Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

25.11.2019

Co můžeme dělat pro naše papoušky v tomto období?

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

Brzy se stmívá a krátké dny nás zahnaly spíše do vnitřních prostor našich domovů. To ale neznamená, že pro papoušky nemůžeme nic udělat. Naopak, během tohoto období jim můžeme připravovat pohyblivá bidla, hračky, houpačky apod.

Můžeme jimi doplnit ubikace hned nebo si je připravit na zavěšení do voliér při výměně bidel před příští chovnou sezónou. Využijeme k tomu přírodních materiálů, které najdeme z větší části v přírodě.

A pak to chce již pouze fantazii a hlavně uvažovat, abychom dbali na co největší bezpečnost hraček a zařízení pro naše svěřence.

Je důležité, aby papoušci měli ve svých ubikacích dostatek podnětů a nebyli nuceni jen znuděně sedět na bidle. Pravidelná výměna čerstvých větví je již jistě u všech chovatelů samozřejmostí a všichni je rádi svým papouškům dopřejeme. Zajistíme jim jednak zábavu a jednak přísun potřebných látek a v neposlední řadě mohou čerstvé větve stimulovat ptáky ke hnízdění, či naopak odvést pozornost samce, který je již připraven k páření, od samice, která ještě připravena není a samec by jí mohl ublížit. Takto ho zaměstnáme ještě jinou činností.

 

Ve voliérách by kromě stabilních bidel neměly chybět houpačky, které u papoušků rozvíjí motoriku a posilují svaly.

Několik tipů z vlastního chovu:

Z větví a řetězů mají papoušci vyrobené klasické houpačky nebo triangl. Ve voliérách je umisťujeme mezi dvě nejvzdálenější bidla a to tak, aby nebránily papouškům v průletu. Síla větví a řetězu je zvolena podle druhu papouška.

 

 

               

 

Naši arové ararauny – domácí společníci -  mají při pobytu doma k dispozici nad voliérou řetěz, na který jim připevňujeme jednak houpačky s brusnými bidly a jednak hračky, např. věž, do které vkládáme ořechy a papoušci se zabaví tím, že je musí vybírat. Výhodou je, že na řetěz jednoduše pomocí karabiny zavěsíme cokoliv určeného k zábavě arů.

     

 

 

 

Na řetěz nebo pevný drát se dají také navléknout provrtané dřevěné špalíky, šišky, skořápky kokosových ořechů apod. Zavěšené pak zabaví papoušky na delší dobu.

Někdy stačí pomocí lustrháčku  nebo karabiny a řetězu připevnit na strop voliéry vhodnou větev.

Ze zbytků pletiva se dá vyrobit kostka, kterou papouškům naplníme ovocem a zeleninou a opět zavěsíme do klece nebo voliéry.

 

 

Zbývá popřát spoustu nápadů, šikovné ruce a šťastné papoušky…

 

 

 

 

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

29.05.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Veterinární prevence v chovech papoušků
Proč prevence? Velké množství onemocnění u papoušků je neléčitelných, zejména virové infekce. Dalším faktem je, že papoušci maskují klinické příznaky onemocnění a na léčbu bývá mnohdy příliš pozdě.
celý článek
23.10.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
Nové voliéry pro kakaduy v Loro Parque
Kakaduové patří mezi druhy papoušků s vysokou inteligencí a potřebují neustálé zajištění podnětů pro zábavu. V Loro Parque (největším papouščím parku světa) dbají na welfare chovaných zvířat a pravidelně rekonstruují také voliéry pro papoušky.
celý článek
24.02.2020
Milena Vaňková
Přejete si mluvícího papouška?
Jedním z aspektů stále se zvyšující popularity papoušků je bezesporu schopnost napodobovat lidskou řeč. K tomu však samozřejmě potřebují učitele, který je tomu naučí. Je to podobné, jako učit mluvit malé dítě.
celý článek
30.01.2018
Milena Vaňková
Chov loriů černých
Lori černého řadíme do rodu Chalcopsitta. Je to papoušek střední velikosti. Obývá západní cíp Nové Guineje a některé okolní ostrovy. Lorie černé jsme si pořídili v roce 2006 a od té doby je pravielně odchováváme.
celý článek