Načítám...
22.10.2018

Co by měl majitel papouška vědět o chlamydióze

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Chlamydióza je onemocnění způsobené bakterií Chlamydophilla psittaci. Toto onemocnění patří mezi zoonózu, což znamená, že je přenosné ze zvířat na člověka, konkrétně z papouška, ale i jiného ptáka na člověka.

Jak dojde k nakažení papouška?

Tato bakterie je vylučována trusem, močí, sekrety a exkrety dutiny ústní nebo dýchacího systému nakažených ptáků. K nakažení papouška dochází respirační cestou (vdechnutím zvířeného kontaminovaného trusu, prachu, zaschlých sekretů,…) nebo perorálně.

Jaké jsou příznaky chlamydiózy u ptáků?

Chlamydióza u ptáků se může projevit obtížným dýcháním (dyspnoe), výtoky z očí a nozder, ztrátou chuti k jídlu, zvracením a žlutozelenou barvou urátů (složka trusu). Může se také projevit nervovými příznaky nebo náhlým úhynem. Průběh onemocnění se liší podle druhu ptáka, časté jsou latentní (skryté) infekce, které se následně projeví při stresu.

Jak poznám, že má papoušek chlamydiózu?

Přítomnost Ch. psittaci lze potvrdit PCR vyšetřením. 

Jak dojde k nakažení člověka?

K nakažení člověka může dojít kontaktem s nakaženým zvířetem a vdechnutím bakterie z peří nebo trusu.

Jaké jsou příznaky chlamydiózy u lidí?

Příznaky jsou obvykle nespecifické, mohou se projevit jako bolest hlavy a svalů, jsou podobné příznakům chřipkového onemocnění a zápalu plic. Bez adekvátní léčby se příznaky postupně zhoršují a toto onemocnění může být pro člověka i smrtelné.

Vzhledem k tomu, že toto onemocnění může být smrtelné nejen pro ptáky, ale i pro člověka, je vhodné, aby majitelé papoušků toto onemocnění znali a pochopili jeho význam pro bezpečnost ostatních lidí.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

09.09.2019
Milena Vaňková
Trocha prospěšných látek a hodně zábavy pro vaše papoušky
Většina výše uvedených látek je obsažena převážně v listech. Papoušci sáhnou po nich, ale zábavu najdou hlavně při vyzobávání nezralých i zralých semínek ze stvolů.
celý článek
28.02.2018
Hillary Hankey
Takže chcete trénovat vašeho papouška pro freeflight … 2.díl
Pokračování rozhovoru s Hillary Hankey, majitelkou Learning Parrots a spoluzakladatelkou Avian Behavior International. Tentokrát se budeme mimo jiné věnovat nejčastějším otázkám majitelů papoušků, souvisejících s tréninkem.
celý článek
27.04.2020
Milena Vaňková
Krmení loriů v době odchovu mláďat
O loriích je známo, že jsou to potravní specialisté. Jejich krmná dávka je v podstatě stejná po celé období roku, neliší se na rozdíl od jiných papoušků ani v době přípravy na hnízdění a odchovu mláďat. Toto je možné považovat v podstatě za výhodu a chovu loriů se
celý článek
25.04.2019
Bc. Alena Winner
PAPOUŠCI 3-2019
To jsou ale krásné dny... není nad modré nebe :-) A navíc, když dnes vyjde elektronická verze časopisu PAPOUŠCI. Aktuální číslo vyzdvihuje dvojnásobného mistra světa s chovem neofém modrohlavých. Není jím nikdo jiný, než pan Martin Papač.
celý článek