Načítám...
06.02.2018

Ara Maruška

Text: MVDr. Helena Vaidlová
Foto: archiv redakce

Mnoho chovatelů zná onemocnění zvané PDD nebo také odborně aviární ganglioneuritis. Obvykle je hovorově nazýváno dilatace předžaludku. Nejvíce trápí chovatele velkých arů, ale celkem často toto onemocnění řešíme u žaků, kakaduů i amazoňanů. Problematiku aviární ganglioneritidy jsme již nedávno detailně probírali v časopise Papoušci. Zopakujme si pouze fakt, že má 3 formy. 

1) postihující převážně trávicí trakt

2) postihující převážně nervovou soustavu 

3) postihující převážně kůži

Nejvíce se setkáváme s trávicí a nervovou formou, navzájem se samozřejmě prolínají. Trávicí převážně u arů, nervovou převážně u kakaduů a amazoňanů. 

 

Typický příklad průběhu u arů si můžeme ukázat na případu ary zelenokřídlé Marušky. Maruška byla mládě 6 měsíců staré, které bylo u svých nových majitelů už dva měsíce. Ve svém novém domově byla chována společně s žakem a amazoňanem, kteří zde žijí již několik let. Pro aru je toto období velmi rizikové. Je těsně po odstavu a dle povahy a dosavadních životních zkušeností bývá mládě více či méně náchylné ke stresu. Noví lidé, nové prostředí, často nové žrádlo a především (a obvykle) jiný způsob chovu. Zdraví a silní jedinci vydrží daleko více, než slabí a nemocní. Věta, kterou je na jednu stranu zbytečné připomínat, protože to je všem jasné, na stranu druhou bývá tento fakt často nepochopený a zapomenutý.

Zpátky k Marušce. Maruška k nám do ordinace přišla po několika dnech, kdy nechtěla žrát, stále žebrala jako mládě. Vyšetření krve ukázalo jen velmi mírné odchylky nebo bylo vše ve fyziologických mezích. Na RTG byl viditelný zvětšený předžaludek. Pokud se jedná o RTG ary a předžaludek je výrazně zvětšený, pravděpodobnost, že se jedná právě o tzv. PDD neboli aviární ganglioneuritis neboli hovorově „dilataci“ je celkem velká. PCR vyšetření na bornavirus je tedy v takovém případě více než vhodné. A tak jsme nabrali vzorky a obratem zaslali do laboratoře.

Marušce vyšlo PCR vyšetření všech odebraných vzorků negativní. Člověku spadne kámen ze srdce. Ne vždy je ale proč se radovat. Tento virus se nejraději zdržuje kolem nervových tkání a tak ho ne vždy můžeme v krvi, výtěrech volete, kloaky a trusu zachytit.

Maruška svůj boj nakonec vzdala. Lítost a smutek nad špatným koncem by ale neměla nikdy zabránit potřebě zjistit o příčině úhynu více. Pitva prokázala mimo jiné zvětšený předžaludek a zaslané vzorky nervové tkáně a předžaludku k opakovanému vyšetření PCR obsahovaly masivní množství bornaviru, který za života papouška vyšel nejdříve negativní.

 

Tento neradostný příběh rozhodně nemá dovést čtenáře do chmurné nálady. Je ukázkou nutnosti vyšetřovat opakovaně (nejen bornavirus), ale také chovat nově příchozí ptáky v karanténě alespoň 1 měsíc.

Dnes se již stává normou, že chovatelé při prodeji a koupi papouška nechávají stanovovat pomocí PCR různé choroby. Ti zkušenější znají výhody rozšířeného vyšetření při nákupu – RTG, krev, atd.

Mnoho papoušků mělo některou z chorob pozitivní a k prodeji tedy vůbec nedošlo. Pro prodejce nepříjemná chvilka může ochránit před úhynem mnoho dalších papoušků.

Další zajímavé články od MVDr. Heleny Vaidlové najdete v těchto číslech TIŠTĚNÉHO ČASOPISU PAPOUŠCI.


VETERINÁRNÍ KLINIKA MADA
Ordinace MVDr. Heleny Vaidlové
E-mail: veterinamada@gmail.com
Tel.: +420 315 695 847

MVDr. Helena Vaidlová

Studium na VFU Brno obor veterinární lékařství v letech 1998 – 2004 Během studia studijní stáže v zahraničí: Veterinární klinika Gällivare, Švédsko: Klinika se smíšenou praxí pro psy, kočky, koně, krávy, soby, atd. Kuala Gandah Elephant Conservation Centre, Malajsie: Stanice pro odchyt sloních mláďat – sirotků a odchyt a přesun divokých slonů ze zemědělských oblastí do národních parků Veterinární klinika pro koně v Göteborgu, Švédsko Po studiu pracovní stáže: The Elephant Palace and Royal Kraal, Ayutthaya, Thajsko: Stanice pro pracovní slony ve výslužbě s počtem cca 120 slonů. Veterinární preventivní i léčebná péče o ve stanici narozená slůňata i dospělé slony (samice i samce), výcvik slonů. American Fondouk Animal Hospital, Maroko Birds Internation Inc., Manila, Filipíny: Veterinární preventivní a léčebná péče o papoušky. Studijně – pracovní pobyty v mnoha záchranných stanicích pro ohrožené druhy filipínské fauny, Filipíny Předchozí pracovní místa: Veterinární klinika Růžodol, Liberec + Liberecká zoologická zahrada: Péče o psy, kočky, exotická zvířata v zoo, koně; 2004 – 2008 Veterinární klinika LIVE, Litoměřice: Klinika pro malá zvířata; 2007-2008

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

23.10.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
Nové voliéry pro kakaduy v Loro Parque
Kakaduové patří mezi druhy papoušků s vysokou inteligencí a potřebují neustálé zajištění podnětů pro zábavu. V Loro Parque (největším papouščím parku světa) dbají na welfare chovaných zvířat a pravidelně rekonstruují také voliéry pro papoušky.
celý článek
02.03.2020
Milena Vaňková
Chov loriů a loríčků u Davida Hussona ve Francii
David Husson popisuje své praktické dlouholeté zkušenosti s chovem loriů a loríčků.
celý článek
21.09.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – Důležitost obohacení prostoru mladým papouškům
V době, kdy jsou mláďata odstavená a jsou již schopna sama přijímat potravu, začíná další velmi důležitá vývojová fáze. Toto období je určující pro zdraví a chování papouška v dospělosti.
celý článek
04.10.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost půdy pro papoušky
Ačkoliv se vám může zdát, že papoušky tak často na zemi nevidíte, realita je opačná. Z půdy totiž exotičtí opeřenci získávají důležité živiny a vyhledávají ji.
celý článek