Načítám...
29.11.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE – Sněhová nadílka pro papoušky KEA

Text: Mgr. Lubomír Tomiška
Foto: autor/LPF

      

Kanárské ostrovy mají pro chov papoušků idealní klima. Teplota je zde celoročně stabilní. V letních měsících se pohybuje kolem příjemných 25 ºC a v zimě klesá jen zřídka pod 16 ºC. Pro vetšinu druhů papoušků, pochazejících ze subtropického či tropického klimatu, je proto Tenerife vysněnou destinací. Nesmíme však zapomenout na zástupce, kteří žijí v chladnějších zeměpisných šířkách. Jedním z nich je nestor Kea (Nestor notabilis). 


Naší hlavní prioritou je chovat zvířata v co možná nejpřirozenějším prostředí. Nestor Kea pochazí z Nového Zelandu, kde se vyskytuje se až do nadmořské výšky 3000 m n.m. a zasněžená krajina je proto přirozenou součástí jeho habitatu. Jenže jak napodobit takové podmínky na subtropickém ostrově? Díky tomu, že zoologická zahrada Loro Parque provozuje jedno z největších pinguinarií na světě, byl problém vyřešen okamžitě.


Po domluvě s kolegy, kteří mají na starosti péči o tučňáky, jsme našim papouškům Kea začali pravidelně dovážet uměle vyrobený sníh každý týden. Jako bonus také dostávají velký kus ledu se 
zamraženým  ovocem, což samozřejmě rychle upoutá jejich pozornost. Hned na první pohled je zřejmé, že si ptáci toto nevšední zpestření velmi užívají. 

 Papoušci Kea začínají snášet vejce na začátku ledna. Hnízdní sezóna je tedy za dveřmi a my doufáme, že i díky zmíněnému stimulu tato hravá a inteligentní stvoření znovu odchováme. 

Mgr. Lubomír Tomiška

Asistent kurátorky Loro Parque Fundación. Chovu exotického ptactva se věnuje od dětství, kdy začal s běžnými druhy australských papoušků. V 16 letech si pak pořídil první lorie, na které se později začal specializovat. Tito ptáci jsou doteď jeho největšími oblíbenci. Na střední škole začal publikovat odborné články v českých, ale i zahraničních časopisech. V roce 2015 ukončil magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Na vysoké škole založil anglický internetový časopis Parrots Daily News, na kterém se pravidelně uveřejňují články chovatelů papoušků z celého světa. Od roku 2016 působí jako biolog v zoologické zahradě Loro Parque a chovném centru nadace Loro Parque Fundación.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

11.11.2019
Milena Vaňková
Nezapomínáte na správné větrání ?
Teplé počasí se s námi na nějakou dobu asi nadobro rozloučilo a většina našich opeřenců bude trávit zimní období ve vnitřních ubikacích, vytápěných na různou teplotu.
celý článek
24.05.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – arové zelení ekvádorští úspěšně vypuštěni do volnosti
Je fascinující pozorovat, jak arové zelení nebo hyacintoví opečovávají svými obrovskými zobáky mláďata, která váží jen několik gramů.
celý článek
25.10.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
EXOTIKA 2018
Na Výstavišti Lysá nad Labem začala 11. celostátní výstava exotického ptactva, akvarijních rybek, terarijních zvířat a exotických rostlin EXOTIKA 2018
celý článek
10.10.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok - Odstav mláďat při ručním odchovu - 12. část
V průběhu odchovu mláďat pod rodiči může nastat vážná situace, kdy chovatel musí vejce nebo mláďata od rodičů odebrat a pokračovat v umělém odchovu. Pokud jsou mláďata papoušků dokrmována uměle, za správný odstav odpovídá chovatel.
celý článek