Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
07.06.2018

Chronická snáška

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Lenka Tomicová

Často se na internetových diskuzích či sociálních sítích setkávám s otázkou: “Moje samička snáší neustále vajíčka, mám je odebrat nebo nechat?” Odpověď je jednoznačná - vajíčka samičce PONECHAT. Jedná se totiž o problém s názvem chronická snáška. Tento jev se často týká malých druhů papoušků, jako jsou andulky, agapornisové a korely. Můžeme se s ní však setkat také u středních a velkých druhů papoušků. U ručně dokrmených jedinců, kteří jsou vázáni na majitele a považují ho za svého partnera, se problém vyskytuje častěji než u jedinců odchycených z volné přírody.

Proč tedy samici vajíčka necháme?

Odebírání snesených vajec stimuluje ptáky k další snášce. Tento jev je v chovatelství využíván k produkci většího počtu mláďat. Když se odeberou vejce z první snášky, obvykle následuje snáška druhá. Ve volné přírodě závisí roční počet snášek na konkrétním druhu. Zejména velké druhy papoušků, u kterých se rodiče starají o mláďata dlouhou dobu, mají ve volné přírodě ročně pouze jednu snášku.

O chronickou snášku se jedná v případě, kdy je sneseno více vajec, než je pro daný druh obvyklé (v literatuře jsou k dispozici údaje o průměrném, minimáním a maximálním počtu vajec). Problém často nastává bez přítomnosti samce nebo mimo chovnou sezónu a častěji se vyskytuje u samostatně chovaných jedinců. Vejce pak nacházíme na dně klece, v misce s krmením nebo schované někde v bytě, pokud je papoušek navolno.

Související problémy

Při neustálém snášení vajec dochází k vyčerpání zásob vápníku, který je získáván především z kostí. Deficit vápníku a vyčerpání samice neustálým snášením může vyústit až v zadržení vejce.

Řešení

  • Zkrácení fotoperiody (8 hodin).
  • Snížení obsahu živin v dietě.
  • Omezení kontaktu s majitelem, zejména hlazení na zádech, břiše.
  • Odstranění hraček, problém mohou způsobovat hlavně zrcátka.
  • Odebrat budku a hnízdní materiál. Papoušci rádi trhají noviny na malé části, což může stimulovat jejich reprodukční aktivitu.
  • Přemístění klece na jiné místo, změna vybavení klece.
  • Neodebírat vejce !!!  (v případě potřeby lze využít podkladky).
  • Přidat k samici partnera a umožnit tak odchov mláďat.

V případě, že nepomohou výše zmíněná opatření nebo dojde postupně k vyčerpání samice, je nutné vyhledat pomoc veterinárního lékaře se zaměřením na exotické ptactvo.

Časté mýty související s chronickou snáškou

1. Samice potřebuje partnera, aby mohla snášet vejce.

U většiny druhů je produkce vajec závislá na fotoperiodě a ne na přítomnosti samce.

2. Samice potřebuje hnízdní budku, aby mohla snášet vejce.

Pokud je nastartována reprodukční aktivita, samice snese vejce kdekoliv, například na dno klece nebo do misek s krmivem.

3. Samice potřebuje speciální krmnou směs a vápník, aby mohla snášet vejce.

Mnoho samic snáší vejce i při chudé dietě (směs semen). Tyto samice jsou pak náchylné k onemocnění.

4. Pták, který nikdy nesnesl vejce, je pravděpodobně samec.

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

02.02.2018
Alena Winnerová
KATANDRA TREETOPS - kousek divočiny v Evropě
Pokud jste z Evropy a toužíte se projít po australsko-asijské džungli, nemusíte nutně letět tak daleko. Kousek takové divočiny najdete i na španělském ostrově Tenerife, v největším papouščím parku světa Loro Parque. Právě tady se můžete projít obří průchozí voliérou KATANDRA TREETOPS.
celý článek
05.06.2018
Milena Vaňková
IX. Mezinárodní kongres Papoušci 2018 na ostrově Tenerife v režii Loro Parque a Loro Parque Fundación se blíží !!
IX. Mezinárodní kongres Papoušci 2018 na ostrově Tenerife v režii Loro Parque a Loro Parque Fundación se blíží !!
celý článek
10.01.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – ZIMA 2. část
Pro chovatele australských druhů papoušků chovaných celoročně ve venkovních voliérách nastává s příchodem zimy velice pracné a náročné období, aby papoušky ochránili proti chladu, větru, sněhu a ledu. Po čase každý přijde na to, že je pohodlnější a bezpečnější, když je součástí voliéry zálet nebo ubikace, kde mají papoušci teplotu nad nulou a bezpečí.
celý článek
12.04.2018
Tereza Smetanová
Banánový koláč s rozinkami pro papoušky
Připravte pro své papoušky netradiční pamlsek. Tereza Smetanová představuje Banánový koláč s rozinkami pro papoušky.
celý článek