Načítám...
25.11.2019

Co můžeme dělat pro naše papoušky v tomto období?

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Brzy se stmívá a krátké dny nás zahnaly spíše do vnitřních prostor našich domovů. To ale neznamená, že pro papoušky nemůžeme nic udělat. Naopak, během tohoto období jim můžeme připravovat pohyblivá bidla, hračky, houpačky apod.

Můžeme jimi doplnit ubikace hned nebo si je připravit na zavěšení do voliér při výměně bidel před příští chovnou sezónou. Využijeme k tomu přírodních materiálů, které najdeme z větší části v přírodě.

A pak to chce již pouze fantazii a hlavně uvažovat, abychom dbali na co největší bezpečnost hraček a zařízení pro naše svěřence.

Je důležité, aby papoušci měli ve svých ubikacích dostatek podnětů a nebyli nuceni jen znuděně sedět na bidle. Pravidelná výměna čerstvých větví je již jistě u všech chovatelů samozřejmostí a všichni je rádi svým papouškům dopřejeme. Zajistíme jim jednak zábavu a jednak přísun potřebných látek a v neposlední řadě mohou čerstvé větve stimulovat ptáky ke hnízdění, či naopak odvést pozornost samce, který je již připraven k páření, od samice, která ještě připravena není a samec by jí mohl ublížit. Takto ho zaměstnáme ještě jinou činností.

 

Ve voliérách by kromě stabilních bidel neměly chybět houpačky, které u papoušků rozvíjí motoriku a posilují svaly.

Několik tipů z vlastního chovu:

Z větví a řetězů mají papoušci vyrobené klasické houpačky nebo triangl. Ve voliérách je umisťujeme mezi dvě nejvzdálenější bidla a to tak, aby nebránily papouškům v průletu. Síla větví a řetězu je zvolena podle druhu papouška.

 

 

               

 

Naši arové ararauny – domácí společníci -  mají při pobytu doma k dispozici nad voliérou řetěz, na který jim připevňujeme jednak houpačky s brusnými bidly a jednak hračky, např. věž, do které vkládáme ořechy a papoušci se zabaví tím, že je musí vybírat. Výhodou je, že na řetěz jednoduše pomocí karabiny zavěsíme cokoliv určeného k zábavě arů.

     

 

 

 

Na řetěz nebo pevný drát se dají také navléknout provrtané dřevěné špalíky, šišky, skořápky kokosových ořechů apod. Zavěšené pak zabaví papoušky na delší dobu.

Někdy stačí pomocí lustrháčku  nebo karabiny a řetězu připevnit na strop voliéry vhodnou větev.

Ze zbytků pletiva se dá vyrobit kostka, kterou papouškům naplníme ovocem a zeleninou a opět zavěsíme do klece nebo voliéry.

 

 

Zbývá popřát spoustu nápadů, šikovné ruce a šťastné papoušky…

 

 

 

 

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

29.01.2020
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost kompatibility páru
Dokážete včas rozpoznat, že je pár vašich papoušků nekompatibilní? Na co se zaměřit píše Rafael Zamora Padrón, vědecký ředitel Loro Parque Fundación.
celý článek
03.07.2018
Ing. Jana Jiroušková Kamberská
Důležitost odpočinku a kvalitního spánku u papoušků
ŠKUBÁNÍ, NERVOZITA, AGRESIVITA, NECHUTENSTVÍ či ŠPATNÁ KVALITA PEŘÍ – i takto se může projevit nekvalitní spánek. Podobně jako je pro zdraví papouška nezbytné slunce, voda, vzduch, stejně tak důležitým faktorem je dostatek kvalitního odpočinku.
celý článek
08.03.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
Milovník papoušků v Indii denně nakrmí 4000 alexandrů malých
Kilithottam Sekar z Indie denně nakrmí 4000 alexandrů malých. Každý den vstává ve 4:30 hodin ráno, aby připravil krmivo pro volně žijící alexandry malé, kteří k jeho domu přiletí okolo šesté.
celý článek
12.06.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Arové Bolívie
Ara kaninda a ara červenouchý patří mezi endemity Bolívie. Ačkoliv tyto dva druhy arů obývají území jednoho státu, jejich biotopy jsou odlišné, stejně jako potrava.
celý článek