal specializovat. Tito ptáci jsou doteď jeho největšími oblíbenci. Na střední škole začal publikovat odborné články v českých, ale i zahraničních časopisech. V roce 2015 ukončil magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Na vysoké škole založil anglický internetový časopis Parrots Daily News, na kterém se pravidelně uveřejňují články chovatelů papoušků z celého světa. Od roku 2016 působí jako biolog v zoologické zahradě Loro Parque a chovném centru nadace Loro Parque Fundación.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

23.01.2018
Jan Komínek
Pozvánka do ZOO PLASY
Nedaleko Plzně v západočeských Plasech se nachází malá zoo, chovají zde dravce, savce, šelmy, vodní ptactvo a několik druhů papoušků...
celý článek
01.01.2018
Rosemary Low
Skupinový chov pyrurů červenobřichých
Pyrurové červenobřiší (Pyrrhura perlata) patří k mým nejoblíbenějším druhům papouškům. Všichni pyrurové jsou samozřejmě úchvatní, ale červenobřiší obzvlášť. Nejnápadnější na tomto druhu je červeně zbarvené opeření na břišní oblasti.
celý článek
26.03.2019
Milena Vaňková
Voda základ života.....
Stejně tak jako sluneční záření, je pro papoušky nepostradatelná voda.
celý článek
24.03.2020
ČASOPIS PAPOUŠCI
Prof.Dr. Michael Lierz zveřejnil video týkající se onemocnění COVID-19
Může nový koronavirus SARS-CoV-2, způsobující onemocnění COVID-19, napadnout buňky papoušků nebo dalších zvířecích mazlíčků? K tématu se ve svém videu vyjadřuje Prof. Dr. Michael Lierz z veterinární kliniky Giessen.
celý článek