Načítám...
22.04.2020

AKTUALITY Z LORO PARQUE – rekordní odchovy amazoňanů jamajských

Text: Mgr. Lubomír Tomiška
Foto: autor

      

Amazoňané patří do skupiny sezónně hnízdících papoušků. Nerozmnožují se tedy celoročně, jako například loriové, eklektusové nebo asijské druhy kakaduů, ale jen v určitém období v roce. V klimatických podmínkách na Tenerife je to od března do června. Právě teď jsme zaznamenali první snůšku u amazoňanů jamajských (Amazona collaria), což nám přineslo obrovskou radost a potěšení. Jedná se totiž o vzácného chovance, který se nachází jen v několika zoologických zahradách a soukromých zařízeních.Amazoňan jamajský patří mezi nejmenší zástupce rodu Amazona. Stejně jako ostatní malé druhy je neustále aktivní, a proto méně náchylný k zatučnění. I přesto může obezita představovat velký problém, pokud ptáky překrmujeme. Krmení proto pečlivě dávkujeme odměrkou. V chovném centru Loro Parque Fundación ptáci dostávají směs ovoce a zeleniny ráno v 8:00, odpoledne ve 14:00 jim ošetřovatelé předkládají směs suchých semen (Versele Laga Prestige premium Amazon Parrot Loro Parque). Páry jsou umístěné v klasických průchozích voliérách o rozměrech 5 x 1,5 x 2,5 m (délka, šířka, výška). Jak už jsem výše zmínil, tito papoušci jsou neustále v pohybu, rádi létají a dokážou využít veškerý prostor voliéry. Proto by byla škoda chovat je v klecích. 
Tento druh pochází z Jamajky a podle statistik Červeného seznamu ohrožených druhů IUCN je kategorizován jako „zranitelný“. Stejně jako u dalších ostrovních druhů je jeho výskyt ohrožen živelnými katastrofami. Jedna silná tropická bouře může zlikvidovat celou populaci během několika dní. Jen v posledních 40ti letech postihlo Jamajku jedenáct přírodních katastrof. Nejhorší z nich, hurikán Gilbert, vymýtil v roce 1988 téměř 40 % lesních porostů. Takový incident může být pro přežití jakéhokoliv ptačího druhu fatální. Z tohoto důvodu je vytváření záchovných populací v zajetí naprosto stěžejní.  

 

Ve světle výše uvedených skutečností máme velkou radost z toho, že právě amazoňany jamajské pravidelně rozmnožujeme. V letech 2015 až 2019 se nám podařilo odchovat 32 mláďat. Navíc jsme letos sestavili dva mladé páry, které jsou velkým příslibem do budoucna. Doufáme, že v následujících letech bude odchovaných „colárek“ ještě více. Další výzvou je také nalezení nepříbuzných krevních linií, které by naši chovnou skupinu obohatily.  

Pravidelné aktuality z Loro Parque Fundación najdete také v tištěném časopise PAPOUŠCI.

Mgr. Lubomír Tomiška

Asistent kurátorky Loro Parque Fundación. Chovu exotického ptactva se věnuje od dětství, kdy začal s běžnými druhy australských papoušků. V 16 letech si pak pořídil první lorie, na které se později začal specializovat. Tito ptáci jsou doteď jeho největšími oblíbenci. Na střední škole začal publikovat odborné články v českých, ale i zahraničních časopisech. V roce 2015 ukončil magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Na vysoké škole založil anglický internetový časopis Parrots Daily News, na kterém se pravidelně uveřejňují články chovatelů papoušků z celého světa. Od roku 2016 působí jako biolog v zoologické zahradě Loro Parque a chovném centru nadace Loro Parque Fundación.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

22.10.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Poruchy chování související s reprodukcí
Věděli jste, že mnoho poruch chování, které se u papoušků domácích mazlíčků vyskytuje, může souviset s reprodukcí? Nenaplnění potřeb souvisejících s reprodukční aktivitou může vyústit v neustálý křik, škubání peří nebo agresivitu vůči jednotlivým členům domácnosti.
celý článek
01.02.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Bocaiuva - ořech arů hyacintových
Bocaiuva je plod palmy Acrocomia aculeata, které se také říká macaw palm, neboli palma arů. Její domovinou je tropická oblast od jižního Mexika po jih Paraguaye a severní Argentinu. Tyto palmy dorůstají výšky 15 - 20 m s průměrem kmenu 50 cm. Plody o průměru 2,5 - 5 cm mají slupku žluto-zelené barvy. Pod vnitřní skořápkou, kterou lze jen velmi těžce rozlousknout se nachází semeno podobné ořechu velikosti 1 - 2 cm.
celý článek
16.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Když uhyne papoušek
Úhyn papouška je pro chovatele velice smutnou a nepříjemnou situací. Dříve či později však nastane otázka: Udělal jsem něco špatně? Může se stát něco i mým ostatním papouškům?
celý článek
15.02.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Megabakterióza
Snížení příjmu potravy, vyhublost, zvracení či průjem patří mezi časté projevy onemocnění trávicího systému u ptáků. U menších druhů papoušků, zejména u andulek, ale také u pěvců se můžeme setkat například s megabakteriózou.
celý článek