Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
07.06.2018

Chronická snáška

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Lenka Tomicová

Často se na internetových diskuzích či sociálních sítích setkávám s otázkou: “Moje samička snáší neustále vajíčka, mám je odebrat nebo nechat?” Odpověď je jednoznačná - vajíčka samičce PONECHAT. Jedná se totiž o problém s názvem chronická snáška. Tento jev se často týká malých druhů papoušků, jako jsou andulky, agapornisové a korely. Můžeme se s ní však setkat také u středních a velkých druhů papoušků. U ručně dokrmených jedinců, kteří jsou vázáni na majitele a považují ho za svého partnera, se problém vyskytuje častěji než u jedinců odchycených z volné přírody.

Proč tedy samici vajíčka necháme?

Odebírání snesených vajec stimuluje ptáky k další snášce. Tento jev je v chovatelství využíván k produkci většího počtu mláďat. Když se odeberou vejce z první snášky, obvykle následuje snáška druhá. Ve volné přírodě závisí roční počet snášek na konkrétním druhu. Zejména velké druhy papoušků, u kterých se rodiče starají o mláďata dlouhou dobu, mají ve volné přírodě ročně pouze jednu snášku.

O chronickou snášku se jedná v případě, kdy je sneseno více vajec, než je pro daný druh obvyklé (v literatuře jsou k dispozici údaje o průměrném, minimáním a maximálním počtu vajec). Problém často nastává bez přítomnosti samce nebo mimo chovnou sezónu a častěji se vyskytuje u samostatně chovaných jedinců. Vejce pak nacházíme na dně klece, v misce s krmením nebo schované někde v bytě, pokud je papoušek navolno.

Související problémy

Při neustálém snášení vajec dochází k vyčerpání zásob vápníku, který je získáván především z kostí. Deficit vápníku a vyčerpání samice neustálým snášením může vyústit až v zadržení vejce.

Řešení

  • Zkrácení fotoperiody (8 hodin).
  • Snížení obsahu živin v dietě.
  • Omezení kontaktu s majitelem, zejména hlazení na zádech, břiše.
  • Odstranění hraček, problém mohou způsobovat hlavně zrcátka.
  • Odebrat budku a hnízdní materiál. Papoušci rádi trhají noviny na malé části, což může stimulovat jejich reprodukční aktivitu.
  • Přemístění klece na jiné místo, změna vybavení klece.
  • Neodebírat vejce !!!  (v případě potřeby lze využít podkladky).
  • Přidat k samici partnera a umožnit tak odchov mláďat.

V případě, že nepomohou výše zmíněná opatření nebo dojde postupně k vyčerpání samice, je nutné vyhledat pomoc veterinárního lékaře se zaměřením na exotické ptactvo.

Časté mýty související s chronickou snáškou

1. Samice potřebuje partnera, aby mohla snášet vejce.

U většiny druhů je produkce vajec závislá na fotoperiodě a ne na přítomnosti samce.

2. Samice potřebuje hnízdní budku, aby mohla snášet vejce.

Pokud je nastartována reprodukční aktivita, samice snese vejce kdekoliv, například na dno klece nebo do misek s krmivem.

3. Samice potřebuje speciální krmnou směs a vápník, aby mohla snášet vejce.

Mnoho samic snáší vejce i při chudé dietě (směs semen). Tyto samice jsou pak náchylné k onemocnění.

4. Pták, který nikdy nesnesl vejce, je pravděpodobně samec.

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

23.07.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Palmové ořechy nejen pro žaky
Palmové ořechy patří mezi přirozenou potravu mnoha druhů papoušků, především papoušků žako, u kterých tvoří až 70 % jejich potravy ve volné přírodě.
celý článek
13.02.2018
Milena Vaňková
Chovu loriů se není třeba bát
Loriové jsou papoušci kouzelných barev všech odstínů a odlesků. Neexistuje snad barva, která by se na těle těchto papoušků neobjevila. Chov loriů je sice v jistém smyslu specifický, ale není složitý a nemusíte se ho bát.
celý článek
30.03.2018
Rafael Zamora Padrón
Aktuality z Loro Parque – právě podáváme zelené krmivo
V období chovné sezóny krmíme naše papoušky v parku Loro Parque a v La Veře (chovném centru Loro Parque Fundación) zvýšeným množstvím zeleného krmení. Nejoblíbenější je pampeliška a ptačinec žabinec...
celý článek
11.10.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Dýňová sezóna v plném proudu.
Je podzim a s ním dýňová sezóna v plném proudu. V měsíci říjnu jsou supermarkety plné různých druhů dýní. Svým papouškům můžete podávat dýňovou dužinu a také dýňová semínka. 
celý článek