Načítám...
07.06.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE – radost z odchovů kakaduů bílých i druhu Pyrrhura emma

Text: Rafael Zamora Padrón
Foto: LPF

Jsme právě uprostřed hlavní chovné sezóny a máme radost z mláďat mláďat nejrůznějších druhů papoušků, kteří rostou jako z vody. O jejich zdraví a kondici vypovídá celkový fyziologický stav mláďat a lesk v očích. 

 


Momentálně jsou velmi intenzivní odchovy kakaduů. Velkou pozornost mláďatům věnujeme neustále, ale zintenzivníme ji, když se začnou otevírat brka. Je do fáze, kdy se mládě velmi rychle opeřuje. Pozorujeme chování mláďat, kontrolujeme váhové přírůstky a také trávení. Pokud nastane infekce ve voleti, projevuje se nejčastěji právě v tomto období.

Pokud jsou mláďata kakaduů odchovávána přirozeně, stává se, že jim rodiče vytrhávají peří. To je však způsobeno problémem s výživou dospělých jedinců a nebo také tím, že nejsou dostatečně zabaveni. Na vyřešení problému nemusí být pozdě a i v této fázi lze ještě řešit změnou podávaného krmiva či poskytnutím předmětů pro zábavu. Pokud je mládě dokrmováno ručně, je náchylné k nepružnosti volete, což je způsobeno tím, že je tělo zatížené rychlým růstem peří. Velký důraz klademe na hygienu, která je až extrémně dodržována a také musí být zajištěna vhodná vlhkost a teplota prostředí, ve kterém se mládě nachází. 

 

 

Radost máme i z našich odchovů pyrurů. Velice zajímavým druhem je Pyrrhura emma, který pochází z pobřežních nížin Kordilier ve Venezuele. Do odstavu mláděte chybí už jen pár týdnů. Přeji i vám dobrý průběh chovné sezóny a příští pátek se opět přihlásím ze slunného Tenerife. 


NENECHTE SI UJÍT MEZINÁRODNÍ KONGRES VĚNOVANÝ PAPOUŠKŮM

Rafael Zamora Padrón

vědecký ředitel nadace Loro Parque Fundación

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

06.09.2019
Bc. Alena Winner
Aktuality z Loro Parque - vyšel nástěnný kalendář 2020
Je tomu právě 20 let od chvíle, kdy jsme se s Wolfgangem Kiesslingem, zakladatelem Loro Parque, domluvili na tisku historicky prvního kalendáře pro nadaci Loro Parque Fundación.
celý článek
22.11.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Jak můžete odhalit časné známky onemocnění u vašeho papouška? 2. část
V minulém online článku jste se mohli dozvědět o tom, jak můžete na základě vzhledu trusu odhalit časné příznaky onemocnění u vašeho papouška.
celý článek
18.09.2018
Markéta Rybínová
Sušené pivovarské kvasnice a jejich příznivý vliv pro papoušky
Pivovarské kvasnice jsou biomasa ušlechtilých kvasinek Saccharomyces cerevisiae, var. carsbergensis. Hlavní význam pivovarských kvasnic ve výživě zvířat spočívá v obsahu vysoce hodnotných bílkovin a biologicky cenných dusíkatých látek, minerálních látek...
celý článek
08.04.2019
Milena Vaňková
Další zelený poklad pro naše papoušky: Ptačinec - žabinec (Stellaria media)
Neexistuje snad zahrada, kde bysme tuto rostlinku nenašli. Pro zahrádkáře plevel, pro chovatele poklad.
celý článek