Načítám...
26.06.2018

Bodavý hmyz a papoušci

Text: MVDr. Helena Vaidlová
Foto: Archiv redakce

Během teplých dnů se v našich zeměpisných šířkách vyskutuje spousta druhu hmyzu, které mohou obtěžovat naše papoušky. Pobodání holých míst u ar je celkem známou záležitostí. Jejich neopeřené líce bývají bílé a tak je na nich navíc každé štípnutí velmi vidět. Pár štípnutí rozhodně nevadí. V USA však byly zaznamenány i případy, kdy došlo po poštípání drobnými muškami k úhynu kvůli anafylaktické reakci (alergii). To jsou však vyjímečné případy, které potvrzují, že obykle se není čeho bát. Známky štípanců by však měly chovatele upozornit, že tento problém i v jeho voliérách a měl by se pokusit to nějak řešit. Často bývá hmyz na vesnicích, kde se pase v okolí dobytek. Více v teplých oblastech, málo v horských.Mimo pouhých štípanců a alergických reakcí je možná také nákaza parazitárními chorobami. U nás velmi zřídka dochází k nákaze papoušků krevními parazity. Při záchytu u papoušků je to zpravidla u jedinců z importu, odkud si svou nákazu přivezli. Přenos u nás z nakažených na zatím nenakažené papoušky vyžaduje přenašeče. Naštěstí jím bývá konkrétní druh mušky, které u nás nežijí (nebo zatím nežijí nebo o tom zatím nevíme).

Dalším parazitem, který přenáší hmyz můžou být například hlístice, které parazitují především v žaludku, ale i jinde v těle. 

A jak proti hmyzu bojovat? Těžko. Do míst, kde nelítají ptáci dávat mucholapky. Pokud by se přeci jen nějaký papoušek do mucholapky omylem zamotal, posypte ho hladkou moukou, samozřejmě i celou zbývající čast mucholapky. Nalepené peří  lze potom odstranit MALÝM množství oleje. 

Dále nemá hmyz rád vítr. Větrák, který je namířen na voléru ptáky v teplých dnech potěší a hmyzu ztíží existenci v tomto prostředí. 

Vosy mají rády ovoce, které mají ptáci v miskách. V teplých dnech, kdy se vosy vyskytují je tedy lepší podávat více zeleniny a případné ovoce jen v omezeném množství. Ptáci malé množství brzy zkonzumují. Máme-li čas, je dobré misky s ovocem za pár hodin odstranit, aby vosy nelákaly. Případné štípnutí vosou nebo jiným hmyzem papoušci snáší obvykle bez komplikací. Pokud by se vyskytla alergická reakce s těžkými příznaky - výrazný otok, potíže s dechem, apatie, atd, vyhledejte rychle lékaře. Než se Vám to podaří, poskytněte postiženému papouškovi tiché, tmavé a chladné prostředí, dostatek kyslíku a případně chladnou vodu. Podání vápníku do zobáku může v lehčích případech situaci zcela vyřešit. 

 

Závěr

Obtížný hmyz by neměl být důvodem k omezování pobytu papoušků v letním období venku. Obtěžuje lidi, obtěžuje dobytek, obtěžuje ptáky. Do přírody však patří a není třeba jeho negativní význam přeceňovat. 


VETERINÁRNÍ KLINIKA MADA
Ordinace MVDr. Heleny Vaidlové
E-mail: veterinamada@gmail.com
Tel.: +420 315 695 847

MVDr. Helena Vaidlová

Studium na VFU Brno obor veterinární lékařství v letech 1998 – 2004 Během studia studijní stáže v zahraničí: Veterinární klinika Gällivare, Švédsko: Klinika se smíšenou praxí pro psy, kočky, koně, krávy, soby, atd. Kuala Gandah Elephant Conservation Centre, Malajsie: Stanice pro odchyt sloních mláďat – sirotků a odchyt a přesun divokých slonů ze zemědělských oblastí do národních parků Veterinární klinika pro koně v Göteborgu, Švédsko Po studiu pracovní stáže: The Elephant Palace and Royal Kraal, Ayutthaya, Thajsko: Stanice pro pracovní slony ve výslužbě s počtem cca 120 slonů. Veterinární preventivní i léčebná péče o ve stanici narozená slůňata i dospělé slony (samice i samce), výcvik slonů. American Fondouk Animal Hospital, Maroko Birds Internation Inc., Manila, Filipíny: Veterinární preventivní a léčebná péče o papoušky. Studijně – pracovní pobyty v mnoha záchranných stanicích pro ohrožené druhy filipínské fauny, Filipíny Předchozí pracovní místa: Veterinární klinika Růžodol, Liberec + Liberecká zoologická zahrada: Péče o psy, kočky, exotická zvířata v zoo, koně; 2004 – 2008 Veterinární klinika LIVE, Litoměřice: Klinika pro malá zvířata; 2007-2008

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

22.10.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Poruchy chování související s reprodukcí
Věděli jste, že mnoho poruch chování, které se u papoušků domácích mazlíčků vyskytuje, může souviset s reprodukcí? Nenaplnění potřeb souvisejících s reprodukční aktivitou může vyústit v neustálý křik, škubání peří nebo agresivitu vůči jednotlivým členům domácnosti.
celý článek
10.04.2018
Milena Vaňková
Mláďata papoušků
Začátek hlavní chovné sezóny 2018 je tady, ale my v chovu, který jsme nazvali LORIOVÉ A OSTATNÍ dokrmujeme některé druhy z uplynulé sezóny. Patří mezi ně především arové a loriové.
celý článek
01.03.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – příprava na první mláďata
Hlavní chovná sezóna se nezadržitelně blíží. Stejně jako většina chovatelů v Evropě, i my se v Loro Parque připravujeme na chovatelsky nejvýznamnější období v roce.
celý článek
16.10.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Kaktusové fíky – plody opuncie mexické
Kaktusové fíky jsou plody kaktusu, opuncie mexické, které můžete využít jako zpestření jídelníčku vašich papoušků.
celý článek