Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
07.06.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE – radost z odchovů kakaduů bílých i druhu Pyrrhura emma

Text: Rafael Zamora Padrón
Foto: LPF

Jsme právě uprostřed hlavní chovné sezóny a máme radost z mláďat mláďat nejrůznějších druhů papoušků, kteří rostou jako z vody. O jejich zdraví a kondici vypovídá celkový fyziologický stav mláďat a lesk v očích. 

 


Momentálně jsou velmi intenzivní odchovy kakaduů. Velkou pozornost mláďatům věnujeme neustále, ale zintenzivníme ji, když se začnou otevírat brka. Je do fáze, kdy se mládě velmi rychle opeřuje. Pozorujeme chování mláďat, kontrolujeme váhové přírůstky a také trávení. Pokud nastane infekce ve voleti, projevuje se nejčastěji právě v tomto období.

Pokud jsou mláďata kakaduů odchovávána přirozeně, stává se, že jim rodiče vytrhávají peří. To je však způsobeno problémem s výživou dospělých jedinců a nebo také tím, že nejsou dostatečně zabaveni. Na vyřešení problému nemusí být pozdě a i v této fázi lze ještě řešit změnou podávaného krmiva či poskytnutím předmětů pro zábavu. Pokud je mládě dokrmováno ručně, je náchylné k nepružnosti volete, což je způsobeno tím, že je tělo zatížené rychlým růstem peří. Velký důraz klademe na hygienu, která je až extrémně dodržována a také musí být zajištěna vhodná vlhkost a teplota prostředí, ve kterém se mládě nachází. 

 

 

Radost máme i z našich odchovů pyrurů. Velice zajímavým druhem je Pyrrhura emma, který pochází z pobřežních nížin Kordilier ve Venezuele. Do odstavu mláděte chybí už jen pár týdnů. Přeji i vám dobrý průběh chovné sezóny a příští pátek se opět přihlásím ze slunného Tenerife. 


 

Staňte se členem nadace LORO PARQUE FUNDACIÓN
www.loroparque-fundacion.org

 

Rafael Zamora Padrón

vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

13.12.2018
Milena Vaňková
Ara arakanga – umělý odchov v ZOO Ostrava
Článek o umělém odchovu arů arakanga v ZOO Ostrava. Informace poskytla Yveta Svobodová, která má v ZOO na starosti jak ary, tak také ostatní druhy papoušků.
celý článek
01.01.2018
Rosemary Low
Snaha o skupinový chov pyrurů červenobřichých
Pyrurové červenobřiší (Pyrrhura perlata) patří k mým nejoblíbenějším druhům papouškům. Všichni pyrurové jsou samozřejmě úchvatní, ale červenobřiší obzvlášť. Nejnápadnější na tomto druhu je červeně zbarvené opeření na břišní oblasti.
celý článek
28.03.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – JARO – Líhnutí a odchov mláďat v budce – 6. část
Pokud je snůška oplozená a je vše v pořádku, je období líhnutí mláďat pro chovatele papoušků radostným obdobím.
celý článek
05.03.2018
Alena Winnerová
Amazónci bělohlaví v chovu Ralfa a Rosiny Neumeyerových
Amazónci bělohlaví (Pionus seniloides) se ve voliérách chovatelů vyskytují vzácně. V Rakousku je chovají manželé Ralf a Rosina Neumeyerovi, kteří minulý rok poskytli rozhovor pro tištěný časopis PAPOUŠCI.
celý článek