Načítám...
07.06.2018

Chronická snáška

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Lenka Tomicová

Často se na internetových diskuzích či sociálních sítích setkávám s otázkou: “Moje samička snáší neustále vajíčka, mám je odebrat nebo nechat?” Odpověď je jednoznačná - vajíčka samičce PONECHAT. Jedná se totiž o problém s názvem chronická snáška. Tento jev se často týká malých druhů papoušků, jako jsou andulky, agapornisové a korely. Můžeme se s ní však setkat také u středních a velkých druhů papoušků. U ručně dokrmených jedinců, kteří jsou vázáni na majitele a považují ho za svého partnera, se problém vyskytuje častěji než u jedinců odchycených z volné přírody.

Proč tedy samici vajíčka necháme?

Odebírání snesených vajec stimuluje ptáky k další snášce. Tento jev je v chovatelství využíván k produkci většího počtu mláďat. Když se odeberou vejce z první snášky, obvykle následuje snáška druhá. Ve volné přírodě závisí roční počet snášek na konkrétním druhu. Zejména velké druhy papoušků, u kterých se rodiče starají o mláďata dlouhou dobu, mají ve volné přírodě ročně pouze jednu snášku.

O chronickou snášku se jedná v případě, kdy je sneseno více vajec, než je pro daný druh obvyklé (v literatuře jsou k dispozici údaje o průměrném, minimáním a maximálním počtu vajec). Problém často nastává bez přítomnosti samce nebo mimo chovnou sezónu a častěji se vyskytuje u samostatně chovaných jedinců. Vejce pak nacházíme na dně klece, v misce s krmením nebo schované někde v bytě, pokud je papoušek navolno.

Související problémy

Při neustálém snášení vajec dochází k vyčerpání zásob vápníku, který je získáván především z kostí. Deficit vápníku a vyčerpání samice neustálým snášením může vyústit až v zadržení vejce.

Řešení

  • Zkrácení fotoperiody (8 hodin).
  • Snížení obsahu živin v dietě.
  • Omezení kontaktu s majitelem, zejména hlazení na zádech, břiše.
  • Odstranění hraček, problém mohou způsobovat hlavně zrcátka.
  • Odebrat budku a hnízdní materiál. Papoušci rádi trhají noviny na malé části, což může stimulovat jejich reprodukční aktivitu.
  • Přemístění klece na jiné místo, změna vybavení klece.
  • Neodebírat vejce !!!  (v případě potřeby lze využít podkladky).
  • Přidat k samici partnera a umožnit tak odchov mláďat.

V případě, že nepomohou výše zmíněná opatření nebo dojde postupně k vyčerpání samice, je nutné vyhledat pomoc veterinárního lékaře se zaměřením na exotické ptactvo.

Časté mýty související s chronickou snáškou

1. Samice potřebuje partnera, aby mohla snášet vejce.

U většiny druhů je produkce vajec závislá na fotoperiodě a ne na přítomnosti samce.

2. Samice potřebuje hnízdní budku, aby mohla snášet vejce.

Pokud je nastartována reprodukční aktivita, samice snese vejce kdekoliv, například na dno klece nebo do misek s krmivem.

3. Samice potřebuje speciální krmnou směs a vápník, aby mohla snášet vejce.

Mnoho samic snáší vejce i při chudé dietě (směs semen). Tyto samice jsou pak náchylné k onemocnění.

4. Pták, který nikdy nesnesl vejce, je pravděpodobně samec.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

02.10.2019
Milena Vaňková
Palmové ovoce – pozitivně působí na kvalitu opeření i imunitní systém ptáků
Malinko dnes naváži na páteční příspěvek vědeckého ředitele nadace Loro Parque Fundacion Rafaela Zamory Padróna, který popisoval podávání palmového ovoce papouškům.
celý článek
04.09.2019
Lars Lepperhoff
Délka života u arů
O výši věku, kterého jsou arové schopni dosáhnout, se toho ví jen velice málo, a to ať už jde o papoušky žijící ve volnosti, nebo o ary chované v lidské péči.
celý článek
11.10.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Dýňová sezóna v plném proudu.
Je podzim a s ním dýňová sezóna v plném proudu. V měsíci říjnu jsou supermarkety plné různých druhů dýní. Svým papouškům můžete podávat dýňovou dužinu a také dýňová semínka. 
celý článek
14.05.2020
Radka Hrevušová
Listový salát je zdravý i pro papoušky
Hlávkový salát patří mezi první jarní zeleninu, kterou je možno papouškům podávat a zpestřit tak jejich jídelníček. Tato zelenina má vysokou biologickou hodnotu a je snadno stravitelná.
celý článek