Načítám...
16.10.2018

Co je to hemochromatóza

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Pokud patříte mezi chovatele loriů, možná jste se někdy setkali s pojmem hemochromatóza. Jedná se o onemocnění, u kterého hraje roli železo a vitamín C.

Železo je pro organismus životně důležitý makroprvek. Podílí se na tvorbě červených krvinek a je součástí červeného krevního barviva hemoglobinu, které přenáší kyslík ke všem buňkám v těle. Příliš málo železa může způsobit anémii, naopak příliš mnoho železa  může způsobit takzvanou hemochromatózu, poruchu metabolismu železa, při které se jeho nadměrné množství ukládá v orgánech. Nadměrné množství železa v játrech vede k poškození buněk a jejich membrán. Důležitá je tedy jeho rovnováha v organismu.

Vitamín C si ptáci, na rozdíl od člověka, syntetizují sami a zdraví jedinci nepotřebují jeho dodávání v potravě. Vitamín C je důležitý pro syntézu kolagenu, tkáňové dýchání, antioxidační vlastnosti. Jednou z jeho dalších vlastností je podpora vstřebávání železa. Velké množství vitamínu C je obsaženo například v šípku nebo černém rybízu, méně v papáji, pomeranči nebo v citrónu.

Hemochromatóza u lidí patří mezi genetické onemocnění, jehož podstatou je nadměrné ukládání železa v jaterních buňkách - hepatocytech.

Příčina onemocnění u ptáků není jasná. Jednou z možností je nadměrné množství železa v potravě. Mezi další příčiny patří genetická dispozice. Mezi ptáky, kteří jsou k hemochromatóze citliví, patří zejména tukani, loskutáci, majny nebo loriové, tedy plodožraví a měkkožraví ptáci.

Více o výživě papoušků a loriů si můžete přečíst v připravovaném tištěném časopisu PAPOUŠCI 6-2018 (listopad-prosinec)

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

16.02.2018
Bc. Alena Winner
AKTUALITY Z LORO PARQUE – zprávy z parku každý pátek
Každý pátek vám budeme přinášet aktuální zprávy z LORO PARQUE – největšího papouščího parku světa.
celý článek
19.05.2020
Bc. Alena Winner
Chov papoušků Ing. Jana Nedělníka pokračuje
Ve světově proslulém chovu pana Ing. Jana Nedělníka zodpovědně pokračuje inženýr Pavel Malík.
celý článek
05.07.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – staráme se o více než 1200 voliér s chovnými páry papoušků
V chovné stanici nadace Loro Parque Fundación momentálně pravidelně kontrolují přes 1200 voliér.
celý článek
29.11.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Nákup papoušků na burzách
Čím větší koncentrace zvířat na jednom uzavřeném prostoru, tím vyšší riziko výskytu a přenosu infekčních onemocnění. K rizikovým místům patří jistě burzy a výstavy ptactva.
celý článek