Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

18.06.2018

Aratinga oranžovočelý (Eupsittula canicularis)

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Aratinga oranžovočelý se vyčlenil spolu s aratingou kaktusovým (Eupsittula cactorum), hnědohrdlým (Eupsittula perthinax), aztéckým (Eupsittula astec), jamajským (Eupsittula nana) a zlatočelým (Eupsittula aurea) z rodu Aratinga do rodu Eupsittula.

Popis

Aratinga oranžovočelý je celkově zelený pták. Hlavními poznávacími znaky jsou oranžové čelo, tmavě modrá přední část temene a olivové hrdlo a prsa. Zobák rohové barvy, běhák šedý s černými drápy. S délkou 24 cm a hmotností 75 g je řazen mezi nejmenší zástupce aratingů. Tento druh chovatelé často zaměňují za běžnějšího aratingu zlatočelého (Eupsittula aurea).

Poddruhy

Aratinga oranžovočelý se člení na 3 poddruhy, které se vyskutují ve Střední Americe na pacifickém pobřeží.

Nominátní forma Eupsittula canicularis canicularis (aratinga oranžovočelý středoamerický) se vyskytuje od jihozápadního Mexika jižně až po západní Kostariku. Tento poddruh je v evropských chovech vzácný.

Poddruh Eupsittula canicularis eburnirostrum (aratinga oranžovočelý jižní) se vyskytuje v jihozápadním Mexiku. V Evropě nejrozšířenější poddruh, ale i tak je zřídka chovaný. Od nominátní formy lze tento poddruh rozeznat díky černým bokům spodního zobáku.

Poddruh Eupsittula canicularis clarae (aratinga oranžovočelý západní) se vyskytuje v západním Mexiku. V evropských chovech s velkou pravděpodobností nevyskytuje. Tento poddruh je vzhledem stejný jako E.c.eburnirostrum, jen oranžová barva na čele nezasahuje až k očím, je tedy výrazně menšího rozsahu.

Způsob života

Ve své domovině jej nalezneme v suchých porostech, křovinatých oblastech, na okrajích lesů, pastvinách a plantážích do výšky až 1500 m. n. m. Díky výskytu v otevřených krajinách je aratinga oranžovočelý velmi dobrým letcem. Mimo dobu hnízdění se shlukuje do hejn i s jinými druhy papoušků. V době rozmnožování žije v párech nebo v malých skupinkách. Ve volné přírodě se živí převážně semeny a květy stromů, keřů a trav, dále pak ovocem (hlavně fíky), bobulemi, hmyzem a jeho larvami. Neobvyklý je jeho způsob hnízdění a to v aktivních stromových termitištích, do kterých si vydlabává otvor ze spodní strany směrem dovnitř. Jedná se o druh, který je v přírodě málo dotčen (least concern).

Více o chovu aratingů oranžovočelých jižních (Aratinga canicularis eburnirostrum) se dočtete v časopise PAPOUŠCI 5/2018.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

05.07.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – staráme se o více než 1200 voliér s chovnými páry papoušků
V chovné stanici nadace Loro Parque Fundación momentálně pravidelně kontrolují přes 1200 voliér.
celý článek
23.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Palmové ořechy nejen pro žaky
Palmové ořechy patří mezi přirozenou potravu mnoha druhů papoušků, především papoušků žako, u kterých tvoří až 70 % jejich potravy ve volné přírodě.
celý článek
22.06.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – letošní chovná sezóna je úspěšná!
Milí přátelé, velice Vás zdravím ze slunného ostrova Tenerife. K dnešnímu dni jsme za letošní chovnou sezónu odchovali už více než 600 mláďat papoušků. Rozmanitost odchovů je opravdu velká a zahnízdily nám i páry, které léta nebyly aktivní.
celý článek
13.05.2019
Milena Vaňková
S čím se dá pomoci papouščím rodičům....
Pravidelně každé ráno, a to celoročně i mimo hnízdní sezónu, provádíme v našem chovu kontrolu hnízdních budek. Papoušci si tak na tento rituál krásně zvyknou a nepovažují ho za nic neobvyklého.
celý článek