Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

29.11.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE – Sněhová nadílka pro papoušky KEA

Text: Mgr. Lubomír Tomiška
Foto: autor/LPF

      

Kanárské ostrovy mají pro chov papoušků idealní klima. Teplota je zde celoročně stabilní. V letních měsících se pohybuje kolem příjemných 25 ºC a v zimě klesá jen zřídka pod 16 ºC. Pro vetšinu druhů papoušků, pochazejících ze subtropického či tropického klimatu, je proto Tenerife vysněnou destinací. Nesmíme však zapomenout na zástupce, kteří žijí v chladnějších zeměpisných šířkách. Jedním z nich je nestor Kea (Nestor notabilis). 


Naší hlavní prioritou je chovat zvířata v co možná nejpřirozenějším prostředí. Nestor Kea pochazí z Nového Zelandu, kde se vyskytuje se až do nadmořské výšky 3000 m n.m. a zasněžená krajina je proto přirozenou součástí jeho habitatu. Jenže jak napodobit takové podmínky na subtropickém ostrově? Díky tomu, že zoologická zahrada Loro Parque provozuje jedno z největších pinguinarií na světě, byl problém vyřešen okamžitě.


Po domluvě s kolegy, kteří mají na starosti péči o tučňáky, jsme našim papouškům Kea začali pravidelně dovážet uměle vyrobený sníh každý týden. Jako bonus také dostávají velký kus ledu se 
zamraženým  ovocem, což samozřejmě rychle upoutá jejich pozornost. Hned na první pohled je zřejmé, že si ptáci toto nevšední zpestření velmi užívají. 

 Papoušci Kea začínají snášet vejce na začátku ledna. Hnízdní sezóna je tedy za dveřmi a my doufáme, že i díky zmíněnému stimulu tato hravá a inteligentní stvoření znovu odchováme. 

Mgr. Lubomír Tomiška

Asistent kurátorky Loro Parque Fundación. Chovu exotického ptactva se věnuje od dětství, kdy začal s běžnými druhy australských papoušků. V 16 letech si pak pořídil první lorie, na které se později začal specializovat. Tito ptáci jsou doteď jeho největšími oblíbenci. Na střední škole začal publikovat odborné články v českých, ale i zahraničních časopisech. V roce 2015 ukončil magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Na vysoké škole založil anglický internetový časopis Parrots Daily News, na kterém se pravidelně uveřejňují články chovatelů papoušků z celého světa. Od roku 2016 působí jako biolog v zoologické zahradě Loro Parque a chovném centru nadace Loro Parque Fundación.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

01.11.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – přirozený odchov papouščích mláďat pod adoptivními rodiči
Leckdo by si pomyslel, že na konci chovné sezóny se toho v našem chovném centru Loro Parque Fundación nic moc dít nebude. Opak je však pravdou.
celý článek
25.07.2018
Milena Vaňková
Jsou ručně dokrmení rodiče papoušků schopni samostatně odchovat svá mláďata?
Ze zkušeností našich i velkého množství dalších chovatelů, je odpověď jednoznačná – ano.
celý článek
03.04.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Pampelišky pro papoušky
Pampeliška je pro mnohé z nás jen obtížným plevelem našich zahrádek. Můžeme jí však také využít jako zpestření krmné dávky pro naše papoušky.
celý článek
28.12.2017
Radka Hrevušová
Mrkvové kuličky pro papoušky
Jáhly spaříme dvojnásobným množstvím vroucí vody a pod pokličkou necháme odstát. Mezitím oloupeme zeleninu. Mrkev podlijeme trochou vody a 10 minut dusíme, pak přidáme nakrájený batát a dužinu z dýně (bez slupky a jader) a dusíme dalších 10 minut.
celý článek